BDP açılışında polise linç girişimi!

BDP açılışında polise linç girişimi!
BDP açılışında polise linç girişimi!
BDP'nin açılış törenlerinde Hakkari ve Iğdır karıştı. Iğdır'da açılışı görüntüleyen polis linçten zor kurtulurken Hakkari'de açılış töreninin bitmesinin ardından başlayan gösterilere polis müdahale etti, banka ve resmi binalar taşlandı


Iğdır'da kapatılan DTP'nin yerinde açılan BDP İl Başkanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasını görüntüleyen kameraman polis memuru, Milletvekili Pervin Buldan'la tartışınca az daha linç edilecekti.

Kalabalığın üzerine geldiğini gören polis memuru kaçarak meslektaşlarının yanına sığınırken Milletvekili Pervin Buldan ile Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, halkın önüne çıkarak perdeleme yaptı. Polisler polisler durdurmak için silahla havaya ateş açtı.
Millet Caddesi, Kapan Sokak'ta BDP' İl Başkanlığı önünde bugün (28 Aralık) saat 12.00'de yapılan etkinliğe Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, İl Genel Meclisi Başkanı Kasım Yiğit ile 600 kadar partili katıldı. Belediye Başkanı ve diğer siyasetçilere BDP'nin rozetinin takılmasından sonra BDP İl Başkanı Şebap Çelik ile Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, Milletvekili Pervin Buldan birer konuşma yaptı. Oturma eyleminin ardından Milletvekili Pervin Buldan, kamerayla çekim yapan Polis Memuruna "Neyi, niçin çekiyorsun?" diyerek tartıştı. Konuşmaları duyan partililer, polis memurunu linç etmek istediler. Kalabalığın üzerine geldiğini gören polis memuru, meslektaşlarının yanına kaçarken, polisler halkı durdurmak için havaya birkaç el ateş etmek zorunda kaldılar. Milletvekili Buldan ile Belediye Başkanı Güneş, kalabalığın önüne çıkıp sert çekerek olayın büyümesini önlediler. Belediye Başkanı Güneş, polislere "Yürü git arkadaş" partililere ise "dönün geri" diyerek tepki gösterdi. Partililer bunun üzerine "Yaşasın Başkon Apo" sloganı atarak dağıldılar. 


HAKKARİ BDP BİNASININ AÇILIŞINDAN SONRA KARIŞTI

Hakkari'de BDP İl Binası'nın açılışı ardından Altay Caddesi'nde slogan atan yaklaşık 1000 kişilik grup, izinsiz yürüyüş yapmaya başladı. Uyarılara rağmen grupta bulunanlar yürüyüşlerini sürdürünce, polis göz yaşırtıcı bomba ve basınçlı su kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan, grup bir banka ve resmi binayı taşladı.

Hakkari Valiliği'ne ait olan Jandarma eski Komutanlığı binası, bir kişiye 5 yıllığına kiralandı. Bu kişi de binayı 1 yıllığına BDP'ye kiraya verdi. BDP'nin bugün yapılan açılışına BDP'ye geçen Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, İl Başkanı M.Sıddık Akış ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Hamit Geylani yaptığı Kürtçe ve Türkçe konuşmasında AK Parti'nin ‘açılım' adını verdiği süreci ve PKK'nın Türkiye'deki sivil yapılanması KCK/TM'ye yönelik operasyonu eleştirdi. Geylani, 25 yıldan bu yana ülkede inkar ve imha politikaları izlendiğini, bunların yarar getirmediğini söyledi. İl Başkanı M.Sıddık Akış da Kürtçe konuşmasında KCK operasyonu ve tutuklama kararlarını eleştirirken bunların Kürtler'i asla yıldırmayacağını anlattı.
Konuşmaların ardından BDP'lilerin de uyarısı üzerine açılışa katılanlar dağılmaya başladı. Ancak, açılışa katılan bir grup Altay Caddesi üzerinde yürüyüş yapıp terör örgütü ve bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atınca polis dağılmaları yolunda uyarıda bulundu. Yürüyüşün sürmesi üzerine ekipler gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak grubu dağıtmak istedi. Yürüyüşe katılanlar zırhlı araçlara taş atmaya başladı. Bu arada caddede bulunan bir banka ve TEDAŞ'a ait bina da taşlandı. BDP'lilerin uyarması üzerine grup buradan uzaklaşırken ara sokaklara dağıldı. Polis göstericileri basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı.