Baykal'ın sevinci yarıda kalıyor

"Muhalefet bitti, memnunum" diyen CHP lideri Baykal'ın çektiği restlere ve Genel Merkez kaynaklı af çağrılarına karşın 30 muhalif milletvekili, üç fireyle yola devam kararı aldı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal'ın restine ve genel merkez kaynaklı af çağrılarına karşın 30 muhalif milletvekili, verdikleri üç fireyle yollarına devam kararı aldı.
Önceki gün yapılan grup toplantısında, Baykal'ın muhalifler için söylediği, "Pek çok arkadaşımızın yeni bir durum değerlendirmesi yapma noktasına geldiğini görüyorum. Bunu memnuniyetle karşılıyorum. Bu iş bitmiştir, işimize bakalım" sözlerine rağmen muhalif milletvekilleri dün durum değerlendirmesi yaptı.
Daha önce 30 milletvekili olarak yola çıkan muhaliflerin toplantısına bu kez Muharrem İnce'yle Erdoğan Kaplan, "Bu iş bitti" diyerek katılmadı. Berhan Şimşek de toplantıyı terk etti.
Sayar: Parti değişmeli
Toplantıdan sonra, 28 milletvekili adına açıklama yapan Mustafa Sayar, şunları söyledi: "Bizler gücünü örgüt ve delegelerinden alan milletvekilleri olarak 18 Mayıs'ta açıkladığımız 'İktidara yürüyüş hareketi' adlı bildirideki görüşlerin arkasındayız. CHP'de demokratik bir tüzük ve yeniden yapılanmayla, yönetimde ve yönetim anlayışında değişikliğe olan gereksinim artarak sürmekte.
Milletvekili olarak tüzükten gelen haklarımızı kullanarak bu sorunlara seçimli olağanüstü kurultay aracılığıyla çözüm bulunması için gerekli girişimleri başlatacağız. Olağanüstü kurultay toplamak için 650 imza gerekiyor.
'Bu yolda kararlıyız'
Bu hareket kişilere bağlı olarak ortaya çıkmadı. Mademki, 'Ortak aklı temsil edeceğiz diyoruz. İmzayı veren 650 delege bir araya gelir ve genel başkan adayı orada demokratik bir şekilde belirlenir. Bize karşı yürütülen haksız ve incitici davranışları uygun görmediğimizi belirtiyor, bu yolda kararlı olduğumuzu açıklıyoruz."
Muhalifler en kısa sürede olağanüstü kurultay için imza toplanmasını kararlaştırırken, genel başkan adayının imza veren delegelerin yapacağı toplantıda önseçimle belirlenmesinde anlaştı.
Önce tüzük kurultayı
Olağanüstü kurultay için iki seçenekli bir yol izleyecek olan muhalifler, 'seçimli kurultay' ve geçen kurultayda parti örgütünün tepki gösterdiği blok listeli tüzüğü değiştirmek üzere 'tüzük kurultayı' için imza toplayacaklar.
Şimşek: Beni saymayın
Toplantıdan erken ayrılan Berhan Şimşek, son toplantıya dahil edilmesine karşı çıktı. Şimşek, "Daha önce olağanüstü kurultay istenilen bildirideki imzamın arkasındayım. Ancak karşılıklı bildiriler yanlış. Toplantıdan ayrıldıktan sonra adıma yapılan bu son açıklamaya katılmıyorum. Benim adım çıkarılmalı" dedi.