BDP adaylarını açıkladı

BDP adaylarını açıkladı
BDP adaylarını açıkladı
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 12 Haziran seçiminde destekleyeceği bağımsız aday sayısı 64'e, il sayısı ise 41'e yükseldi.

Ferit ARSLAN- Bayram BULUT

Selahattin Demirtaş Hakkari’den, Emine Ayna Diyarbakır'dan bağımsız aday oldu. Leyla Zana ve Hatip Dicle’de Diyarbakır adayı olarak listede yer aldı. BDP ’li 10 milletvekili de bağımsız aday gösterildi. Açıklanan listeye göre KCK davasından tutuklu Hatip Dicle Diyarbakır’dan, Faysal Sarı Şırnak’tan, İbrahim Ayhan Şanlıurfa’dan, Kemal Aktaş Van’dan, Selma Irmak Şırnak’tan ve Gülseren Yıldırım Mardin’den aday göstericek. Hülya Avşar’ın amcasının kızı Yüksel Avşar da Ardahan’dan aday gösterildi.

BDP bu seçimde bağımsız adayları desteklerken ’Demokratik Cumhuriyet’, ’Demokratik Özerklik için Özgürlük ve Demokrasi’ sloganlarını kullanacak. BDP’nin 18 ilde destekleyeceği 37 bağımsız aday isimleri şöyle:

DİYARBAKIR: Leyla Zana, Hatip Dicle, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Altan Tan, Şerafettin Elçi.

HAKKARİ: Esat Canan, Selahattin Demirtaş, Adil Zozani.

BATMAN: Bengi Yıldız, Ayla Akat.

VAN: Nazmi Gür, Kemal Aktaş, Aysel Tuğluk.

MERSİN: Ertuğrul Kürkçü.

MARDİN: Ahmet Türk, Gülseren Yıldırım, Erol Dora.

ADANA: Murat Bozlak.

SİİRT: Gültan Kışanak.

İSTANBUL : Mustafa Avcı, Sabahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel.

BİNGÖL: İdris Balukan.

TUNCELİ: Ferhat Tunç.

MUŞ: Sırrı Sakık, Demir Çelik.

ŞANLIURFA: İbrahim Binici, İbrahim Ayhan

GAZİANTEP: Akın Birdal.

KARS: Mülkiye Birtane.

ARDAHAN: Yüksel Avşar.

ADIYAMAN: Veli Büyükşahin.

ŞIRNAK: Hasip Kaplan, Selma Irmak, Fesal Sarıyıldız.

 ADAYLAR DHA’YA KONUŞTU
BDP’nin desteklediği bağımsız adaylardan Ahmet Türk, Şerafettin Elçi, Ferhat Tunç ve Sırrı Süreya Önder, DHA’ya yaptıkları açıklamada, oluşturulan ittifakın Türkiye ’nin barışı, demokrasi ve özgürlük mücadelesi için çok önemli olduğu görüşünü savundu.

BDP’nin Mardin’den destekleyeceğini açıkladığı DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, bağımsız adayları destekleme komisyonunun büyük bir tizlikle çalıştığını, ama yer veremedikleri çok değerli arkadaşları için gerçekten bir eziklik ve bir burukluk duyduğunu söyledi. Ahmet Türk, şunları söyledi:
"Tabi bu halkımızın özgürlük, demokrasi mücadelesidir. Bu mücadelenin başarıya ulaşması önemlidir. Biz bu mücadelinin adaylarıyız. Özgür demokratik bir gelecek için mücadele veriyoruz. Bugün Diyarbakır’da, Amed’de 6 aday ile ortaya çıkıyoruz. Yani bütün siyasi partilerin alabileceği sonuçtan daha fazla bir adayla ve kazanacak şekilde ortaya çıkıyoruz. Bu önemli bir mesajdır. Kürt halkının ve demokrasi mücadelesinin gelindiği nokta açısından 6 aday çok önemli bir mesajdır. Bu birilerine ve sorunun çözümü için önemli bir fırsattır. Umuyorum başaracağız, başarmak zorundayız. Çünkü, bu grubun başarısı bu seçimde alacağımız sonuç, Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin değişimi, dönüşümü için çok önemlidir. Bizim bütün çabamız demokratik bir gelecek, halkların kardeşliği, özgürlüğünü sahiplenecek bir Türkiye’nin hareketine dönüşmesidir. Bu dinamik gücün Türkiye’deki demokrasi mücadelesine çok katkı sunacağına inanıyoruz. Başaracağız, başarmak zorundayız."

