Baykal: Türkiye Ömer Dinçer'i hazmedemez

CHP lideri, Başbakanlık Müsteşarı'nın Cumhuriyet ve laiklikle ilgili görüşlerinin AKP'nin içinde bulunduğu şizofrenik yapıyı sergilediğini öne sürdü.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in Cumhuriyet ve laiklikle ilgili görüşlerinin AKP'nin içinde bulunduğu şizofrenik yapıyı ortaya çıkardığını öne sürerek, "Türkiye Dinçer'i
hazmedemez" dedi.
Baykal, partisinin grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 1995 yılında
bir sempozyumda Cumhuriyet ve laiklik ilkelerinin yerini daha İslami bir
yapıya birakması gerektiğini dile getiren Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'e ağır eleştiriler yöneltti. Dinçer'in düşüncelerini içeren makalenin ortaya çıkmasının ardından Türkiye'nin çalkalandığını öne süren Baykal, Erdoğan ise olayı geçiştirmeye çalıştığını söyledi. Dinçer'in düşüncelerini bugünde savunduğunu ancak buna karşın, "Ben Cumhuriyet çocuğuyum. Aklımı peynir ekmekle yemedim" dediğini anımsatan Baykal, şöyle devam etti:
"Sen cumhuriyet çocuğusun da, Türkiye'de
yıllardan beri allak bullak edip yurtdışına kaçmış, siyasi partilerin kapatılmasına neden olmuş bunca insan meşrutiyet çocuğu mu? Bu ne biçim mantık, bu ne perişanlık. Aklını peynir ekmekle mi yedin bilmiyorum ama afiyet olsun. Bir şeyle yediğin belli. Bu anlaşılıyor."
Baykal, Dinçer'in "Cumhuriyetin modasi geçti. Cumhuriyet, laiklik ve milliyetçilik ilkelerini dini temelde yeniden yorumlamalıyız. Dini bir parti iktidara geldiğinde kadroları değiştirmekle yetinmez. Başarılı olmak için mekanizmayı değiştirmek gerekir. Cezayir gibi ülkelerde mekanizma
değiştirilmediği için başarılı olunamadı. Başarılı olmak için merkezi otoriteyi dağıtmak gerekir" görüşlerini savunduğunu söyledi. Erdoğan'nın bu görüşleri savunan Dinçer'i devletin röntgenini çeken Başbakanlık Müşteşarlığı görevine atadığına dikkati çeken Baykal, şunları söyledi:
"Bunu diyen kişiye sayın Başbakan, 'Söylediklerini, yazdıklarını gel uygula' demiş. Sen bu kamu yönetimi reformunu hazırla demiş. Biz bunu söyleyince 'Ben Cumhuriyet çocuğuyum. Aklımı peynir ekmekle yemedim' diyor. 1923'den sonra doğmuş olmak Cumhuriyet'e bağlı olmak anlamına gelmez. Sen milleti kör, alemi sersem mi zannediyorsun. Herkes her şeyin farkında. AKP'nin hükümete geldiğinden beri
dile getirdiği YÖK konusu, Anayasa'yı değiştirme isteği, kamu yönetimi yasa
tasarısı. Bütün bunların ne anlama geldiğini anlamak istiyorsanız Başbakanlık müsteşarının makalesini okuyunuz. Orada her şey var."

'ŞİZOFRENİK YAPININ GÖSTERGESİ'

AKP'nin Türkiye'yi sıkıntıya sokacak bir sürecin içine girdiğini öne süren Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
"O müşteşar orada kaldığı sürece artık AKP
iktidarının, samimiyetle, takiye yapmadan, Anayasa'nın temel ilkelerini sahiplenerek işbaşında kaldığına kimseyi inandıramaz. Bu konuda bir peşin suçlama içinde olmamaya çalıştım. Ama başbakanlık müşteşarının ortaya koyduğu düşünceler artık çok açık bir biçimde AKP'nin şizofrenik yapısını ortaya
koymuştur. Artık AKP hükümeti Dinçer'in etkisi altındadır. Başbakanlık Müsteşarı AKP iktidarını tanımlamıştır. Başbakanlık müsteşarı AKP hükümetinin geleceğe yönelik projesini, ne yapmak istediğini ortaya koymuştur.
Mekanizmaları kontrol etmeye, kalelere sessiz ve direnden, hissettirmeden ele
geçirme mücadelesi veriliyor. AKP iktidarının Türkiye'nin başına çorap
örmesine CHP olarak izin vermeyeceğiz. Türkiye Dinçer'i hazmedemez."

'DİNÇER MAREŞALDAN ÖNEMLİ'

Baykal, Dinçer olayının son günlerde kamuoyunda gündeme gelen mareşal tartışmasından çok daha önemli olduğunu söyledi. CHP lideri, AKP'li Hüsrev Kutlu'ya da şöyle tepki gösterdi:
"Bir defa, Atatürk'ün mareşal üniforması
Ortadoğu paşalarının, Afrika'da sömürgecilikten yeni çıkmış yapay devlet
adamlarının giydiği üzeri süslü, sırmalı uydurma üniformalardan biri değil. O, Anadolu'nun bağımsız yaşama mücadelesini başarıyla yapmış olan birine TBMM'nin
verdiği bir şükran duygularınını ifadesidir. Bu ne yozlaşma, ne haddini bilmez hale gelmektir. O üniforma seni neden korkutuyor bilmiyorum ama ben, baktığım zaman Türkiye'nin bağımsızlığını görüyorum o üniformada."

CHP'YE KATILIM

Bu arada, grup toplantısının başında Baykal, Süleyman Demirel'e yakınlığıyla bilinen Merkez Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu, Zonguldak'ın DSP'li Belediye Başkanı
İsmail Eşref, Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler, eski Kültür bakanlarından Timuçin Savaş ile bazı belediye başkanları ve eski milletvekillerine CHP rozeti taktı.