BDP, 'Kürt sorunu'nu anlatmak için ABD'ye gidiyor

BDP, 'Kürt sorunu'nu anlatmak için ABD'ye gidiyor
BDP, 'Kürt sorunu'nu anlatmak için ABD'ye gidiyor
BDP, Türkiye'deki Kürt sorununu anlatmak için ABD'ye bir heyet gönderiyor. Heyetin programını Genel Başkan Selahattin Demirtaş açıkladı.

Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel başkan yardımcıları Gülten Kışanak, Nazmi Gür ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk’ten oluşan heyet bugün ABD gezisine başlarken, heyetin resmi programı da açıklandı.

BDP tarafından açıklanan programa göre, heyet önce Washington’ta Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin ABD temsilcisi olan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani ile görüşecek.

Daha sonra Türkiye ’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile biraraya gelecek olan BDP heyeti, ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Philip Gordon ile de bir görüşme gerçekleştiricek.

ABD’li Senatörler ve temsilciler meclisi üyeleri, ABD Barosu İnsan Hakları Komitesi Başkanı ve Uluslararası Avukatlar Birliği Başkanı ile de görüşecek olan BDP heyeti, son olarak San Francisco Belediye Başkanı’nı ziyaret edecek. BDP’ liler Washington, New York ve San Francisco’da halk toplantılarına katıldıktan sonra 28 Nisan’da ABD gezisini bitirip Türkiye’ye dönecek. (dha)