Baykal'a karşı muhalif birliği

CHP lideri Baykal'ın, 30 milletvekilinin isyanını sert çıkarak bastırma girişimine, birleşmeyle yanıt geldi. Milletvekili olan ve olmayan muhalif isimler dün Belediye-İş'te buluştu.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'de kavga giderek büyüyor. CHP lideri Deniz Baykal, parti içinde kendilerine 'İktidar yürüyüşü hareketi' adı veren 30 milletvekilinin yaktığı isyan ateşini sert bir uyarıyla bastırmayı denedi, ancak muhalefet buna gövde gösterisiyle yanıt verdi.
Önceki gün yapılan olağanüstü grup toplantısında yönetimin rest çekmesine, daha önce dağınık gibi görünen muhalifler 'tek sesle' karşılık verdi. Meclis içi ve dışındaki muhalefetin önemli isimleri dün yönetime karşı bir araya geldi.
Kimler katıldı?
Eski genel başkan Altan Öymen'in destek mesajıyla katıldığı toplantıya Erol Tuncer, Adnan Keskin, Ertuğrul Günay, Celal Doğan, Cezmi Kartay, Bekir Kumbul, Ethem Cankurtaran, Rıdvan Budak, Celal Topkan, Erdal Kalkan, Bekir Yurdagül, Bedri Baykam ve Sabri Ergül gibi isimlerin yanı sıra 30'lar hareketi içinde yer alan 24 milletvekili katıldı.
Hareketin sözcülüğünü yapan Mehmet Kesimoğlu, bu girişimle bugüne kadar partinin içine düşürülmüş olduğu parçalı yapıya son verildiğini söyledi. "CHP örgütü, parti içi demokrasiyi askıya alan, antidemokratik uygulamaları egemen kılan tüzük değişikliklerini içine sindiremedi. CHP örgütü, muhalefete mahkûm bir anlayışı kabul edemez" dedi.
Önceki günkü grup toplantısında bir milletvekilinin, "Yarın (dün) toplanacağız" demesi üzerine, Baykal, "Hâlâ mı toplanacaksınız? Yolunuz açık olsun" diye konuştu. Baykal'ın, "Tehdit ediyorsunuz" diyen Ahmet Güryüz Ketenci'ye de, "Partinin bütünlüğünü temine çalışıyorum. Kimseyi tehdit etmiyorum" yanıtını verdi.
Nereden nereye...
CHP'de olağanüstü kurultay tartışmaları seçim sonuçlarıyla başlamıştı. İlk muhalif grubun hazırladığı bildiri, Baykal seçim sonuçlarını başarı olarak gösterince imzaya açılmış, imzacı milletvekilleri '10'lar' adıyla ilk isyan bayrağını açmış, yönetimi istifaya ve olağanüstü kurultaya çağırmıştı.
"Seçim sonuçları başarılı değil" diyen Kemal Derviş ve Damla Zeynep Gürel de merkez yürütme kurulundan istifa ederek Baykal'ın seçim vitrinini bozmuştu.
Meclis dışı çeşitli muhalif gruplar da parti önünde gösteriler düzenledi. Adnan Keskin, Ertuğrul Günay ve Hurşit Güneş gibi isimler de örgütleri dolaşmaya başladı. Bir grup milletvekili Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e adaylık teklifi etti. Adaylığa sıcak bakan Sarıgül de yurt gezilerine başladı.
Örgüt de hareketlendi
Yönetime ters düşen 20 milletvekili daha isyan bayrağını açan 10 milletvekiliyle bir araya geldi ve '30'lar olarak yeni bir bildiri yayımladı. Bunun üzerine Baykal parti grubunu önceki gün olağanüstü toplantıya çağırdı. Muhalif vekiller, "Sizinle olmuyor" deyince, Baykal'ın yanıtı sert oldu: "Bu son uyarım. Partide bölünmüş görüntü veremeyiz. Bu görüntüden çıkmanın gereği neyse bunu yapacağız. Partiyi bu maceraya teslim etmem. Bir daha partide ayrışma görüntüsü veren toplantılar yapmayın. Devam ederseniz kendi kaderinizi tayin etmiş olursunuz. Üstümüze düşeni yaparız."
Muhalifler de dün yaptıkları toplantıda, aralarındaki anlaşmazlıkları giderirken, yedi milletvekili ve Meclis dışındaki muhalifler bir düzenleme kurulu oluşturdu. Kurula kısa sürede kurultay hazırlıklarını tamamlaması görevi verildi.
Baykal ise, muhaliflerin dünkü toplantısını şöyle değerlendirdi: "Ben hâlâ parti içindeki sorunların meşru platformda ele alınması ve konuşulması gerektiğini düşünmeye devam ediyorum."
İstifadan dönmedi
CHP'de parti içi sorunların tartışıldığı önceki akşamki grup toplantısında grup başkanına istifasını veren Muharrem Doğan, dün gün boyu süren ikna çabalarına karşın kararından geri dönmedi. Doğan, dün akşam TBMM Başkanlığı'na "Gördüğüm lüzum üzerine CHP'den istifa ediyorum" yazılı dilekçesini verdi. TBMM'deki son sandalye dağılımı şöyle: AKP: 367, CHP: 173, DYP: 4, Bağ: 6.