Baykal uyardı: Maliyeti ağır olur

CHP lideri Baykal Başbakana yüklendi: "Zina düzenlemesiyle tabana selam göndermek istiyor. Rapora 20 gün kalmış. Bu kadar kötü bir zamanlama olur mu?"

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, dün CNN Türk'te yayımlanan 'Kafe Siyaset' programında, zinaya hapis cezası girişimi ve olası sonuçlarını değerlendirdi.
Baykal, TCK tasarısının çıkarılmasında AKP ile mutabakata varmalarına karşın, AKP'nin tabanından ciddi bir baskı aldığını ileri sürdü. CHP lideri, AKP'nin zinaya cezayı TCK'ya koymakla, bir kültüre, bir değere 'selam verme' çabasında olduğunu savundu. Baykal, "Biz zinaya destek sözü vermedik. Biz bekledik, çatışma yaratmamaya özen gösterdik. Toplum tepki gösterdi. Eğer biz tepki gösterseydik, bu AKP-CHP çatışmasına dönerdi. Sonuç alınamazdı" dedi.
TCK'da 'çark etmenin' tamamen Erdoğan'ın kişisel inisiyatifi olduğunu söyleyen Baykal şöyle devam etti: "Anlamsız bir noktada kişisel bir inat ve dayatmayla bunun yapılmasını anlayamıyorum. Mutabakat uygulansaydı, AB'ye karşı önemli bir görev yerine getirilecekti. Başbakan bu yasayı, Türkiye'de dengeleri sarsmadan geçireceğini tahmin etti. Siyasi bir mülahazayla, kişisel bir müdahaleyle tasarıya bir ekleme yapmak istedi. Ancak birçok bakan ve milletvekiline göre de bu hata."
Polis ve hâkim karıştırılarak aile kurumunun korunamayacağını belirten Baykal, zinaya hapis cezasının 'recm mantığının bir uzantısı' olduğu görüşünü yineledi. TCK'daki son dakika kararının AB içinde bahane
arayanlara yaradığını ifade eden Baykal, şunları söyledi:
"Rapora 20 gün kalmış. Bu raporun olumsuz çıkmasının maliyetini kimse ödeyemez. AB için üçüncü fırsatı da sıkıntıya soktunuz. Bir Başbakan'ın bu kadar ağır bir bedeli ödettirmeye ne hakkı var? Bazı değerlere selam göndermek için ülkeyi sıkıntıya sokmaya ne hakkınız var?"