BDP, Adalet Bakanı'ndan tekrar randevu isteyecek

BDP, Adalet Bakanı'ndan tekrar randevu isteyecek
BDP, Adalet Bakanı'ndan tekrar randevu isteyecek
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yapacakları görüşmenin ertelendiğini, ancak önümüzdeki hafta tekrar randevu isteyeceklerini belirterek, "İnanıyorum ki yoğun çalışmasından kaynaklı ertelendi görüşme talebimiz. Sayın Adalet Bakanı inanıyorum ki bizimle görüşecek" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, TBMM ’de, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD eski Genel Başkanı Hüsnü Öndül ve avukatlar Cabbar Leygara, Feridun Çelik, Cüneyt Caniş, Mazlum Dinç ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Dün bir heyetle ile birlikte Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den bir randevu talep ettiklerini hatırlatan Buldan, “Randevumuz dün Sayın Adalet Bakanı’nın yoğun Adalet Komisyonu toplantısı gerekçesiyle başka bir zamana ertelendi. Biz heyet olarak bir araya gelmişken burada TBMM’de bir basın toplantısı düzenlemeyi uygun gördük. Adalet Bakanı’yla görüşme yapmamızın amacını açmak istiyorum. ‘Sayın’ Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden beri avukatlarıyla görüştürülmüyor. ‘Sayın’ Öcalan üzerinde uygulanan bir tecrit ve izolasyon politikası var. Bu tecrit politikasının ülkemize hiçbir faydasının olmadığını ve ‘Sayın’ Öcalan üzerindeki tecrit ve izolasyon politikasının bir an önce kaldırılması gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Biz bu görüşmelerimizi Sayın Sadullah Ergin ile görüşmek istedik, paylaşmak istedik ama ne yazık ki yoğun programından kaynaklı bu görüşme gerçekleşemedi” dedi. 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI İŞARET ETTİ
Bir basın mensubunun, “Toplantı ertelendi dediniz size bir tarih verildi mi?” sorusuna Buldan, “Hayır tarih verilmedi ama biz önümüzdeki günlerde tekrar bir randevu talebinde bulunacağız. Yani bu girişimimiz burada bitmeyecek. Muhtemelen önümüzdeki hafta tekrar bir randevu talebimiz olur ve kararı bekleriz” dedi.

“Görüşmenin olmayacağına dair bir bilgi verildi mi?” sorusuna da Buldan, “Hayır, yoğun Adalet Komisyonu toplantısından kaynaklı bu iki gün içerisinde görüşmenin gerçekleşemeyeceğini ve ertelendiği duyuruldu bize” yanıtını verdi. “Dün Adalet Bakanı yazılı bir açıklama yaptı, aslında siz daha önce bir e-maille görüşmenin olacağını duyurdunuz ama görüşmenin içeriği açıklanınca Adalet Bakanı size tepkili bir yazılı açıklama yaptı” sözüne Buldan, “Biz randevu isterken görüşme talebimizin içeriğini açıklamamıştık. Daha sonra basına yaptığımız duyuruda görüşmenin hangi amaçla yapılacağına dair açıklama yaptık. Ama tabi takdir Sayın Adalet Bakanınındır. İnanıyorum ki yoğun çalışmasından kaynaklı ertelendi görüşme talebimiz. Önümüzdeki günlerde tekrar bir randevu talebimiz olacak. Sayın Adalet Bakanı inanıyorum ki bizimle görüşecek. Önemli bir konu çünkü” dedi.

“Adalet Bakanı şunu söylüyor, siyasi etiğe sığmadı diyor, içeriğinin açıklanmasına, ne diyorsunuz?” sorusuna da Buldan, “Adalet Bakanı’na sorabilirsiniz, bence kendisiyle görüşün” demekle yetindi. Buldan, bir soru üzerine görüşmeye aynı heyetle gideceklerini de sözlerine ekledi.(ANKA)