BDP Kongresi başladı: Direnerek özgürlüğe yürüyoruz

BDP Kongresi başladı: Direnerek özgürlüğe yürüyoruz
BDP Kongresi başladı: Direnerek özgürlüğe yürüyoruz
BDP Kongresi Ankara Balgat'taki Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı. Leyla Zana kongre başladıktan yaklaşık bir saat sonra, tam da Gültan Kışanak konuşmasını yaparken girdi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Barış ve Demokrasi Partisi ’nin (BDP) 2. Olağanüstü Büyük Kongresi Kongresi Ankara’da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda toplandı. Sabah saatlerinden itibarın partililerin doldurduğu salonda ilginç anonslar dikkat çekti. Salonda erkek partililerin erkenden gelip izleyici yerine oturması üzerine “Erkek partisi gibi görünüyoruz. Lütfen kadın arkadaşlara yer verin” anonsu Türkçe ve Kürtçe olarak tekrarlandı. Yüzünü örtüp Abdullah Öcalan posteri taşıyan bir grup da “Yüzünü poşiyle örtüp Sayın Öcalan’ın posterini taşıyan arkadaşlar. Zaten salonda poster var” anonsu ile uyarıldı. yapıldı. Ayrıca sıksık “Her şeyiniz Kürtçe olsun. Kürtçe ekmek yiyin, Kürtçe su için” anonsları yapıldı. Leyla Zana kongre başladıktan yaklaşık bir saat sonra, tam da Gültan Kışanak konuşmasını yaparken girdi.

Diyarbakir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in salona girişleri büyük alkış kopardı. BDP'nin kadın milletvekilleri kongreye ulusal şenlik kıyafetleriyle katılıyor. Kongrenin sloganı "Direnerek Özgürlüğe Yürüyoruz".

BDP’nin 2. Olağanüstü Kongresinin yapılacağı salon sabahın erken saatlerinde doldu. 1200 delegenin katımması beklenen kongrede 120 kişilik Parti Meclisi (PM) üyelerinden KCK operasyonları nedeniyle tutuklanan yerine yeni isimler seçilecek.

Kongre için değişik kentlerden gelen partililer salonu doldururken izdiham nedeniyle çok sayıda partili salonun dışında kaldı. Kongrenin yapılacağı spor salonun girişinde güvenlik güçlerinin yoğun önlemleri dikkat çekti. Salonda platformun hemen arkasına Türkçe ve Kürtçe olarak kongrenin teması olan “Direnerek Özgürlüğe Yürüyoruz” pankartı ile BDP bayrağı ve Türkiye bayrağı asılırken hemen karşısına üzerinde “Öcalan’a özgürlük” yazan Abdullah Öcalan’ın dev posteri ve Uludere’de bombalanan gençlerin fotoğraflarının yer aldığı poster asıldı. Ayrıca salonda gençlik önderleri Mahir Çayan, Kemal Pir, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş ve Mazlum Doğan’ın da fotoğraflarına yer verildi. Salonda Türkçe, Kürtçe ve Arapça “Önderlik yaşamdır yaşamımızdan vazgeçemeyiz”, “Askeri ve siyasi operasyonlar son bulsun”, “Demokratik Özerklik statümüzdür reddedilemez”, “Cezaevlerindeki tecrit ve işkenceye son”, “Kadının özgürlük mücadelesini yükseltelim demokratik özerklik ile taçlandıralım”, “Özerk Kürdistan demokratik Türkiye” pankartları asıldı.

Erkek partisi gibi görünüyoruz

Kongrenin başlamasının radından salonda ilginç anonslar dikkat çekti. Salonda kalabalıktan dolayı kadınların yer bulamaması üzerine ilginç bir anons yapıldı. Bir görevli mikrofonu alarak “Salonda yer olmadığı için pek çok kadın arkadaşımız dışarıda kaldı. Buradan bakınca erkeklerin partisi gibi bir görüntü var. Lütfen kadın arkadaşlara yer verelim” anonsu yaptı.

Salonda yüzünü örtüp Öcalan posteri taşıyanlara ise “Salonda poşiyle yüzlerini örtüp Sayın Öcalan’ın posterini taşıyan arkadaşlar. Bunu yapmanıza gerek yok zaten salonda Sayın Öcalan’ın posteri mevcut. Bütün salon Sayın Öcalan’a sahip çıkıyor” diye seslendi. Ayrıca sık sık “Her şeyiniz Kürtçe olsun. Kürtçe ekmek yiyin, Kürtçe su için” anonsu yapıldı.

