Baykal'dan ittifak eleştirisi

Genel Sekreter Erdem'in istifasını geri çeviren CHP lideri Baykal,
"Kimsenin arkasına sığınmadık" diyerek DEHAP'la ittifaka giden SHP'yi eleştirdi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

SAMSUN/SİNOP - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün Samsun ve Sinop'ta çıktığı ilk seçim gezisinde Karayalçın'a ve AKP'ye yüklendi. Baykal, gazetecilerin sorularını yanıtlarken şu mesajları verdi:
Kendi gücümüze dayanıyoruz: Biz doğru yoldayız, doğruyu yapıyoruz. Tartışmalı ittifaklar içinde değiliz. Kimsenin arkasına sığınmıyoruz. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Kimlik siyasetinin karıştığı bir tabloyu istemiyoruz. Kimliğe dayalı siyaseti değerlendirme peşinde kimse koşmamalı. Kendi gücümüze dayanarak seçime giriyoruz. Halkımızın da bu seçimde netlik ve tutarlılık istediğini biliyoruz. Sosyal demokrasi bayrağıyla seçimlere giriyoruz.
Kıbrıs umutsuz: New York'taki anlaşma bizi bu konuda sıkıntılara sokacak gibi görünüyor. Bu yolu, New York ve Davos'ta sayın Başbakan seçmiştir. Seçtiği yolun bizi sıkıntıya soktuğu ortaya çıkmıştır.
Erdem'in istifasına ret: Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, dürüst ve ahlaklı, önem verdiğim bir arkadaştır. Son gelişmeler üzerine böyle bir girişimde bulundu. İstifa tek yanlı bir hak ama ben o istifayı yararlı görmediğim için kabul etmiyorum.
Manşetlerle yönetiliyoruz: Türkiye laf ve manşetlerle yönetiliyor. Türkiye manşetlerde olduğu gibi değil. Ekonomi eski tas eski hamam, zam ve vergi politikaları ile götürülüyor. Borçlar artıyor, yoksulluk artıyor, işsizlik artıyor. Kamu hizmetleri durmuş, eğitim vefalık, parası olanlar için var. Türkiye'de değişen bir şey yok, sıkıntı devam ediyor, politika aynen devam ediyor.