Baykal'dan 'AKP'ye geçecek' iddialarına yanıt

Baykal'dan 'AKP'ye geçecek' iddialarına yanıt
Baykal'dan 'AKP'ye geçecek' iddialarına yanıt
Baykal, AKP'ye katılacağı iddialarına "Elbette Ak Parti Türkiye'nin bir siyasi partisidir. Kötü birşey söylemek istemem ama benim siyasi çizgim bellidir" diyerek yanıt verdi.

RADİKAL - CNN Türk'te önceki hafta yaptığı açıklamalar büyük tartışma yaratan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bu kez Habertürk TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve kendisini yöneltilen eleştirilere yanıt verdi.

Baykal Suriye'deki gelişmeleri değerlendirirken şunları söyledi: "Suriye ile 900 kilometre sınırımız var ve çok geçişken bir sınır. Suriye, siyasi kimliği ortadan kalkınca ordaki manzara iç savaşa dönüştü. İç savaş bir süre sonra mezhep savaşına dönüştü. Maalesef Türkiye'de hükümet müthiş bir özgüvenle, hızla sorunun çözüleceğini düşündü. Bizim için hayat-memat meselesine dönüştürüldü. Türkiye'den giden bazı gençler Esad'ın yanında bazıları Türkmen cephesinde bazıları da DAEŞ tarafında. Olay Türkiye'nin üzerine doğru geliyor. Bu olaylar devam ederse gelmeye de devam edecek. Bir yandan da bazı gruplar etnik temizlik yapıyor. Türkmenlere karşı Rus bombardımanı ile temizlik yapılıyor. Arap nüfusa karşı da etnik temizlik yapılıyor. Bunlar başarılı olursa Türkiye kuşatma altına alınmış olacak. Türkiye Azez koridorundan gelecek mülteciler için savunma hakkını kullanıyor" ifadelerini kullandı.

CHP'DEN GELEN ELEŞTİRİLERE YANIT

Parti içindeki eleştirilere de değinen Baykal "Ciddi olun. Türkiye'yi konuşuyoruz. 2 hafta önceki konuşmam farklı değerlendirilerek birilerine destek olduğum söylendi. Açıklamalarıma herkes şaşırdı. Ben Türkiye'nin çıkarlarını düşündüm" dedi. "2 gün önce de Genel Başkan Kılıçdaroğlu benimle aynı şeyleri söyledi" dedi.

NEDEN "HALEP BİR SÜNNİ KENTİDİR" DEDİ?

Elbette kentin inancı, mezhebi olmaz. Bahsettiğiniz kent Halep. Birinci Dünya savaşı sonunda 402 yıl sonra Osmanlı'dan koparıldı. İnsanların inançlarını, mezheplerini ele alan değerlendirmeler yapmak çok yakışıksızdır ama öyle bir dünya haline geldik ki bu kaçınılmaz hale geldi. Orada maalesef bir mezhep savaşı var. Kusura bakmayın Halep sunni kenti.

Programı izleyen izlemeyen herkes yorum yapıyor. Bütün hayatım boyunca ülkemi tehditlerden korumaya çalıştım. Türkiye'de mezhep çatışmalarının tomurcuklarını 1975 yılında gördüm. Daha düşünün Kahramanmaraş yaşanmamış, Çorum yaşanmamış, Sivas yaşanmamış. Bunları kamuoyunun önüne getiren isim bendim. Türkiye bir yere gidiyor. Halkı uyarmam gerekiyor. Bir daha bunlar olmasın diye uğraşıyoruz. Tarihimizde mezhep çatışmaları var, yok diyemeyiz.

DAVUTOĞLU VE KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Sayın Kılıçdaroğlu'nun yorumuna alınganlık göstermedim. Oradaki yorum bana söylenmiş değildir. Kimse bana Türkiye'nin yararına değil de Suriye yararına konuştuğumu söyleyemez. Bana kimsenin Türkiye'nin yararını öğretmeye de hakkı yok. Benim söylediklerimden hemen sonra Kılıçdaroğlu'da aynı şeyleri söyledi. Bunlar yanlış şeyler. Öyle laf yetiştirme tartışmalarıyla olmaz. Benim devlet adamı sözüme belki alınarak, ne demiştim ben "Devlet adamı ülkesinin yararını parti üstüne çıkaran adamdır" demiştim. Hala aynı düşüncedeyim. Bu sözleri üstüme alınmıyorum. Hamasetle dış politika yönetilmez.

"AKP'YE GEÇECEK" İDDİALARI

"Elbette Ak Parti Türkiye'nin bir siyasi partisidir. Kötü birşey söylemek istemem ama benim siyasi çizgim bellidir. 1992 yılında kapatılan CHP'nin 2 kurucu başkanı olma onuruna eriştim. Böyle bir ortama çekilmiş olmaktan üzüntü duyuyorum."


  http://www.radikal.com.tr/152003815200384

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - Alipapa

  Şahsen Ak parti diye bir parti bilmiyorum Ama AKP diye bir parti var ve Beştepe adı verilen AOÇ deki bir külliyeden yönetiliyor.

  AKP kabul etse de gitse.. - Gerçek arayışı

  Bir an önce gitsin bence o da rahatlasın, biz de rahatlayalım. AKP'nin işine yararsa bir gün gerçekleşir.

  dışarıdan daha iyi destekler - jumpercoco

  Neden akp'ye katılsın ki? Deniz baykal akp'li olmadan akp'yi daha iyi destekliyebilir. Deniz baykal'ın vicdani olarak değil sadece taktiksel olarak akp'ye katılması yanlış.

  kevin cevahr - user742894

  hatta gec bile kalmissiniz sayin baykal.akp .yakisirda size...guneydogu kan aglarken,turkiyeyi neden dusunup te iki kelime etmediniz?ne isiniz var sizin halep ile,once diyarbakira,cizreye,sirnaka,sura ,bakin...