TUNÇ: MEMURLUK YAPMAYA GİTMEYECEĞİZ
BDP’nin Tunceli’den destekleyeceğini açıkladığı sanatçı Ferhat Tunç ise, yeni bir dönemin başladığını, Türkiye’nin barışı adına, kardeşliği adına 24’üncü dönemin çok büyük bir anlam ve önem taşıdığını düşündüğünü ifade etti. Tunç, "Biz parlamentoda olacağız. Parlamentoya memurluk yapmaya gitmeyeceğiz. Evet çok ciddi anlamda Türkiye’nin barışı için mücadele edeceğiz. Söylemlerimiz ve eylemlerimiz buna dönük olacaktır. Çok anlamlı bir grup olacaktır. Ben bunu görüyorum. Türkiye’nin bütün renklerini, farklılıklarını içinde barındıran önemli bir grup olacak diye düşünüyorum. Çok umutluyum, Türkiye’nin barışı adına Türkiye’nin geleceği adına" diye konuştu.

ELÇİ: DİLERİZ DÖKÜLEN KANLAR BİR AN ÖNCE BİTER
BDP ile yapılan seçim ittifakı ile Diyarbakır’dan aday gösterilen Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi’de, "Bu önemli bir ittifaktı. Türkiye’nin ezilenlerin ittifakıydı. Bir toplumda ezen ve ezilen olduğu sürece o toplumda huzura kavuşması mümkün değildi" dedi.
Tek dileklerinin eşitlik, özgürlük içinde herkese mutluluk sağlamak olduğunu kaydeden Şerafettin Elçi, "Dileriz ki bu dökülün kanlar bir an önce biter, bu Kürtlerin haklı ve yerinde olan talepleri yerine gelir. Türkiye huzur ve barışa kavuşur. Ve gelecek nesillere daha mutlu bir Türkiye devrederiz" diye konuştu.

ÖNDER: ADAYLAR, EN GENİŞ TEMSİLİYETİ TAŞIYOR
BDP’nin destekleyeceği İstanbul’dan bağımsız aday Sırrı Süreya Önder ise, şu anda Türkiye’deki siyasi yelpazenin, mevcut siyasal yelpazede en geniş temsiliyet niteliği taşıyan bir aday profili olduğunu öne sürdü. Önder, "Bu başka hiçbir siyasal oluşumda olmayan bir temsiliyet gücüne sahip. Önümüzdeki dönemde tarihsel bir öneme sahip. Bu barışın, özgürlüğün, emeğin platformu olarak çok yüksel bir işlev görecek Meclis’te. Yazarlık bitmez ama Meclis’e girersem gazete yazarlığını bırakacağım" dedi.

İL SAYISI 41'E ÇIKTI

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 12 Haziran Milletvekili Genel Seçiminde destekleyeceği bağımsız adaylara ve aday gösterilecek illere ekleme yaptı.

BDP Bağımsız Adayları Belirleme Komisyonu, Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın listeyi açıklamasının ardından bazı adayların da desteklenmesini kararlaştırdı.

Buna göre BDP, Sakarya’da Hüseyin Tanış, Tekirdağ’da Kerem Tosun, Yalova’da ise İhsan Coşkun’u destekleyecek. Böylece BDP’nin destekleyeceği bağımsız aday sayısı 64’e, il sayısı ise 41’e yükseldi.


  http://www.radikal.com.tr/1045694104569436

  YORUMLAR
  (36 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bdp listesi - lykurgosss

  istanbulda olsam ne yalan söyleyeyim chpye değil, bdpye verirdim oyumu, özellikle sırrı süreyya yoldaşıma. bulunduğum yerde bdpnin şansı yok. bdp listesi genelde en başarılı ve halkçı liste gibi duruyor. en az 35inin seçilmesini sevinçle karşılarım....

