Baykal'a çağrı: Çekil, tarihe geç

CHP'de muhalefet ile yönetim, Genel Başkan Deniz Baykal'ın isteğiyle toplanan grup toplantısında kozlarını paylaşırken, konuşturulmayan Mardin Milletvekili Muharrem Doğan istifasını verdi.

ANKARA - CHP'de muhalefet ile yönetim, Genel Başkan Deniz Baykal'ın isteğiyle toplanan grup toplantısında kozlarını paylaşırken, konuşturulmayan Mardin Milletvekili Muharrem Doğan istifasını verdi. Milletvekillerinin "Çekilin, sizinle olmuyor" diye seslendiği Baykal,
"Disiplini işleteceğiz" diyerek muhalefete gözdağı verdi.
Toplantıda konuşan Yakup Kepenek, "Sayın Baykal sizi seviyoruz. Ama ülkemizi ve partimizi daha çok seviyoruz. Sizinle olmuyor. Çekilmelisiniz" dedi. Baykal'ın muhalefeti 'partiye ihanetle' suçlayan sözlerine yanıt veren Mehmet Tomanbay da, "1991'de yüzde 24 oy alan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'ye 'Tüzüksel yetkinizi kullanın ve kurultayı toplayın' demiştiniz. Şimdi de ben size 'Kurultayı toplayın, çekilin ve tarihe geçin' diyorum" diye konuştu. Mehmet Sevigen ise "651 imzayı bulun, 15 gün içinde kurultayı toplayın. Partiyi kamuoyu önünde tartıştırmayın" diyerek muhalefete meydan okudu.
30'u aşkın milletvekilinin konuşmasının ardından Muharrem Doğan, konuşmasına izin verilmemesi üzerine istifa dilekçesini Grup Başkanvekili Ali Topuz'a verdi.
Baykal ise muhalefeti sert bir dille eleştirirken, bazı muhaliflerin de disiplin kuruluna sevk edileceğinin işaretini verdi. Baykal "Parti içinde kimsenin parti gibi davranmasına izin vermem." dedi.