BDP kadın yönetici arıyor

BDP kadın yönetici arıyor
BDP kadın yönetici arıyor
BDP, hafta sonu yapılacak kongrede Parti Meclisi (PM) için belirlenen yüzde 40 cinsiyet kotasını dolduramama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

BDP ’nin 2. Olağanüstü Kongresi 14 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Kongrede KCK operasyonları nedeniyle tutuklanan parti yöneticilerinden kaynaklanan boşluk doldurulacak. Partinin Kadın Meclisi üyelerinin çoğunun KCK davasından tutuklu olması nedeniyle, BDP tüzüğünde yer alan yüzde 40 cinsiyet kotasının doldurulamama tehlikesi yaşanıyor. BDP’nin 107 kişilik PM’den 57’si tutuklu. Tutuklu bulunanların bir kısmı da açlık grevinde.

 

Göreve çağırdı

 BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, geçen salı günü yapılan grup toplantısında kadınlara seslenerek, parti yönetiminde yer almaya davet etti. Demirtaş çağrısında, “Parti Meclisi, gençlik, kadın çalışmalarında görev alabilecek herkes, mutlaka başvuru yaparak, görev talep etmelidir. Çünkü herkesin mutlaka partimizde, gerek komisyonlarda gerekse de merkezi düzeyde, yapacağı bir şey vardır” dedi. Kongrenin yönetimde, tutuklamalardan dolayı oluşan boşlukları doldurmak için yapılacağını belirten Demirtaş, Radikal’e yaptığı değerlendirmede, “Bu bir çizgi, ideolojik tartışma, vizyon olarak yenilenme kongresi değil. PM’yi toparlayabilmek açısından kongreyi gerçekleştiriyoruz. Belki kongrede yol haritası sunabiliriz” diye konuştu. Kongre hazırlıkları ile ilgili konuşan BDP’nin Örgütlenmeden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Nursel Aydoğan ise “Kongreye Türkiye ve dünyadan çok sayıda davetli var. CHP ’ye davet gönderdik ama AK Parti ’ye göndermedik. KDP ve PYD temsilcileri de orada olacak” dedi.