Baykal: Ülkeyi karıştırıyorlar

CHP lideri Baykal, terör olaylarında son günlerde gözlenen artışı değerlendirdi: "AB üyeliğiyle ilgili süre yaklaştıkça Türkiye'nin içini karıştırmaya yönelik çeşitli girişimlerin de ortaya çıktığını görüyoruz."

KIRIKKALE - CHP lideri Deniz Baykal, terör olaylarında son günlerde yaşanan artışı değerlendirirken, "AB üyeliğiyle ilgili süre yaklaştıkça Türkiye'nin içini karıştırmaya yönelik çeşitli girişimlerin de ortaya çıktığını görüyoruz" dedi. Trafik kazası geçiren CHP'li Halil Tiryaki'yi ziyaret eden Baykal, şöyle konuştu:
"Maalesef son dönemde terörün birden canlanmaya başladığına tanık olduk. Her gün üzüntü verici yeni haberler geliyor. Gün geçmiyor ki çeşitli illerimizde, ilçelerimizde saldırı olmasın. AB ile ilişkilerde kritik bir döneme girildi. Yıl sonunda AB üyeliği için tarih alacağız. Bu tarih yaklaştıkça Türkiye'nin içini karıştırmaya yönelik girişimlerin de ortaya çıktığını görüyoruz. Dikkatli olmalıyız ve bunlara fırsat vermemeliyiz, soğukkanlı davranmalıyız. Türkiye'nin tarihi dönemeci kendi içinde büyük çalkantılara, terör olaylarına sürüklenmeden aşması için gerekli özeni, dikkati sergilemeliyiz."
Kuzey Irak'taki 6 bin PKK'lı militanın bir an önce etkisizleştirilmesi gerektiğini yineleyen CHP lideri Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD yönetimi, gerekeni yapacağı konusunda taahhütte bulundu. Bu doğrultuda Türkiye'den birtakım girişimler bekledi. 'Eve dönüş yasası' bu amaçla çıkarıldı. Ama ne yazık ki ilgili yasa ve ABD'nin vaadi beklenen sonucu doğurmamıştır. Terörü besleyen bu kaynakları ortadan kaldırmadan Türkiye'nin rahatlaması mümkün değil."