BDP grup toplantılarını Diyarbakır'da yapacak

BDP grup toplantılarını Diyarbakır'da yapacak
BDP grup toplantılarını Diyarbakır'da yapacak
Diyarbakır bağımsız Milletvekili Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesi ve tutuklu vekillerin serbest bırakılmamasını boykot eden BDP destekli milletvekilleri bundan sonra atacakları adımları Diyarbakır'da açıkladı.

Ferit ASLAN-Bayram BULUT

DİYARBAKIR - BDP ’nin desteğiyle seçilen bağımsız milletvekileri, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesi ve ’KCK/TM’ tutuklusu vekillerin tahliye edilmemeleri üzerine TBMM’de yemin törenini boykot kararı almalarının ardından, bugün Diyarbakır’da toplandı.

Merkez Kayapınar İlçe Belediyesi ’Cigerxwin Kültür Merkezi’ndeki toplantı salonunda bu sabah saatlerinden itibaren bir araya gelen bağımsız milletvekilleri, bundan sonra izleyecekleri tutumla ile ilgili kararlarını aldılar.

Toplantının ardından grup adına açıklama yapan Gültan Kışanak, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin hukuksuz şekilde düşürüldüğünü, bunu içine sindiren siyasi iktidarın da halktan gasbedilen oylarla bir milletvekilliği kazandığını öne sürerek, bunun, üzerinde en çok tartışılacak durum olduğunu söyledi.

Tutuklu milletvekili arkadaşlarının özgürlüklerine kavuşamadığını ifade eden Kışanak, şöyle devam etti:

“Demokratik siyasette halkın kendilerine verdiği yetkiyi, görevi yerine getirebilecek koşullara sahip olmaması, çözüm adına, demokratik siyaset adına önemli bir sorundur. Biz bu gelişmeleri, bu kadar tarihsel bir süreçte ortaya çıkmış çözüm olanaklarına müdahale, bir darbe olarak görüyoruz. Kürt sorununu barışçıl yöntemlerle çözmek, demokratik bir anayasa yapmak, demokratik cumhuriyeti ve demokratik özerkliği inşa etmek için halkımızdan onay aldık. Bu mücadelemizi, halkımızın verdiği bu yetkiye dayanarak, bundan sonra da en aktif ve en etkin bir şekilde yürüteceğiz.

Grup toplantılarımızı bundan sonra her hafta Diyarbakır'da gerçekleştirerek, örgütlü, planlı, programlı bir mücadeleyi yürüteceğiz ancak demokratik siyasete ve çözüm iradesine yönelik bu müdahaleyi kabul etmediğimizi göstermek için, 'parlamentoya gitmeme' tutumumuzu da çözüm olanakları ortaya çıkıncaya kadar devam ettireceğiz.”

Toplantıya, bağımsız milletvekili seçilen Nursel Aydoğan, Hasip Kaplan, Sabahat Tuncel, Leyla Zana, Emine Ayna, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Aysel Tuğluk, Adil Kurt, Altan Tan, İdris Baluken, Ayla Akat Ata, Gültan Kışanak, Esat Canan, Murat Bozlak ve Halil Aksoy katıldı. Toplantıya katılmayan 14 milletvekilinden bazılarının, dün kalp krizi geçirererek yaşamını yitiren Muş eski Milletvekili Nuri Yaman’ın cenazesine katılmak üzere Muş’a gitti.

Bazı milletvekillerinin ise kişisel rahatsızlıklarından dolayı Diyarbakır’daki toplantıya katılmadı.