Baykal'dan 'etnik' uyarısı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SHP, DEHAP, SDP, EMEP, ÖDP ve ÖTP'nin oluşturduğu 'Demokratik Güç Birliği'ni eleştirerek "Etnik siyasetin peşine düşmeyin" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

BİLECİK - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SHP, DEHAP, SDP, EMEP, ÖDP ve ÖTP'nin oluşturduğu 'Demokratik Güç Birliği'ni eleştirerek "Etnik siyasetin peşine düşmeyin" dedi. Baykal, seçim gezilerini dün Bilecik, Bartın ve Zonguldak'ta sürdürdü. CHP lideri, Bilecik'te şöyle konuştu:
Namerde muhtaç olmasın: Başbakan'ın maaşının az olduğundan işadamlarının peşine düşmesini, ondan bundan kendine para kazandıracak bir para talep etmesini içime sindiremiyorum. Onunla şirket kuracağım, bunun distribütö-rü olacağım diye dolaşmasın. Bunu ben kendime yediremiyorum. Maaşını artıralım, başı dik dolaşsın.
'Ruh hastası' iması: Başbakan'a bir hal olmuş. Önüne gelene sövüyor. Bu bir hastalık. Ailesiyle, işiyle ilişkileri bozulur. Ruh sağlığı bozulur. Çok parayı da taşımak güçtür, siyasi iktidarı taşımak da güçtür. Sağına bakarsın televizyonlar, seni yere göğe koyamıyorlar. Soluna bakıyorsun medya emrinde. İşadamları arkanda. Küçük, büyük dağları ben yarattım. Ondan sonra önüne geleni paylarsın. Her hastalığın olduğu gibi bunun da bir tedavisi var. Bunun doktoru da millettir. İlacı seçim, reçetesi de oy. Verirsin eline reçeteyi tedavi edersin havaya girenleri.
Senin kökünü de sorarlar: Başbakan şimdi işi gücü bıraktı CHP'nin kökleriyle uğraşıyor. Sayın Başbakan bir daha kök lafını ağzına alma sakın. Yoksa senin kökünü sorarlar. Otur oturduğun yerde, haddini bil. Bir daha CHP'nin adını ağzına alma. Bizim kökümüz Atatürk, bizim kökümüz Kuvayı Milliye.
Unakıtan kendini kurtardı: Hükümet, iktidara gelir gelmez öncelikle çıkardığı yasalarla kendi suçlarını aklamıştır. Maliye Bakanı'nın sahte fatura suçu örtbas edildi. Vergi Barışı ile kendilerini akladılar.
Demokratik Güç Birliği'ne eleştiri: Irak parçalanıyor. Şimdi etrafına yayılıyor. Suriye'de Arap-Kürt çatışması çıktı. Biz bölgemizi ve ülkemizi bu tehlikelerden sakınmak zorundayız. CHP, etnik politikanın arkasını sıvazlamıyor. Etnik ayrımcılık ve siyaset yapanlara izin vermeyin. Dostluk, kardeşlik bunu gerektiriyor. Etnik yüzde 3-5 oy var diye bu oyların peşine düşüp değerlendirmeye kalkanlara kesin izin vermeyin. Bizim de kapımızı çalıyorlar; 'Yüzde 5-6 oyumuz var. Bunu sizin oyunuza ekleyelim' diye. Hayır biz buna alet olmayız, siz de alet olmayın, oylarınızı bölmeyin.