Baykal: YÖK Yasası'nın faturası 2.5 milyar dolar

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün partisinin grup toplantısında,
hükümeti, YÖK Yasası'ndaki inadından vazgeçmeye çağırdı.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün partisinin grup toplantısında,
hükümeti, YÖK Yasası'ndaki inadından vazgeçmeye çağırdı. Baykal, şunları söyledi:
Ekonomik fatura: Son günlerde döviz ve faiz yükseldi, borsa düştü. Çok önemli dış ticaret açığı oluştu, Türkiye'den döviz çıkışı başladı.
Ama hükümet ekonominin bu durumunu dikkate almadan gerilim politikası uyguladı. YÖK Yasası'ndaki ısrar güveni sarstı. Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gerçeği, yaşanan gerginliğin faturasının 2.5 milyar dolar olduğudur.
Amaç: YÖK Yasası'nın tek amacı, kimin vali, kaymakam, savcı, yargıç ve öğretmen olacağına yönelik. Lisede Arapça, tefsir, kelam, hadis, fıkıh okumuş öğrencilerden yüksek yargıçlar, savcılar, öğretmenler, valiler, kaymakamlar çıkaralım isteniyor. Çok tehlikeli bir kültür çatışmasını toplumumuza, eğitim sistemimize, devlet yönetimimizin içine taşıyoruz. Bu yanlış, tehlikeli.
Çocuklar ne olacak? AKP yöneticileri, 'Bu sınava yetişse de olur, yetişmese de olur' yaklaşımı içine girdi. 2 milyon gencin geleceği söz konusu. Sınavlara az kaldı, daha sınavın nasıl olacağı belli değil.
İktidarın bu gençler ve aileleri karşısındaki vurdumduymaz tavrını protesto ediyorum. Kendi siyasi istismarınız için bu çocukların geleceğini tehlikeye atmayın.