  Güzel bir liste. - siyabendd47

  Önceki listelere göre daha demokratik, kapsayıcı ve olgun görünüyor. Bunca yıllık tecrübelereden sonra Hatip Dicle ve Leyla Zana'nın katkısının etkili ve yararlı olacağını düşünüyorum. Şerafettin ELÇİ ve Altan TAN eğer eski hallerini yitirmezlerse, yani özgün ve özgürlüklerini koruyabilirlerse çok yararlı olacaklardır, icabında değişik bir ses ve fikir biz Kürtlerin özlemini çektiği bir demokratik tavırdır. Birliktelik içerisinde farklılıklarını koruyabilmeliler. Bu listenin oluşumunda emeği geçen herkesi ve Başkan seçildikten sonra partideki havanın olumlu değişiminde özellikle emeği büyük olan Selahattin DEMİRTAŞI'ı canı gönülden tebrik ediyorum. Bütün çabamızla sizinleyiz, ancak sizden tek ricamız tüm politikanız "Sayın ÖCALAN" ile başlayıp "Sayın ÖCALAN" ile bitmesin. Yemin billah ediyoruz ki, politikanız yine böyle olursa, bizim irademiz yok, İMRALI'ya gidin derseniz, şimdiye kadar namus belasına size verdiğimiz oyları, sizden iyisi çıkana kadar, siz dahil hiç kimseye vermeyeceğiz ve bundan sonraki seçimleri boykot edeceğiz. Lütfen artık değişin ve kendinize güvenin. Bizler size güveniyoruz. Bu arada Hasip KAPLAN kürsüde konuşurken olur olmaz, önemli önemsiz her konuda bağırarak hatta çığlık atarak konuşuyor. Bence Selahattin DEMİRTAŞ gibi sakin ve anlaşılır konuşursa daha etkili olur. Çoğu zaman ne üzerine konuştuğunu anlamıyoruz. Ayrıca Bengi YILDIZ ve Sebahat TUNCEL'in her eylemde en ön saflarda polis ve askerle karşın karşıya gelmeleri, polisin onları özellikle hırpalaması, sanki bizi daha çok rahatsız ediyor gibi geliyor bana. Sizi sokaktan Meclise siyaset-diplomasi yapın diye gönderdik, ama siz habire sokaklardasınız. Emeğinize sonsuz saygım var ama lütfen sokakları bize bırakın. Son olarak sivil ittiatsizliği lütfen hem çeşitlendirin hem de yoğunlaştırın. Bu bence çok çok etkili oluyor. Serkeftın jı were u jı mere.

  bdp - zerdüştavesta

  bdp baktımda vekillerin yarısı kadın bakalı öbür partiler nasıl bir yol cizecek..kadına deger kim veriyor..bakmak lazım..

  hayırlı olsun.. - komaramed

  Liste hayırlı olsun... Liste Türkiye'nin listesidir.. Liste barış-demokrasi-kardeşlik-eşitlik-adalet diyenlerin listesidir.. Tüm emekçilerin, tüm yurtseverlerin, tüm ezilmişlerin,tüm barışseverlerin listesidir.. BDP umutla geliyor.. Aydınlık yarınların sesi olmaya geliyor.. Bu ülkeye keskin bir farklılık yaratmaya geliyor...

  BDP MILLET VEKILIGI ATESTEN GOMLEKTIR - taylan63

  Baslikta yazdigim gibi benzemez duzen partilerinin vekiliklerine bdp den millet vekili olmak sorumluluk almak halkin icinde olmak gerekir atesten gomlek giymek gibidir bozuk duzene karsi durmak onlarda bunu yapacaklar yani uzun lafin kisasi mangal gibi yurek ister dostlar bdp millet vekili adyai olmak butun adaylara o yurekli dostlara basarilar diliyorum

  DEMOKRATIK TURKIYE ICIN BAGIMSIZ ADAYLAR DESTEKLENMELI. - PeriVadili

  Turkiye`nin demokratiklesmesi icin onunde duran Kurd sorununun cozumu icin BDP`nin daha guclu bir sekilde mecliste temsil edilmesi gerekmektedir. Siyaset yapan BDP`lilere yapilan baski ve tutuklamalara ragmen bu secimlerde 35-38 arasi vekil ile mecliste daha guclu bir BDP grubu gorecegiz. Simdi Turkiye halklarinin saglikli dusunmesi gereken bir surec var onumuzde. Turkiye`de barisin ve kardesligin tesisi icin guclu bir BDP olmasi sarttir. Hangi siyasi gorusten olursak olalim bu donem ulkenin en onemli sorunun cozumu icin BDP`ye destek olmaliyiz. 12 Haziran secimlerinde bagimsiz adaylara basarilar diler, yeni mecliste cozum gucu olmalarini umuyorum.

  Hayırlı olsun - belki

  Gerçekten iyi bir liste, hayırlı olsun...