Baykal'a son çağrı

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde milletvekilliğine aday olmayacağı sözü vererek, Ankara'yı başbakanlığa tercih ettiğini söyledi.

ANKARA - SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde milletvekilliğine aday olmayacağı sözü vererek, Ankara'yı başbakanlığa tercih ettiğini söyledi. 28 Mart'taki yerel seçimler için DEHAP, EMEP, ÖDP, Özgür Parti ve SDP ile 'Demokratik Güçbirliği' adıyla ittifak kuran SHP lideri Karayalçın, dün Radikal Ankara bürosunu ziyaret etti.
Başbakanlığı erteledi
Siyasi parti liderlerinin milletvekilliği seçimlerine katılarak Başbakanlık
için yarıştıklarını belirten Karayalçın, ilk kez bir parti başkanının belediye başkanlığına aday olduğuna dikkat çekti. Ka-rayalçın, "Ben Türkiye siyasetinin klasiğine tam da uymuyorum. Parti genel başkanı olarak belediye başkanlığına aday oluyorum. Eğer başkan seçilirsem gelecek seçimlerde milletvekili adayı olmayacağım. Ankara'yı başbakanlığa tercih ediyorum" dedi.
Neden aday oldu?
Aday olmanın kendisi açısından bir zorunluluk haline geldiğini ileri süren Karayalçın, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: "Ankara sokaklarında
'Karayalçın'la seçim alınır' sözü şekillendi. Bu söz yuvarlanarak önüme geldi. Gereğini yapmazsam faturası ağır olur. Bundan kaçmam mümkün değildi. 'Aday olmadığın için kaybettik' denilmesini kabul edemem."
'Sağdan da oy alırım'
Yerel seçimlerde sağdan da oy alacağını iddia eden Karayalçın, DEHAP ile yapılan ittifakın kendisine gelecek sağ oyları etkilemeyeceğini ileri sürdü. CHP lideri Deniz Baykal'ın 'Şöhretini kullanıyor' eleştirilerini de anlamsız bulan Karayalçın, "Adayın şöhretini kullanması doğaldır. Bir şöhretim varsa CHP beni neden aday göstermek istedi?" diye sordu.
Ateş'le buluşacak
Karayalçın, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yılmaz Ateş'le kendisi arasında bir anket yapılarak solun adaylarının teke indirilmesi önerisini de yineledi. SHP lideri Karayalçın, "İnsanları tedirgin etmek istemem. Ankara için çözüm bir ankettir. Bu onurumuzu koruyacak bir önseçim olur. Solun adayı ya anketle ya da fiili şekillenmeyle teke inecektir" dedi. Karayalçın, önümüzdeki günlerde Ateş'le bir araya geleceklerini kaydetti.
CHP lideri Baykal'ın kendisine yönelik 'Etnik siyasetin arkasına saklanıyor' sözlerini ise Karayalçın, şöyle yanıtladı: "Sayın Baykal bu eleştirisini yaparken Türkiye' nin uluslaşmadığını söylüyor. Ben uluslaştığımız düşüncesindeyim. Böyle bir saptama öncelikle Cumhuriyet'i kuran Atatürk'ü eleştirmek anlamına gelir. Eğer uluslaşamadıysak bu yaptığımız çok daha önemli hale gelir. Toplumun bir kesimini dışlamamak gerekir."
SHP lideri Karayalçın, Ankara'da belediye meclis üyeliklerine aday gösterdiklerini, Deniz Baykal'ın bu konudaki iddiasının da doğru olmadığını ifade etti.
'İttifakla risk aldım'
'Demokratik Güçbirliği' ittifakıyla hem kendisinin hem de DEHAP yöneticilerinin risk aldığını dile getiren Karayalçın, "Ama bu ittifak, Türkiye'ye çok şey kazandıracak" dedi.