Baykal'a gözdağı

CHP'den ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Mersin'de 25 bin kadar kişi toplayarak gövde gösterisi yaptı. CHP'li 17 milletvekili de mitingdeydi.
Sarıgül, CHP lideri Baykal'a meydan okudu: Kurultayda hesabı görülür. Ya herro, ya merro. Baykal'ın baronları beni durduramaz. Bu 'Deniz'i aşarız.

MERSİN - Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, kendisi hakkında yolsuzluk ve çete iddialarında bulunan CHP yönetimine ve Genel Başkan Deniz Baykal'a, Mersin'den meydan okudu. Baykal'ın yedi ay önce 30 bin kişiye hitap ettiği Metropol Miting Alanı'nda kürsüye çıkan Sarıgül'ü yaklaşık 25 bin kişi izledi.
Mitinge katılan 17'si CHP'li biri bağımsız milletvekilini tek tek tanıttıktan sonra konuşan Sarıgül, Baykal aleyhinde slogan atılmasını engelleyerek, "Onun zamanı var. Kaçtığı yere kadar kovalayıp, kurultayda hesabını göreceğim. Bu bir halk hareketi. İktidarları uğruna kendi evlatlarının boğulmasını istiyorlar" dedi.
'Burada ajanlar var'
Sarıgül, konuşması bir kez daha, 'Baykal istifa' sloganlarıyla kesilince yine müdahale etti ve şunları söyledi: "Onun vakti, saati gelecek. Burada ajanları var. Dikkat edin, sonra sizi de ihraç ederler. Mustafa Kemal'in partisi sultanların partisi olamaz.
CHP asla dikta partisi olamaz. Bu partinin içerisinde olanlar, iktidarın İçişleri Bakanı'na ve valilere mektup göndererek, CHP bayrağının engellenmesini istiyor. CHP halkın partisi. İşte halkım getirmiş bayrağını taşıyor, hangi zalim engel olacakmış Bu bayrak Mustafa Kemal'in bayrağı. Unutmasınlar, bu bayrak uzun süredir analarımızın çeyiz sandıklarında saklanır hale gelmişti. Bu bayrağı hep beraber Ankara' nın burcuna dikmeye geliyoruz.
Ne genel merkezin çağdışı zihniyeti, ne Baykal'ın baronları beni yolumdan döndüremez. Bu Deniz'i el ele vererek aşarız.
Bu bir sevgi işidir, gönül işidir. Genel merkezim bana harcadığı enerjiyi, eğer Ankara'ya, AKP'ye harcasaydı, biz şimdi iktidar olurduk. Hikmet Çetin, Murat Karayalçın, Altan Öymen gibi değerleri bir kenarda bıraktınız. Artık bu işin sonu yok Baykal. Gücün yetiyorsa, cesaretin varsa, yüreğin varsa, Baykal ya herro, ya merro."
'Tuzak kuruyorlar'
Sarıgül, hakkındaki 300 milyon dolarlık yolsuzluk iddiaları konusunda da şöyle konuştu: "Beni hapse attırmak için tuzaklar kuruyorlar. Bu mitingi dün görevden alınan Kuyluk beldesi teşkilatına hediye ediyorum.
Sayın genel başkanım, bir gün beni çağırıp da, 'Sarıgül nedir bunlar?' diye sorsaydın. Eczacıbaşı gibi, İş Bankası gibi Türkiye'ye mal olmuş kurumları haksız yere rencide etmek, onlarla oyun oynamak olmaz. Vazgeçin bundan.
Genel başkan, buradan sesleniyorum. Türkiye'nin bütün kesimlerinde, her yerinde sizin tayin edeceğiniz noterlerle bir gün saat 09.00'dan 17.00'ye kadar sandıklar kurup, halkımızı sandığa davet edelim. Hodri meydan."
Katılan vekiller
Yönetimin yasaklamasına rağmen mitinge katılan CHP milletvekilleri şunlar: Ersoy Bulut, Hüseyin Özcan, Necat Gencan, Erdoğan Kaplan, Zübeyir Amber, Muharrem Toprak, Mehmet Kesimoğlu, Mehmet Tomanbay, Muzaffer Kurtulmuşoğlu, A. Güryüz Ketenci, Turan Tüysüz, İsmail Değerli, Hasan Aydın, Vedat Melik, Sefa Sirmen, Muharrem Eskiyapan, Feridun Ayvazoğlu, Muharrem Doğan (Bağımsız).