Baykal'ı yine terlettiler

CHP lideri Baykal, 10. Kadın Kurultayı'nda partili kadınların hem ilgisine hem de protestosuna hedef oldu. Güldal Okuducu'nun tek aday olduğu kurultayda bir grup kadın ellerinde, üzerinde 'Değiliz' yazan koyun resimleri taşıyarak seçimlerin baskı altında yapıldığını ileri sürdü.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP 10. Kadın Kolları Kurultayı'nda partili kadınların hem ilgisine, hem protestosuna hedef olan genel başkan Deniz Baykal, 'AKP iktidarını etkisi altına alan' egemen güçlerin CHP'yi ele geçirmeye çalıştığını öne sürdü ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü isim vermeden bu güçlerin 'Truva atı' olmakla suçladı.
CHP 10. Kadın Kolları Kurultayı, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda toplandı. Sekiz yıldır kadın kolları başkanlığı görevini yürüten Güldal Okuducu'nun tek aday olduğu kurultayda bir grup kadın yönetimi protesto etti. Kendilerine 'Kadın Hareketi' adını veren protestocu kadınlar, üzerlerinde 'Değiliz' yazılı, koyun resimleri olan pankartlar taşıdı. Yayımladıkları bildiriyle delege seçimlerinin baskı altında yapıldığını ileri süren kadınlar, "Demokratik kurallar içinde sadece seçmek değil, seçilmek ve yönetmek istiyoruz" dedi.
Baykal taraftarlarının gövde gösterisine sahne olan kurultaya katılan bazı muhalif milletvekilleri, kurultaya getirilen kadınların çoğunun CHP'nin elindeki belediyelerin imkânları ile Ankara'ya taşındığını ileri sürdü. Bazı kadınlar Baykal'a yoğun ilgi gösterdi. Baykal'la tokalaşmak ve birlikte resim çektirmek için sıraya giren kadınlar sıcaktan terleyen Baykal'ın terini sildi.
Kurultay konuşmasında hükümete yüklenen Baykal, parti içi muhalefete de mesaj yolladı. 1 Mart tezkeresinin reddinden sonra etkili iç ve dış çevrelerin CHP'yi yok saydığını, ancak bunu başaramadığını öne süren Baykal, iktidarı yönlendirmenin tek başına yeterli olmayacağını gören bu güçlerin bütün dikkatini CHP'ye çevirdiğini savundu:
"Şimdi ikinci aşamaya geldiler. 'Madem CHP'siz bu iş olmuyor, CHP'yi CHP yapan ne varsa onu değiştirelim. İlkelerini değiştirme umudu veren kim varsa onları Truva gibi yerleştirelim, onlar bizim için değiştirsin' dediler. Şimdi bununla uğraşıyoruz."