BDP adayları: Kürkçü, Tan, Zana, Tunç...

BDP adayları: Kürkçü, Tan, Zana, Tunç...
BDP adayları: Kürkçü, Tan, Zana, Tunç...
BDP, 12 Haziran'da destekleyeceği aday listesinde yeni açılımlar yaptı. Doğuda Altan Tan gibi İslami kesimden adaylara yer veren BDP, Batı'da da sosyalist isimleri destekleyecek.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’nin Diyarbakır ’daki temayül yoklamasında en çok oyu Hatip Dicle aldı. Onu BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ve Emine Ayna izledi. Ancak Ayna Adana ’ya kaydırılırken, yerine HakPar Genel Başkanı Bayram Bozyel’de karar kılındı. Leyla Zana’nın da, yüklenilecek yerlerden olan Mersin’den aday olması görüşü ağırlık kazandı.

Ayrıca Ermeni asıllı İşgan Ohanyan’ın temayül yoklamasında 13’üncü sırada çıkmasına rağmen aday yapılması düşünülüyor.
Ahmet Türk ve Hatice Korkut’un yanı sıra, İslami kesimden gelen Altan Tan da Mardin’den aday olacak.

BDP, İstanbul’da sosyalist isimleri destekleyecek. EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel adaylar arasında.. Sırrı Süreyya Önder’in adaylığı ise netleşmedi. Devrimci Karargâh tutuklusu SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın adaylığı tartışılıyor. THKP-C önderlerinden Ertuğrul Kürkçü Gaziantep’ten aday gösterilecek. Gaziantep’ten daha güçlü bir isim belirlenmesi halinde Kürkçü İstanbul’a kaydırılacak. Ferhat Tunç Tunceli’den tek aday olacak.


  http://www.radikal.com.tr/1045275104527558

  YORUMLAR
  (58 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cok sevindirici, - ARIS

  ferhat tunc dersim de butun oylari cekemesede BDP ye cok katki saglayacaktir.dersim halki CHP ye oy verdilerde ne oldu bu zamana kadar.deneyelim bakalim ne olacak ama dikkat devletin oyunlari cok buyuk bu kadar duzenbazliktan sonra bu devlet sol gelmemesi icin her turlu hileligi ve kepaseligi deneyeceklerdir.bu devlet cunku halk devleti degildir bu devlet osmanli devletidir.saygilarla

  ÇOK MANTIKLI SEÇİMLER OLMUŞ - kendal_000

  Bana gore çok mantıklı olmuş işte demokrat , eşitlikçi olmanın anlamı bu olsa gerek kesınlıkle kutluyorum BDP yi ...

  Birlik - asi_munzur

  dtp taraftari degilim fakat kesinlikle darbeci rejim karsisinda bir güc birliginden eylem birliginden yanayim...dersimden ferhat tuncun aday gösterilmesi akillica bir tutum.ferhat tunc birikimli oldugu kadar halkinin yaninda yer almaktan cekinmeyen ender sanatcilardan biridir.siyasete apayri bir renk katacagindan eminim.fakat dtpnin dersimdeki farkli politik anlayislarlada bir görüs birligi saglamasi gerektigine inaniyorum.

  FAŞİZME KARŞI BİRLİK - serdaramed

  Aklı başında her inanç her ideoloji Türkiye’deki faşist rejim ve uzantıları olan siyasi partilere karşı ortak tavır almalıdır. Bu ülke yeri geldi Müslümanlara zulum etti, yeri geldi solculara sosyalistlere zulüm uyguladı, yeri geldi Alevilere zulüm uyguladı ve yılardır Kürtlere zulüm uyguluyor. Ama son süreçte sanki Alevileri, solcuları, Ermenileri seviyormuş gibi görünüyor, oysa hiçte samimi değildir. Bu nedenle Ezilen tüm kesimler bu faşist cunta uzantısı sisteme karşı göç birliği yapmalıdır.

  Alevi takıntılı yorumcuya - dartanyan6262

  Bir yorumcu arkadaş islamcı bir adayın gösterilmesinin tunceli gibi yerlerdeki alevi kürtlerin tepkisini çekeceğini dolayısıyla BDPye oy verilmeyeceğini söylemiş... Bende bir dersimli alevi kürt olarak altan tanın Nice aleviden daha demokrat olduğunu düşünüyorum ve bu konuda bir sıkıntı görmüyorum kendi adıma... ikinci konu ise aleviler konusundaki takıntılı yorumu bu yorum zaten bir çok kesim tarafından dile getiriliyor alevi kürtler sırf islam kazanmasın diye gerekirse ergenekoncularla bile ittifak yaparlarmış... (Bizim kimsenin islamiyetle ilgili sorunumuz yok fakat kimseninde bize kendi inancını dayatmaya hakkı yok bu arkadaş aradaki farkı anlayamamış. Biz zorunlu din dersine karşıyız dediğimizde islama karşı olmuş olmuyoruz biz bize zorla dayatılmasına karşıyız...) Tabi bunu söyleyenler kendilerine hiç dönüp bakmazlar. yıllarca refah partisi saadet partisi vs bir sürü islamcı olduğunu söyleyen parti tarafından nasıl sömürüldüklerine dönüp bakmazlar. Kafasına küllahı takan doğuyu güneydoğuyu sömürdü... Alevilere laf atmaktansa şu 75 kürt milletvekilinize önce bi dönüp bakın o milletvekilerinin yerini BDP'li milletvekillerinin aldığı gün alevileri eleştirecek haklılığın olabileceğini düşünüyorum... 75 tane adamı öldürüp sonra sen bu adamı niye yaraladın demeye benziyor bu arkadaşın yorumu...

  demokrasi demokrsi kültürü adına güzel bir adım. - ReNaS_7*

  Altan Tan'ın aday gösterilmesi akp nin kürtlere karşı kullandığı din argümanının akp nin elinden alınması adına doğru bir adım hatta başı örtülü bir kadın adayın da gösterilmesi daha doğru bir adım olurdu hemde akp gibi oy kaygısıyla deil samimi bi şekilde yapılmalıydı. Hakpar başkanının aday gösterilmiş olması da akp nin kürtleri bölme politikasını boşa çıkarmıştır bu yönüyle önemlidir.

  hadi hayırlısı.. - adar_29

  Bu seçimdlerde hayırlısıyla milletvekili sayımızı iki katına çıkaracağız.Özgürlüğün,adaletin ve eşitliğin peşinden koşmaya devam edeceğiz.Yaşasın Halkların Kardeşliği...