Bayramın gündemi de Kıbrıs

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Kıbrıs ile ilgili yürütülen politikanın bir devlet politikası olduğunu belirterek, bu konunun kapalı kapılar arkasında konuşulmadığını, her şeyin açık olduğunu söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Beşir Atalay, Kıbrıs ile ilgili yürütülen politikanın bir devlet politikası olduğunu belirterek, bu konunun kapalı kapılar arkasında konuşulmadığını, her şeyin açık olduğunu söyledi.
Kurban Bayramı dolayısıyla partilerarası bayramlaşma çerçevesinde AKP'yi sırasıyla BBP, MHP, SP, ANAP, DEHAP, DSP, GP, CHP, DYP ve YTP heyetleri ziyaret etti. Siyasi parti temsilcilerini Devlet Bakanı Beşir Atalay başkanlığındaki AKP'liler ağırladı. Genel Başkan Yardımcısı Murat Şefkatli başkanlığındaki MHP heyetinin ziyareti sırasında Kıbrıs ve dış politika konuları tartışıldı. "Dış politikadaki gelişmeler, Türkiye'yi ciddi bir sıkıntıya sokacak konumda. Kıbrıs'taki değişen politikalar da sonun ne olacağı korkusunu yaşatıyor" diye konuşan Şefkatli, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD gezisi sırasında 'kapalı kapılar arkasında' neler konuşulduğunun halka açıklanmasını istedi. Erdoğan'ın "Kıbrıs'ta toprak verebiliriz" şeklindeki açıklamalarının kendilerini endişelendirdiğini ifade eden Şefkatli, Bakan Atalay'dan bu konuyu sordu.
Beşir Atalay, Kıbrıs ile ilgili yürütülen politikanın bir devlet politikası olduğunu belirterek, bu konunun kapalı kapılar arkasında konuşulmadığını, her şeyin açık olduğunu söyledi. "AKP ve hükümet olarak Türkiye'nin başını dik tutuyoruz ve geleneksel hassasiyetlerimizin hepsini koruyoruz" diyen Atalay, "Kıbrıs'ta toprak veririz" sözünün yeni ifade edilmediğini belirtti.
Devlet Bakanı Atalay konuşmasına şöyle devam etti: "Toprak konusu Rauf Denktaş'ın söylediği, müzakereler içinde gündeme gelen bir konudur. Annan Planı'ndan önceki görüşmelerde bunlar zaman zaman gündeme geldi. Şu anda devlet politikası olarak yürüttüğümüz, bizim hassasiyetlerimizin hepsini gözeten Kıbrıs'ta hem toprağımızın, hem Türk varlığının tüm hassasiyetlerini kollayan ve geleceğini düşünen ve onların daha huzurlu, daha iyi bir hayat yaşamasını hedefleyen yaklaşımlardır."
CHP'den DSP'ye ziyaret
Yerel seçimlerde bir araya gelemeyen CHP ve DSP de bayramda buluştu. DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız ve Genel Sayman Mecit Şekerci, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Yerlikaya ve Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı'yı konuk etti. Yerlikaya, soldaki partilerin CHP çatısı altında birleşmesi gerektiğini ileri sürdü. Yağız ise, "Siz ayrı bir güç biz ayrı bir güç olarak varlığımızı sürdürebilmeliyiz" dedi.