Kongreye uluslararası katılım

Kongreye ayrıca 25’in üzerinden büyükelçilik temsilcisi katılıyor. Bunun yanı sıra Kuzey Irık Kürt Yönetimi bölgesi ile Suriye’den de yoğun katılım gerçekleştirildi. Kongreye katılan Kürt kurum temsilcileri ve siyasetçilerin isimleri ise şöyle:

Kemal Kerküki (Kürdistan Parlamentosu Başkanı), Mele Bahtiyar (YNK Polit büro Sorumlusu), Bahros Galali (YNK Ankara Temsilcisi), Ahmet Kani (KDP Dış İlişkiler Sorumlusu), Hemin Hawrami (KDP Dış İlişkilerden Sorumlu), Abulhalik (KDP Temsilcisi), Salar Abdülkerim (KDP Ankara Temsilcisi), Bayan Evar İbrahim (Goran Dış İlişkiler ve Sekreterya Sorumlusu), Kuistan Muhammed (Goran’dan Kürdistan Milletvekili), Hawal Kuistani (Goran’dan Irak Parlamnetosu’nda Milletvekili), Diyar Xerib (Partiya Çareseriye Demokrati Kurdistan Eş Başkanı), Azad Mahmud Kadir (PÇDK Temsilcisi), Helil Fereç (PÇDK Temsilcisi), Çinur Xarib (PÇDK Temsilcisi), Abdullah İsmail Abdullah (PÇDK Temsilcisi), Ahmet Süleyman Abdullah (Komaleyen İslamiye Kurdistan Gen. Bşk. Yardımcısı), Balan Abdullah (Zahmetkeşan Partisi Genel Başkanı), Hiva Seyit Selim (MYK Üyesi ve Dış İlişkiler Temsilcisi), Xalid Ezizi (KDP-I Polit Büro Sorumlusu), Endren Acdulsamet (KDP), Ibrahim (KDP-I Hewler Temsilcisi), Sait Ali Ebo (Yekgirtu İslamiye Kurdistan Genel Başkan Yardımcısı), Ebubekir Ali Mihemmed Emin (Yekgirtu İslamiye Kurdistan MYK Üyesi), Mohemed Shexani (Kürdistan Komünist Partisi Polit Büro Üyesi), Helo Hesen Seid (Yekitiya Niştimani Demokrati Kurdistan), Garip Huso (Rojava Destaya Bilind Temsilcisi), İsa Huso (Rojava Destaya Blind Temsilcisi), Adnan Enwer Beg (Seroka Federasyoni Rexirawane Hukmiyekani Kurdistan), Çimen Heme Tekyeddin (Endama Serokatiye FRHK), Berzan Heme Tekyeddin (Endama Serokatiye FRHK), Dana Cemal Ahmed (Endama Serokatiye FRHK), Soran Celal Xereni (Endama Serokatiye FRHK), Ahmed İsmail Muhammed (Endama Serokatiye FRHK).

Kongreye büyükelçilerin yanı sıra Avrupa’dan milletvekilleri, siyasetçiler ve kurum temsilcileri de katılıyor. Kongreye Avrupa’dan katılan isimleri ise şöyle: Andrej Hunko (Alman Sol Parti Milletvekili ve AKPM Üyesi), Bertil Kinnunen (İsveç Sosyal Demokrat Parti Temsilcisi), Evin Çetin (İsveç Sosyal Demokrat Parti Temsilcisi ve Ombudsman), Jacob Johnson (İsveç Sol Parti Milletvekili), Konstantin Samofalov (Sırbistan Demokrat Partisi Milletvekili), Jon Inarritu (Basklı Avrupa Parlamenteri), Juan Sorin (Jon Inarritu’nun tercümanı), Ahmet Barçın (Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi Üyesi), Murat Kanatlı (Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Sekreteri), İzzet İzcan (Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı), Abdullah Korkmazhan (Birleşik Kıbrıs Partisi Örgüt Sekreteri), Kadriye Karcı (Rosa Luxemburg Vakfı Türkiye Direktörü), Evin İncir (İsveç Sosyal Demokratik Gençlik Başkanı, IUSY Başkan Yardımcısı).