Baykal: Yasa çıkarılabilir

AKP'nin kendi içinde bir deprem yaşadığını ve güvenilirlilik sıkıntısına girdiğini belirten CHP lideri Baykal, iktidara şu çağrıyı yaptı: "AKP yönetimi yeniden ciddi bir kararlılık göstermeli, 6 Ekim öncesi yasanın Meclis'ten geçmesini sağlamalı."

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'ye son dakikada kritik bir çağrı yaparak, 'AB ile ilişkilerde Türkiye'yi sıkıntıya sokacak TCK' nın Meclis'ten derhal geçirilmesini' istedi. Baykal, dünkü olağanüstü grup toplantısında, TCK tasarısının geri çekilmesi sürecini şöyle anlattı:
"TCK için AKP ile uzlaştık. Bir noktaya gelince çalışmalar tıkandı. Sayın Başbakan Türkiye'ye geldikten sonra anlaşılıyor ki, içlerinde bir deprem yaşandı. AKP yöneticileri yeni bir teklif getirdi. 'Cinsel sadakatsizlik' diye bir kavramla geldiler. Arkadaşlarımız, 'Bu daha geniş kapsamlı bir söz, altına imza atmayız' yanıtı verdi. 'O zaman çoğunluğumuzla geçirelim, siz de karşı çıkın' dediler. Arkadaşlarımız 'Bir mutabakat yaptık, buna göz yumarsak siz inandırıcığılığınızı kaybederseniz. Türkiye sıkıntılarla karşılaşır' dediler. 'Bunu önergeyle getirsek ne yaparsınız' diye" sordular. Ardaşlarımız 'Meclisi terk ederiz' yanıtı verdi. Bekledik. Bu noktada Adalet Bakanı, bunun yanlış bir durum yaratacağını sayın Başbakan'a anlattı, diye düşünüyorum ve bir emrivaki yapmadılar, önerge getirmediler. Devam ettik, ancak son anda bize söylemeden yasayı geri çektiler. Güvenilirlik konusunda iyi bir sınav vermediler."
AKP yöneticilerinin 'Gupta yasaya tepki var, o tepkileri yumuşatalım' gerekçesini inandırıcı bulmayan Baykal, "AKP yönetimi yeniden ciddi kararlılık içine girmeli, 6 Ekim'den önce yasanın Meclis'ten geçmesini sağlamalı. Gelinen noktada AB'nin Türkiye'ye karşı kullanacağı bahane kalmadı. Bu zina konusunun bahane olarak kullanilma potansiyeli var" dedi.
AKP'nin küçük siyasi kaygılarla Türkiye'nin büyük menfatlerini tehlikeye attığını söyleyen Baykal, AKP'ye çağrıda bulundu: "Bu işi büyütmeden hatadan dönmek en büyük erdemdir. Meclis yeniden tatile girmeden toplanıp bu yasa derhal çıkarılmalı."
CHP'den uzlaşma resti
Genel Kurul'da dün Danışma Kurulu önerisi tartışılırken, CHP'liler AKP'ye sert tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, "Artık bizden uzlaşma adı altında büyük bir adım atmamızı bekleyemezsiniz. Kaldı ki 'Olumsuz bir şey olsun da biz bunu 6 Ekim'de, 17 Aralık'ta kullanalım' diyen mihrakları nasıl inandıracaksınız" diye konuştu.