'BDP bölgeye hizmet etmek istemiyor'

'BDP bölgeye hizmet etmek istemiyor'
'BDP bölgeye hizmet etmek istemiyor'

Erdoğan 'acımasız bir rekabet ortamı' olarak nitelediği sınav sistemini değiştiriceklerinin altını çizdi

Partisinin Bursa İl kKongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, 'vatandaşımız BDP'nin bölgeye hizmet etmek değil, bölgeyi bir şiddet arenasına çevirip, buradan nemalanmak istediğini görüyor ve biliyor.' dedi

BURSA - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Van'da vuku bulan, hem de isminin önünde milletvekili sıfatı bulunan bir şahsın, doktora ve başhekime yönelik darp girişimi de en az Gaziantep'teki olay kadar menfurdur, en az o cinayet kadar insanlık dışıdır” dedi.

Erdoğan, AK Parti Bursa İl Kongresi'nde, Uzakdoğu ve Ortadoğu’da gerçekleştirdiği ziyaretler değindi. Dün akşam, uzun bir yolculuktan, Katar'dan geldiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ondan önce, Suudi Arabistan'daydık, Çin, daha önce İran, Güney Kore seyahatleri bu 15 gün içerisindeki yoğun programlarımızın ve bu programlarla hedefimiz, büyüyen Türkiye'yi güçlü Türkiye'yi inşallah muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır. Ne dedik? Durmak yok yola devam. Her yerde Türkiye hamd olsun farklı anılıyor bu da tabii bizi, sizler adına gururlandırıyor.”

‘ÖĞRENCİLER ÜZERİNDE AĞIR BİR YÜK HALİNE GELEN SINAV SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’
Başbakan Erdoğan, yaklaşık 1 milyon 896 bin öğrencinin merakla, heyecanla beklediği, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nın açıklandığını da hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bursa, 2012 YGS sınavında yine yüksek başarı kaydetti ve ilk 5 başarılı öğrenci arasında bir de Bursalı öğrenci kardeşimiz yer aldı. Türkiye birincileri Sümeyye Nur Satin ve Abdullah Coşkun'u; Onlarla Bursalı kardeşimiz Fatih Furkan Yılmaz'ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. İkinci sınava hazırlanan tüm öğrencilerimize şimdiden kolaylıklar, başarılar temenni ediyorum. İkinci sınava hazırlanan tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar, kolaylıklar diliyorum. Daha önce de ifade ettim. Allah'ın izniyle, öğrencilerimiz üzerinde çok ağır bir yük haline gelen bu sınav sistemini değiştireceğiz.

Stresin, gerilimin, adeta at yarışına dönen acımasız rekabetin ortadan kalktığı, hakça bir yerleştirmenin egemen olacağı yeni bir sistemi inşallah birlikte oluşturacağız. Biz, 9,5 yıl boyunca, Türkiye'de eğitim sisteminin altyapısını iyileştirmek, altyapıyı güçlendirmek için yoğun mücadele verdik ve tarihi nitelikte yatırımlar yaptık. Şimdi artık, fiziki altyapıya paralel olarak, eğitim sisteminde içeriğe, müfredata, kaliteye yöneliyoruz. 30 Mart'ta çıkardığımız yeni yasa ile kademeli eğitime geçiş yaptık ve eğitim sisteminin kalitesine yönelik çok önemli bir adım attık. Eğitimde reformlarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Çıraklık, kalfalık dönemimizde eğitim, sağlık, adalet ve emniyetin de önünde, bizim üzerinde en fazla durduğumuz, en büyük hassasiyeti gösterdiğimiz alan oldu. Ustalık döneminde de yine eğitimi ilk sırada muhafaza edecek, en büyük yatırımı eğitime yapacak, geleceğimiz olan çocuklarımıza yatırım yapmayı hız kesmeden sürdüreceğiz.”

BDP 'Lİ BU MİLLETVEKİLİNİN DOKTORUMUZA VE BAŞHEKİMİMİZE SALDIRISINI KINIYORUM”
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, Gaziantep'te, menfur bir saldırı neticesinde hayatını kaybeden Doktor Ersin Arslan'ı da rahmetle andığını ifade ederek, şöyle dedi:

