Baykal: Türkiye'yi Ömer Dinçer'den koruyacağız

Kamu reformunu engellemek için demokratik kitle örgütleriyle işbirliği yapacaklarını belirten CHP lideri, "Türkiye ile oynattırmayacağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kamu Yönetimi Temel Yasası Tasarısı'nı engellemek için demokratik kitle örgütleriyle işbirliği yapacaklarını belirterek, "Türkiye ile oynattırmayacağız. Türkiye'yi, Ömer Dinçer ve işbirliği içinde olduğu siyasi kadrolardan koruyacağız" dedi.
Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu'nda bekleyen Kamu Yönetimi Temel Yasası Tasarısı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, tasarının devlet, kamu yönetimi, kamusallık, sosyal devlet, kamu hizmeti, kamu görevlisi kavramlarını, kamu kaynağının denetimini, kamusallığı ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu söyledi. Tasarının 'devlet-vatandaş' ilişkisinin yerine 'müşteri-işveren' ilişkisini koymayı amaçladığını kaydeden Baykal, şöyle konuştu:
"Fevkalade tehlikeler ortaya koyabilecek bir tasarıdır. Halkın bununla ilgili bilinçlendirilmesine şiddetle ihtiyaç vardır. Türkiye'yi yönetim bütünlüğünün dışına çıkartmaya, yönetimi parçalamaya yönelik keyfi, kişisel, özel bir zihniyetle hazırlanmıştır. Halka karşıdır, topluma karşıdır, vatandaşa karşıdır."
Tasarıya karşı demokratik kitle örgütleriyle işbirliği yapabileceklerini belirten Baykal, ortak toplantılar düzenleyeceklerini, afişler asacaklarını söyledi. "Bu olupbittiyi engellemek için üzerimize düşeni yapacağız" diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye ile oynattırmayacağız. Türkiye'nin kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik sinsi bir tertiple karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Bir Ömer Dinçer tertibiyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Türkiye'yi, Ömer Dinçer ve işbirliği içinde olduğu siyasi kadrolardan koruyacağız."
Konya'daki faciaya da değinen Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'iftiharla kaçak bir binada oturduğunu söylediğini', Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın kaçak binalarının olduğunun ortaya çıktığını anımsatarak, "Bunlar yaşanırken bu olaylara şaşmamak lazım" diye konuştu.
Baykal konuşmasında Madrid'deki Sosyalist Enternasyonal toplantısına ilişkin izlenimlerini de anlattı.