Baykal: Yalan söylüyorlar

CHP lideri Deniz Baykal, "Zina konusunu CHP Genel Başkanı gündeme getirdi" diyen AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'e tepki gösterdi. Baykal, Doğu Karadeniz'e yapacağı ziyaret için Kars'a giderken, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

KARS / ARTVİN - CHP lideri Deniz Baykal, "Zina konusunu CHP Genel Başkanı gündeme getirdi" diyen AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'e tepki gösterdi. Baykal, Doğu Karadeniz'e yapacağı ziyaret için Kars'a giderken, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
"Zina konusunu siz mi gündeme getirdiniz?" sorusuna Baykal, "TCK tasarısında büyük bir eksiklik olduğunu görüyorum. Yasaya yalan konuşmayı hapisle cezalandıran bir madde koymayı unutmuşuz. İki parti arasında daha önce yapılan mutabakat çerçevesinde yalanı hapisle cezalandıran önerge verelim. AKP adına da bu önergeye Çelik imza koysun" yanıtını verdi.
Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel'de zina ısrarından vazgeçmesine ilişkin olarak da, "AKP iktidarının geri adım atmasıyla AB ile ilişkilerde yaşanan sorun aşılmış görünüyor. Bu sevindiricidir. Böyle olmasaydı çok daha vahim durumlarla karşılaşılabilirdi" dedi. Zina konusundaki yaşanan krizle ilgili bir hasar tespit çalışmasına ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Baykal "AKP iktidarının yarattığı kriz AB ilişkilerindeki güveni zedeledi. Türkiye'yi sözü iki kere test edilmesi gereken bir ülke konumuna getirdi. Türkiye gereksiz yere bir tehlike atlattı" diye konuştu.
'Siyasi etiğe uyulmadı'
Baykal, CHP'nin olağanüstü toplantı için bir önerge verdiğini, ancak AKP'nin de bu yönde kendilerinden sonra bir önerge verdiğini anımsatarak, "Ancak Meclis Başkanı bu iki önerge hakkında bir karar vermeden Başbakan Brüksel'de, Meclis'in pazar günü toplanacağını saatiyle açıkladı. Bu siyasi etiğe ve nezakete uymayan bir davranıştır" dedi. Gazetecilerin, AKP'nin önergesinin daha kapsamlı olduğu için kabul edildiğini anımsatmaları üzerine ise Baykal şunları söyledi: "Hayırlı olsun. Bizim için önemli olan TCK'nın yürürlüğe girmesi ve Türkiye'nin uluslararası ilişkilerinde önünde bir engel olmaktan çıkmış olmasıdır. "