“Doktor Ersin Arslan'ın acılı ailesine, yakınlarına, çalışma arkadaşlarına, tüm doktorlarımıza ve tüm sağlık çalışanlarına başsağlığı diliyorum. Şifa dağıtan, özveriyle, fedakarlıkla çalışan, insanları iyileştirmek, insanları sağlıklarına kavuşturmak, insanları mutlu etmekten başka hiçbir amaçları, gayeleri olmayan doktorlarımıza, sağlık çalışanlarımıza yönelik bu tür saldırıları şiddetle kınadığımızı da burada ifade etmek istiyorum. Sağlık Bakanlığımız, sağlık çalışanlarımızın güvenlik meselesini çok büyük bir hassasiyetle takip ediyor. İnşallah bu konuda, sağlık çalışanlarımızla da istişare halinde, yeni bir takım tedbirleri uygulamaya geçireceğiz. Tabii, bu arada Van'da vuku bulan, hem de isminin önünde milletvekili sıfatı bulunan bir şahsın, doktora ve başhekime yönelik darp girişimi de en az Gaziantep'teki olay kadar menfurdur, en az o cinayet kadar insanlık dışıdır. BDP'li bu milletvekilinin doktorumuza ve başhekimimize yönelik saldırısını da lanetliyorum, şiddetle kınıyorum. Bunlar, getirildikleri bu makamları hazmedemeyen tipler. Milletvekili olmak, hiç kimseye karşı, hiçbir kamu görevlisine karşı tepeden bakma, kibirlenme, böbürlenme, afra tafra yapma yeri değildir. Milletvekili makamı insanlara hizmet etme makamıdır. Milletvekili olduktan sonra 'dağları ben yarattım' diyemezsin, 'en güçlü benim diyemezsin'. Tam aksine daha mütevazı olacaksın ve milletinin emrinde, hizmetinde olacaksın. Doğu ve Güneydoğu illerimizde, bu milletvekili ve onun mensup olduğu partinin bazı milletvekilleri tarafından zaman zaman güvenlik güçlerimize yönelik çirkin saldırı... Maalesef bu kez de kendisine bir doktoru, bir başhekimi hedef seçmiştir. Bunları kabullenmek asla mümkün değildir. Bunlar hiçbir zaman yaşatmanın, çözümün tarafında olmadılar. Bunlar, bölgede yoksulluğun sona ermesini, bölgenin sorunlarının çözülmesini, ihtiyaçların giderilmesini hiçbir zaman istemediler. Yeri geldi, havaalanına karşı çıktılar, duble yollara karşı çıktılar, bölgede görev yapan mühendisi, öğretmeni, güvenlik görevlisini tehdit ettiler. Hatta bu vasıflı insanları kaçırdılar, yeri geldi öldürdüler. Bölgeye yatırım gelmemesi, bölgenin çehresinin değişmemesi için her yola başvurdular. Ama biz, bunlara hiç aldırmadan, bunların tahriklerine, bunların çirkin saldırılarına hiç aldırış etmeden bölgeye hizmet etmeye edeceğiz, ediyoruz. Bölgede yaşayan vatandaşımız bizim gayretlerimizi, bizim iyi niyetimizi, samimiyetimizi görüyor. Oradaki vatandaşımız, terör örgütünün de BDP'nin de bölgeye hizmet etmek değil, bölgeyi bir şiddet arenasına çevirip, buradan nemalanmak istediğini görüyor ve biliyor.”

“BİZ 3,5 TERÖRİSTE BU ÜLKEYİ ASLA VE KAT'A TESLİM EDEMEYİZ”
Erdoğan, AK Parti Bursa İl Kongresi'nde, terör örgütünün de BDP'nin de şiddetin bir çözüm olmadığını görmek zorunda olduğunu belirtti.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Şiddet, bölgeye kandan, gözyaşından, acıdan başka hiçbir şey getirmedi. Geçen açıkladım. Terör örgütü silah bırakmadıkça, bu operasyonlar sürecektir. Askerimiz de polisimiz de inlerine varıncaya kadar bu operasyonlar sürecektir. Ancak silah bırakıldığı anda o zaman da güvenlik güçlerimiz bu operasyonlardan vazgeçer. Hiçbir zaman güvenlik güçlerimizin operasyon diye bir derdi yok. Güvenlik güçlerimizin tek görevi var. Nedir? Milletimizin can, mal güvenliğini sağlamaktır, vatanın sınırlarını korumaktır.”
Salondakilere, “Müsaade ederseniz ben şu ceketimi bir çıkarabilir miyim” diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şiddet, bölgede yoksulluğu körükledi, işsizliği körükledi, bölgenin kalkınmasının önündeki en büyük engel oldu. Biz, AK Parti hükümetleri olarak, 9,5 yıl boyunca bir yandan bu terörle kararlı şekilde mücadele ettik, bir yandan da şiddetin adeta esir aldığı bölgeyi kalkındırmanın mücadelesini verdik. Bölgede özel sektör yatırımı yok. Neden? Terör. Özel sektör gidip de orada yatırım yapmıyor terörden dolayı. Fakat terör ve teröristler çekildiği anda bilesiniz ki en azından bölgenin insanları süratle burada yatırımlarına başlayacaktır. Şimdi biz Hakkari'de, Yüksekova'da havaalanı yapıyoruz. Düşünebiliyor musunuz? Havaalanının temel atma törenine oradaki vatandaşı
göndermiyorlar. 'Gitmeyeceksiniz' diyorlar. Bu havaalanı kimin için yapılıyor? Bu Hakkari için, Yüksekova için yapılıyor. Önünü kestiler, tabii biz temeli attık çalışma devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Aynı şekilde Şırnak'ta havaalanı temeli atacağız, engellemeye çalıştılar. Iğdır'da aynı şey oldu. Yollarda aynı şeyler oluyor. Müteahhit firmaların bütün dozerlerini, iş makinelerini yakıyorlar vesaire. Bütün bunlara rağmen bu mücadele devam ediyor. Çünkü biz 3,5 teröriste bu ülkeyi asla ve kat'a teslim edemeyiz. Ve bu onurlu yürüyüş sonuna kadar sürecektir, gidecektir ve 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarını inşallah en ideal seviyeye getireceğiz. 75 milyon vatan evladı, ayrım görmeyecek, nereye giderse gitsin. 'Ha istediğimiz gibi bir Türkiye' diyecektir. Şu anda yaptığımız budur.”(aa)