Baykal'dan tehdit

Kurultayda güven tazeleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal muhalifleri uyardı: Tartışmayı bitirin, yoksa disiplin işlemleri başlar.
Tüzük kurultayının toplanması için yaptıkları başvurunun sonucunu bekleyen muhalifler "Mücadeleden vazgeçmeyiz" diyor.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Önceki gün yapılan 12. Olağanüstü Kurultay'dan güven tazeleyerek çıkan CHP lideri Deniz Baykal, muhaliflerin tavırlarından vazgeçmelerini istedi. Baykal, "Kurultay, tartışmanın sona ermesini istedi. Doğal olarak tartışma, sürtüşme ve gerginlik ortamına artık son verilmeli. Bundan sonra daha uyumlu bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum" dedi. Baykal, bir soru üzerine, bunun disipline başvurmadan sağlanacağına inandığını söyledi.
Genel merkez: Vazgeçin
Kurultaydan zaferle çıktıklarını belirten genel merkez yöneticileri de, artık tüzük kurultayı isteyen delegelerin güvenoylaması sonuçları karşısında imzalarını çekmelerini beklediklerini söyledi.
Muhalefetin sonuç almasının mümkün olmadığının görüldüğünü savunan yöneticiler, "Bu tablo karşısında artık mücadeleden vazgeçmelerini bekliyoruz. Tüzük kurultayı önergesi inceleniyor. Kısa sürede imzaların çekilmesini ve önergenin gündemden düşmesini bekliyoruz" dedi. Genel merkezin ayrıca, yaptıkları açıklamalarla partiye zarar verdikleri iddiasıyla bazı delegeleri tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu'na verecekleri ve bu yolla da önergedeki imzaların bir bölümünü geçersiz kılacakları öğrenildi.
Merkez yürütme kurulu üyesi Mustafa Özyürek, muhaliflere şöyle seslendi: "Arkadaşların bir değerlendirme yapmaları gerekiyor. Durmadan bildiri yayımlama, ayrı toplantı yapma gibi işler yapmazlarsa yollarına devam ederler. Ama aynı tavırlarını sürdürürlerse artık o zaman disiplin mekanizmasının çalışması lazım."
'Gereğini yapın'
350 imzayla olağanüstü tüzük kurultayı isteyen muhalifler ise vazgeçmiyor.
Muhalifler, genel merkezin tutumunu görmeyi ve tüzük kurultayıyla ilgili önergenin gereğinin yapılmasını istiyor.
Tüzük kurultayının toplanması durumunda örgütün kendilerine daha çok destek vereceğini ileri süren muhalifler, "İmza çekme genel merkezin beklediği kadar olmaz ve önerge düşmez. Mücadeleden vazgeçmek yok" diye konuştu.
Eski milletvekili Celal Topkan, "Bence Baykal kaybetti. Bizim 500 delege potansiyaline sahip olduğumuz ortaya çıktı. Demek ki bir adayımız olsa rahatlıkla bu iş çözülecek" görüşünü savundu.