"Bazıları kendini Allah sanıyor"

"Bazıları kendini Allah sanıyor"
"Bazıları kendini Allah sanıyor"
Başbakan Erdoğan'ın hukukçu kurmaylarıyla yaptığı ÖYM toplantısında, arama, tutuklama gibi kararları verecek "özgürlük hakimleri"nin işbaşı yapmasını öngören bir model gündeme geldi.

Habertürk Gazetesi'nden Saliha Çolak'ın haberine göre, toplantıya damga vuran ise AK Partili Ahmet İyimaya'dan, “Bazı hakimler kendilerini Allah sanmaya başladı” sitemi oldu. 

Başbakan Tayyip Erdoğan önceki gece hukukçu kurmaylarıyla bir araya gelerek 3.5 saatlik bir toplantı yaptı. Toplantıda Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’dan ilginç bir çıkış geldiği öğrenildi. İyimaya “Biz yargıyı vesayetten kurtarmak için düzenlemeler yaptık ama bazı hâkimler kendilerini Allah sanmaya başladı. Amerika’da da 1903’lerde böyle bir durum olmuştu. Hâkimler devleti gibi bir görüntü oluşmuştu. Hâkimlerin hukuka uyması gerekir” dedi. Edinilen bilgiye göre toplantıda özel yetkilimahkemelerin (ÖYM) önemli bir görev yaptığı ancak uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi için yeni bir yapıya ihtiyaç duyulduğu da vurgulandı. Bu çerçevede üç temel ilke üzerinde görüş birliği sağlandı:

- ÖYM’ler yetkilerinin sınırlanacağı yeni birmodele dönüştürülecek, böylece terör ve örgütlü suçlarlamücadelede zaafiyet oluşmayacak.

- Yeni kurulacak mahkemelerin kişi hak ve hürriyetlerini sınırlayıcı faaliyetlerinin demokrasiye gölge düşürmemesi için ‘izin’ mekanizması güçlendirilecek. Bunun için terörmahkemelerinde kimlerin hangi usulle yargılanabileceği konusunda MİT Müsteşarı Hakan Fidan örneğinde olduğu gibi yeni bir düzenleme yapılacak.

- Başbakan Erdoğan yeni düzenleme ile devameden davaların düşeceği gibi bir izlenime yol açılmamasını istedi. Son olarak Ergenekon ve Balyoz gibi özel yetkili mahkemelerin baktığı davaların düşmesine yol açacak bir düzenleme olmaması kararlaştırıldı.

FRANSA SİSTEMİ
Toplantıda terörle mücadelede yargının elini zayıflatmayacak yetkilerle donatılmış yeni bir mahkemenin kurulması ve bu mahkemenin demokrasiyi gölgeleyecek uygulamalardan uzak durması için nasıl bir mekanizma kurulabileceği tartışılırken ilginç bir öneri gündeme geldi. Bu çerçevede savcının soruşturması sırasında şüpheli ile ilgili arama, takip, dinleme ve tutuklama gibi özgürlüğü sınırlayıcı kararları, davaya bakan hâkimin değil başka bir hâkimin “Özgürlük hâkimi”nin alması önerildi.

Fransa ve bazı ülkelerde uygulanan bu sistemin Türkiye ’ye getirilmesi halinde, hemsoruşturma sürecinde hemde dava sonucunda alınan kararın daha az tartışılacağı belirtildi. Toplantıda “özgürlük hâkimi” sistemi ile ilgili herhangi bir karara varılmadı. (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/109263610926367

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mm - O D

  böyle diyen Allah kavramını tam çözmemiş bence

  Soytarıyı özel... - alamut1

  ...kılan soytarılığı değildi, padişahın soytarısı olmasıydı.

  Ya sizin partinizde kimileri kendini ne sanıyor. - citizen

  Sadece bazı hakimler mi kendini Allah sanan bay İyimaya. Bir de kendi partinizde bazı kişilere bakın ya da zihniyetlerine... Onlar kendilerini ne sanıyorlar acaba.. Ben isterim yaparım zihniyetini başka nasıl açıklayacaksınız...

  ... - llLethell

  Ne kadar da ironik... Kendini Allah, peygamber, halife, padişah vb. zanneden yöneticiler varken... Neyse siz bizi güldürdünüz, siz de gülersiniz umarım...

  Pragmatizm - surrealist_tr

  Derdi özgürlük,insan hakları olanlar bu tür mahkemeleri zaten kurmazlar.Kişi hak ve özgürlüklerini geliştirirki bu tür mahkemelere gerek kalmasın.Her yapılan uygulama bir öncekini mumla aratıyor.Siyasi suçlarda,düşünce suçlarında değişen bir şey olacağını sanmıyorum.Sadece kendilerine dokunamaması için düzenleme getiriyorlar.Yada laik-ulusalcılarla anşalmak için.Suriyeye savaş açmak için onlara ihtiyaçları var.Kürtler konusunda nasılsa farklı düşünmüyorlar.Onlar ve sosyalistler,emek örgütü yöneticileri yine yeni kurulacak mahkemelerin müdavimleri olmaya devam edecekler.

  Özgürlük Hakimi mi :)))) - sevir

  Lütfen getirmişken bir de Özgürlük Polisi, Özgürlük Jandarması, Özgürlük Savcısı, Özgürlük Askeri, Özgürlük Öğretmeni, Özgürlük Doktoru, Özgürlük Patronu, Özgürlük Bakanı, Özgürlük Başbakanı da getirin, o zaman belki ülkeye Özgürlük getirmiş olursunuz! Sistem haşat, sistem laçka sistem bozuk ama sistemi inşa eden kim? makine mi bu, hayır tabi ki, ZİHNİYET haşat, laçka ve bozuk. Zihniyet nasıl oluşuyor? EĞİTİM ile.. Eğitim neye yön veriyor; Bireysel-sosyal kişilik-kimlik gelişimimize, dünya algımıza, kültürel hayatımıza (bizimki çok bi çorak), vergi ödeme sistemimizden, namus anlayışımıza ve en nihayetinde SEÇİMLERİMİZE ... Demokratik,(salt kendine) Sosyal (sadaka), Laik (devlet dini kontrol ediyor) bir Hukuk (kürt ve solculara yok) devleti olmak istiyorsanız(çok da umrumuzda değil aslında) buyurun 10 yıllık iktidarınızda sistemini iyice haşat ettiğiniz eğitimin içeriğini adam edin. Bireyleri özgürleştirici, katılımcı, eğitim sürecinin bir parçası olarak öğrenme sürecinde aktif olabilmeye imkanı tanıyan, Bilimi-Özgür düşünceyi-Empati kurmayı- temel alan, Doğaya, çevreye ve yaşam alanlarına duyarlı sosyal sorumluluk sahibi olmayı özendiren bir eğitim sistemi kurun, sonrasında Özgürlüğü getirmek için kimseye ihtiyaç duymazsınız. Özgürlük sizinledir toplumun her bireyi özgürdür o zaman.

  XXX - Buenasivassc

  o söz sadece hakimler için geçerli değil. kendini olduğundan fazla sanan çok kişi ve grup var. kendisini padişah sanan mı dersin, imparator sanan mı dersin ... saltanatlarda olur böyle şeyler ...