BDP kadın adaylarını açıkladı

BDP kadın adaylarını açıkladı
BDP kadın adaylarını açıkladı
BDP, 29 Mart 2014 yerel seçimlerde kadın kotası uygulanan il ve ilçelerdeki kadın belediye başkan adayları ve eş başkan adaylarını Diyarbakır'da açıkladı. Diyarbakır'da Gültan Kışanak, Hakkari'de Dilek Hatipoğlu aday gösterildi.

DİYARBAKIR - Demokratik Özgür Kadın Hareketi ve BDP Kadın Meclisi, bugün BDP il binasında düzenlediği aday tanıtım toplantısında konuşan Fatma Kaşan, kadın hareketi olarak önemli ve tarihi bir gün yaşadıklarını, kendileri için referandum niteliğinde olan bir seçime girdiklerini söyledi. Kaşan, 1999 yerel seçimlerinde 3, 2004 seçimlerinde 9, 2009 seçimlerinde 14 kadın belediye başkanı seçtirdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

"2014 yerel seçimlerinde 32 belediye için kadın kotası uyguladık. Eşbaşkanlık sistemini resmiyette olmasa da hayata geçireceğiz. Eşbaşkanlık sistemini esas alacağız. Kadının özgürlüğü sağlanmadan, bir toplum hiç bir alanda özgürleşemez. Kürtlerin bütün hakları anayasal güvenceye alınması ve özgürlük sorununun çözülmesi İmralı'da bulunan sayın Abdullah Öcalan başkent Diyarbakır'a gelmesi ile mümkün olacaktır. Bu seçim bizim için sadece bir araçtır. Kürtler kendini yönetme becerisini ortaya koyduklarında özgürleşecek" dedi.

Toplantıda daha sonra adaylar tanıtılırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanan BDP'nin Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bütün kadın belediye başkan adayları adına bir konuşma yaptı. Kışanak, kadın hareketine ve kadınların önünü açtığını söylediği Abdullah Öcalan'a teşekkür etti. Kışanak, kadınlar olarak bugüne kadar mahcup olmadıklarını ve kitlelerini mahcup etmeyeceklerini de ifade etti. 

KIŞANAK: BÜYÜK BİR KAVGA VAR, MAÇ İZLER GİBİ İZLİYORUZ
Kışanak, aday tanıtım toplantısından sonra son yolsuzluk operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada ise, "Büyük bir kavga var. Maç izler gibi izliyoruz" dedi. Kışanak, şunları söyledi:

"Bu kavga ve tartışma büyük bir kavga ve tartışmadır. Bu kesinlikle iki taraf arasında bir güç paylaşımına gitmeden toplumun lehine, Türkiye 'nin lehine ne gibi sonuçlar doğurur buna bakmak lazım. Olması gereken bu konuda halkın, tüm Türkiye'nin sesini yükseltmesi lazım. Hem yolsuzluklara karşı, hem hırsızlıklara karşı hem de devlet içinde demokratik olmayan yol ve yöntemlerle bulunduğu mevki makamı kullanan bir şekilde Türkiye'nin derin devlet, paralel devlet, görünmeyen devlet dediğimiz gerçeği ile ifade edilen ciddi bir yapısal sorun var."


KİMLER ADAY GÖSTERİLDİ?


BDP Diyarbakır'da Gültan Kışanak, Hakkari'de Dilek Hatipoğlu'nu Belediye Başkan adayı olarak tanıtırken, yasalarda olmamasına rağmen erkek başkan adaylarının olacağı yerlerdeki bazı kadın eş başkan adaylarını da açıkladı.

Mardin'de Belediye Başkan adayı olan Ahmet Türk'ün eş başkanlığına ise Hafize Aymek olarak aday gösterildi. BDP'nin belediye başkan adayı ve eş başkan adayları olarak tanıttığı kadın adaylar arasında çok sayıda başörtülü ve genç aday da olduğu görüldü.

Eş başkan adayları, belediye meclisi üyesi adayı olarak seçime girecek, kazanınca başkanvekili seçilecek ve parti bu başkanvekillerini 'eş başkan' olarak değerlendirecek. (Ferit ASLAN-Serdar SUNAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116782211678225

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bdp - ezilmişler

  eşit ve barış yolunda en iyi partı bdp dir

  Kurd ulusal mucalesinde kadinlar,erkeklerden daha omurgali çiktilar... - ERIL

  Kurd erkekleri ulusal mucadelede kurd kadinlari gibi guçlu,dirençli,omurgali olamadi.Mesele Orhan Miroglu'nun bugun sozculugunu yapttigi devsirilmis;kisel çikarlarini ezilen mazlum halkin onune koyan ve bu savasi bir kazanç olarak kullanalar oldu,ama Kurd kadini aksine sozunden sapmadi hatta Turkiyeli tum ezilen kadinlarin sozculeri oldular dolayisyla en çok seçimde aday olmayi onlar hak ediyor.

  özgürlük - BERAN14

  dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak herşey diyen şaire; bu kadınlarla olacak ve kadınlarla özgür olacak dünya...

  her biji - idil asmen

  özgür kadın özgür toplum her dem her biji..

  .. - emirserhat

  Bu kadar çok kadın adayın hem de seçilecek yerlerden aday gösterilmesi şahane,diyecek hiçbir şey yok. 100 üzerinden 100. Gel gör ki , biri de bana Ahmet Türk'ün , Gültan Kışanak'ın , Sırrı Sakık'ın vb adaylıklarını açıklasın.Kadın-erkek hassasiyeti güzel de , öte yandan bir kastmış gibi bir oligarşiymiş gibi 20 yıldır aynı kişilerin aday gösterilmesi nedir? Aday göstermediğinizde küsüp başka partilerden aday olacak kişiler dahi var aranızda. Bu nasıl anlayıştır? Aday mı yok , Kürt siyaseti bu kadar mı kısır? Yoksa siz de elitlerin partisi mi olacaksınız , yoksul Kürt çocuklarının kanları üzerinden. Fakirler ölür , zenginler ve uyanıklar keyfini , kariyerini sürer , öyle mi?