BDP garanti verdi: Süreci tıkayan biz olmayacağız

BDP garanti verdi: Süreci tıkayan biz olmayacağız
BDP garanti verdi: Süreci tıkayan biz olmayacağız
BDP Grup Başkanvekili Kaplan, yeni anayasa için konuştu: Süreci baltalayanları deşifre edeceğiz ancak bu süreci asla ve asla tıkayan biz olmayacağız

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda usulde bazı sıkıntılar yaşandığını ifade etti. Üç siyasi partinin “yasakçı, devletçi ve güvenlikçi” anlayışıyla BDP'nin “özgürlükçü ve sivil” anlayışı arasında zaman zaman tartışmalar yaşandığını belirten Kaplan, “Ancak üç siyasi parti , bazı davranışları alışkanlık haline getirmeye başladı. Hassas konuları 'parantez içine alalım, geçelim' anlayışı, bizim kabul edebileceğimiz bir anlayış değil” diye konuştu.

BDP milletvekilleri ve partinin yetkili organlarıyla toplantı yapacaklarını ve daha net görüşleri kamuoyuyla paylaşacaklarını vurgulayan Kaplan, “Milyonların olduğu bir ülkede dil özgürlüğünü konuşamayacaksak nasıl anayasa yapacağız? Biz, Kenan Evren'in anayasasını cilalamak, yamamak için gelmedik. Biz bu süreci baltalayanları deşifre edeceğiz ancak bu süreci asla ve asla tıkayan biz olmayacağız” ifadelerini kullandı. Kaplan, tıkanan sürecin aşılması için çaba içinde olduklarını söyleyerek, “Toplumsal sözleşme yapacaksak, toplumun sözleşmesini yapacağız, üç partinin sözleşmesini yapacaksak ayrı” dedi.

Usul kanunlarının takdiri değil emredici olduğuna işaret eden Kaplan, “Yapılan değişikliklerin ardından özel yetkili mahkemeler hemen karar vermesi gerekirken milletvekillerinin taleplerini reddediyor. Buna vicdan, insanlık suskun kalamaz” diye konuştu.

KPSS ile ilgili iddialar
“KPSS rezaletinde 2010'un üstüne 2012 eklenmiştir” diyen Kaplan, “Sınav bitmeden sorular internette çıkıyor. Ondan sonra hayasızca 'KPSS'de KCK soruşturması...' Başka gerekçe bulun kendinize. Hırsızlığınızı örtecek başka bahane bulun. Müslümanlık adına bu kadar sahtekarlık olur mu? Bunun da bir izanı, sınırı olmaz mı? Bunun üzerinden bize saldırmayı bıraksınlar, yeter” dedi.

Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili de tartışmalara da değinen Kaplan, “Bu bir zafiyettir. Uludere'de başlamıştır, Suriye'de devam etmektedir” diye konuştu.

Bir gazetecinin, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un “3. yargı paketiyle getirilen adli kontrol sisteminin, tutuklu milletvekillerinin tahliyesine yetmeyeceğini” ifade ettiğini aktarması üzerine Kaplan, “Kendi çıkardıkları yasalara karşı dürüst ve namuslu dursunlar, çıkardıkları yasaların arkasında dursunlar” dedi. (AA)