BBP'den Cumhurbaşkanı'na Madımak desteği

BBP'den Cumhurbaşkanı'na Madımak desteği
BBP'den Cumhurbaşkanı'na Madımak desteği
BBP Genel Başkanı Destici: "Cumhurbaşkanı'nın araştırma talimatı vermesini çok önemsiyoruz. İnşallah DDK, o gün orada gerçekten ne olduğunu ortaya çıkaracak"

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Madımak olayıyla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) görevlendirmesini çok önemsediklerini belirterek, “İnşallah DDK, o gün orada gerçekten ne olduğunu ortaya çıkaracak. O zaman belki de 19 yıldır o anmalarda, orada hayatını kaybedenlerin aileleriyle fotoğraf ve görüntü verenlerin, her yıl Sivas'ı karıştırmaya çalışanların, tahrik edenlerin rolleri de ortaya çıkacak” dedi.

"CAMİA OLARAK MAĞDUR EDİLDİK"

Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 1993'te meydana gelen Sivas olaylarından büyük üzüntü duyduklarını ancak camia olarak mağdur edildiklerini belirtti.

Aralarında Arif Sağ ile Ali Balkız'ın da bulunduğu bazı kişilerin otelden BBP binasına geçerek kurtulduğunu fakat bu konunun basında yankı bulmadığını dile getiren Destici, Sivas olaylarının kamuoyunda hep tek taraflı anlatıldığını ve gerçeğin üzerine gidilmediğini savundu.

Basında 19 yıldır “dindarlar Alevileri yaktı” şeklinde haberler yapıldığını ancak bunun “büyük bir yalan” olduğunu ifade eden Destici, bunun Sivas ve dindar kesimler üzerinde bir kara leke olarak kaldığını söyledi.

Gerçeklerin ortaya çıkmasının önemini vurgulayan Destici, “Cumhurbaşkanı'nın araştırma talimatı vermesini çok önemsiyoruz. İnşallah DDK o gün orada gerçekten ne olduğunu ortaya çıkaracak. O zaman kim bu işin arkasında
kim tezgahlamış ortaya çıkacak. Gerçek ortaya çıktığında belki de 19 yıldır o anmalarda orada hayatını kaybedenlerin aileleriyle fotoğraf ve görüntü verenlerin, her yıl Sivas'ı karıştırmaya çalışanların, tahrik edenlerin rolleri de ortaya çıkacak” dedi.

DDK'nın olayın aydınlatılmasına katkı sağlayacağına inandığını kaydeden Destici, “Cumhurbaşkanı da şüpheleri olmazsa bu talimatı vermezdi. Biz bu olayın takipçisi olacağız” diye konuştu.

“KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI HARİÇ DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILMALI"  

Parti olarak kürsü dokunulmazıkları hariç dokunulmazlıkların kaldırılmasını savundukları belirten Destici, BDP 'nin ise kapatılması gerektiğini öne sürdü. Destici, “Hem iç hukukumuz hem Avrupa hukuku, Venedik kriterleri diyor ki 'terör ve şiddete bulaşan siyasi partiler kapatılır'. Bu PKK 'nın partisi Avrupa'da olsa 3 ay açık kalamaz. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurudur ama terör olaylarına karışıyorsa o artık siyasi parti değildir” şeklinde konuştu.

"EĞİTİMDE ALINAN KARAR YENİ PAZAR AÇMA ÇABASIDIR"   

Hükümetin eğitimde aldığı bazı kararları yadırgadıklarını ifade eden Destici, dershanelerin bir ihtiyaçtan doğduğunu savundu. Serbest ekonomide devlet okulu veya özel okul tercihi yapılabileceği gibi herkesin çocuğunu okul dışında
bir eğitim kurumuna da gönderebileceğini belirten Destici, dershanelerin uzun vadede kademeli olarak kaldırılmasının, kabul edilebilir olacağını söyledi.

Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nde acele karar verildiğini iddia eden Destici, serbest kıyafete geçilmesinin, özgürlükler bağlamında değil ekonomiyi canlandırma ve yeni bir pazar açma çabası bağlamında değerlendirilebileceğini öne sürdü.

Destici, Filistin'in BM'de gözlemci devlet statüsü kazanmasının, Filistin'nin tanınması anlamına geldiğini kaydetti. (AA)