Baykal: Veto sürpriz değil

CHP lideri, YÖK Yasası'nın Cumhurbaşkanı tarafından tekrak görüşülmek üzere Meclis'e gönderilmesinin sürpriz olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, YÖK Yasası'nın Cumhurbaşkanı tarafından tekrak görüşülmek üzere Meclis'e gönderilmesinin sürpriz olmadığını söyledi. Çanakkale'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, "artık karar alma sırası hükümettedir. Hükümetin tekrar bu yasayı meclise getirme çabaları, sıkıntıların daha da artması sonucunu doğurur" dedi.
Baykal, "Cumhurbaşkanı'nın bu kararı alması bekleniyordu. YÖK Yasası'nın TBMM'de görüşülmesi sırasında CHP olarak yasanın ne gibi yanlışlıklar içerdiğini açıklıkla ortaya koymuştuk" diye konuştu.
Baykal, yasanın, Türkiye'de pek çok toplum kuruluşu ile üniversitelerin tepkisini çektiğini ve siyasal gerginliklere yol açtığını söyledi. Baykal, "Toplumda gerginlik yaratacak, kutuplaşmayı artıracak, sıkıntıları çoğaltacak Anayasa'ya aykırı bir düzenlemenin Sayın Cumhurbaşkanı tarafından geri çevrilmiş olması doğaldır" dedi.
Hükümetin tekrar bu yasayı TBMM'ye getirme çabalarının yaşanan sıkıntıları daha da artıracağını belirten Baykal, hükümetin bir ısrar içinde olmaması gerektiğini vurguladı.