BDP: Hedef Sri Lanka modeli

BDP: Hedef Sri Lanka modeli
BDP: Hedef Sri Lanka modeli

Selahattin Demirtaş, yeni stratejinin eskisinin aynısı olduğunu söyledi.

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Hükümetin Kürt sorununa yönelik çözüm planı, BDP ’de “Hükümet muhatap almak için kendi içinden İslamcı Kürt partisi kuracak” şüphesini gündeme getirdi. BDP, yeni stratejiyi, Sri Lanka modeli olarak isimlendirerek amacının BDP’yi tasfiye olduğu değerlendirmesini yapıyor. BDP ve DTK bugün Diyarbakır’da bir araya gelerek yeni yol haritasını masaya yatıracak. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İflas eden strateji sorgulanmasın diye yeniymiş gibi sunulan şey çaresizlikten başka bir şey değildir” dedi. 

‘Bu strateji yeni değil’
BDP, hükümetin Kürt sorununun çözümü için hazırladığı yeni yol haritasını gündemine aldı. Konu BDP kulislerinde tartışılırken, DTK ve BDP yöneticileri bugün Diyarbakır’da bir araya gelerek konuyu masaya yatıracak. Yöneticiler ardından yaptıkları değerlendirmeyi kamuoyuyla paylaşacak. Çözüm için kendilerini ve İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’ı muhattap olarak gösteren BDP, yol haritasında yer alan “Çözüm yeri olarak parlamento dışında hiçbir zemin kabul edilmeyecek; ipleri İmralı ve Kandil’in elinde olmayan, demokratik yollarla seçilerek Meclis’e gelmiş, siyasi inisiyatif kullanabilecek parti veya partilerle muhatap olunacak” maddesi, BDP’de hükümetin çözüm için yeni bir parti kurabileceği şüphesini oluşturdu. BDP’li yöneticiler, önümüzdeki günlerde AK Parti ’nin kendi içindeki Kürt kökenli milletvekillerine “İslamcı Kürt partisi kurdurarak, çözüm için bu partiyi muhatap alacağı” yorumları BDP kulislerinde tartışılmaya başlandı. 

Sri Lanka modeli nedir?
Sri Lanka ordusu, ayrılıkçı Tamil Kaplanları örgütü ile 27 yıl süren mücadele sonrası 2009 Mayıs’ında “Hedef gözetmeyen” bir saldırı düzenlemiş, örgütün tüm üst düzey yöneticileri öldürülmüş ve kampları haritadan silinmişti. Srilanka hükümeti saldırının bilançosunu 7 bin ölü diye duyurdu ama BM raporlarında bile en az 20 bin ölüden söz ediliyor. Yeni yol haritasına ilk tepki BDP Eş başkanı Demirtaş’tan geldi. Demirtaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Sunulan şey, güvenlik stratejisinin kendisi” dedi.