BDP: Çok umutlanmadık

BDP: Çok umutlanmadık
BDP: Çok umutlanmadık
'Öcalan'a ev hapsi' önerisi BDP cephesinde mesafeli karşılandı.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

BDP Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, öneriyle ilgili “Arınç’ın söylediği şey, üç protokolden birisidir. Bunu da şarta bağlayarak ‘ PKK kayıtsız şartsız teslim olsun, biz de Öcalan’ın durumunu düşünelim’ diyor. Kürt sorunu böyle tartışılmaz. Umutlanmadık. Oslo’da bu kadar yol alınmış. Bu kadar çözüme yaklaşmışken geriye gidip siz baştan konuşmak zaman kaybettirir. Arınç’ın ayaküstü sözleri çok da bir planın parçası değil. Bunlar içi boş şeyler” diye konuştu. 

İnandırıcı gelmiyor 
DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ise şunları söyledi: “Ev hapsi önemli. Böyle bir gelişme olursa Türkiye , bugün yaşanan sıkıntılardan kurtulur. Ancak Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ve üslubu süreci tıkadı. Bu bu nedenle açıklamaları inandırıcı bulmuyoruz. Kafa yormak ve bazı çalışmalar yapmak önemli. Ama mantığın değişmesi gerekir. Başbakan zaman zaman toplumda umut yarattı ama ardından bu umudu daha fazla ayrışmaya dönüştürdü.” Leyla Zana’nın sözlerine de kısmi destek veren Türk, “Barış konusunda herkesin ciddi düşünmesi, bu işin dialogla çözülmesi gibi düşüncelerine katılıyorum. Ama ‘Başbakanın çözüme hazır olduğu, çözme iradesi olduğu’ düşüncesine katılmıyorum, inanmıyorum” dedi. 

Yeni bir yol haritası mı? 
Mersin’de konuşan BDP Eş Başkanı Selahettin Demirtaş ise “Bu konunun muhatabı BDP değildir. Doğrudan cevap verecek olan PKK’dır. Çağrı onlara yapılmıştır. Bizim PKK ile organik bağımız varmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Biz de doğru olmadığını söylüyoruz. Oslo ve İmralı görüşmeleri sonrasında oluşturulan yol haritası vardı. Arınç yeni bir yol belirlediyse bundan haberdar değiliz. Var olan yol haritasında silahsızlanmayı da içeren bir yol tarifi vardı. Var olduğunu düşündüğümüz yol haritasına ilişkin bir eleştirileri ve önerileri varsa bunu kamuoyuna açık bir şekilde yapmalılar.”