Baykal'dan 'ilke'li uyarılar!

CHP lideri Baykal, AKP'nin anlayışıyla Anayasa'nın temel ilkeleri arasındaki uyuşmazlığın büyüdüğünü öne sürdü. Baykal, "Bunun krizi ağır olur. Biz bu olmasın istiyoruz" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa'nın temelleriyle iktidardaki AKP kadroları arasındaki derin uyuşmazlığın Türkiye'yi sürekli gerginleştirdiğini söyledi. Baykal dünkü grup toplantısında şu mesajları verdi:
Atamalar dönüyor: Devletin üst kademelerine yapılan her atama Cumhurbaşkanı'ndan geri dönüyor. AKP bu nedenle vekâleten atama yöntemine başvuruyor. Bunlar sıradan takdir hataları, ihtilafları değildir. Derin bir uyuşmazlığın yansımalarıdır. Anayasa'nın temelleri ile iktidardaki kadroların siyaseti arasındaki uyuşmazlık, Türkiye'yi gerginleştiriyor. Bu uyuşmazlık, çok derin ihtilafları gündeme getirir. 'Devletin rotasıyla oynamayın' dedim. Bir yıl sonra örnekleri çıkmaya başladı.
Önümüzdeki dönem bunun krizi gelir. Bu olmasın istiyoruz. Ekonomik krizden daha ağır, daha derin gelir. Bunu anlatmaya çalışıyorum.
'Neşter 2' planı: AKP iktidarının Türkiye'nin temel ana hukuksal, yasal kurumlarına yönelik anlayışı, bu olayda da kendisini gösterdi. Olay genel olarak yargı suçlamasına dönüşmeye başladı. Yargıya yönelik yeni bir düzenlemenin altyapısını oluşturma şeklinde ortaya çıktı. Bu, AKP'nin yönetim tarzının yeni bir örneği. Huzursuzluk yaratma, gerilim oluşturma, temel kurumlarla çekişmeyi tahrik etme, onlara yönelik sistemli, planlı kampanyaları el altından devlet olanakları ile hazırlayıp sahneye koyma uygulamasının bir örneği, ne yazık ki bu olayda da ortaya çıkmıştır.
Dinçer niye MGK'da: Türkiye'yi tehditten sakınmaya çalışıyorum. Ben diyorum ki, böyle Başbakanlık Müsteşarı olmaz. Olursa iyi olmaz, benden söylemesi.
TÜBİTAK tepkisi
Baykal, Star gazetesi çalışanlarını kabulünde de, TÜBİTAK üyelerinin istifalarına değindi. Baykal, AKP'nin "Cumhuriyetin kalelerini işgal edeceğiz" anlayışıyla hareket ettiğini belirterek "Bu gidiş iyi gidiş değildir" dedi.