BDP, 'Kürt sorunu'nu anlatmak için ABD'ye gidiyor

BDP, 'Kürt sorunu'nu anlatmak için ABD'ye gidiyor
BDP, 'Kürt sorunu'nu anlatmak için ABD'ye gidiyor
BDP, Türkiye'deki Kürt sorununu anlatmak için ABD'ye bir heyet gönderiyor. Heyetin programını Genel Başkan Selahattin Demirtaş açıkladı.

Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel başkan yardımcıları Gülten Kışanak, Nazmi Gür ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk’ten oluşan heyet bugün ABD gezisine başlarken, heyetin resmi programı da açıklandı.

BDP tarafından açıklanan programa göre, heyet önce Washington’ta Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin ABD temsilcisi olan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani ile görüşecek.

Daha sonra Türkiye ’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile biraraya gelecek olan BDP heyeti, ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Philip Gordon ile de bir görüşme gerçekleştiricek.

ABD’li Senatörler ve temsilciler meclisi üyeleri, ABD Barosu İnsan Hakları Komitesi Başkanı ve Uluslararası Avukatlar Birliği Başkanı ile de görüşecek olan BDP heyeti, son olarak San Francisco Belediye Başkanı’nı ziyaret edecek. BDP’ liler Washington, New York ve San Francisco’da halk toplantılarına katıldıktan sonra 28 Nisan’da ABD gezisini bitirip Türkiye’ye dönecek. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1085799108579915

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Büyük yanlış.. - papirus0606

  E onlarda biliyor bu ülkede herşeyin ABD tarafından onaylanmadan yapılmadığını..sorunun kaynağı olanlardan çare aramakta baya bir ilginç

  Kürt olmak - Can1969

  Bunu yaparsanız Amerika dan bir farkınız kalmaz Deniz Gezmiş'lere ihanet eden bir halk olmaya ne kadar merakısınız kurtuluşunuz bizim halkımızdır onları anlamakdır Amerika sadece bizlere zarar vermiştir.

  hata... - Filiz Balcı Ulusoy

  AKP de gidip,emirleri alıp geliyor Amerika'dan.Ne farkınız kalacak o zaman ?İnsan Hakları,demokrasi ve özgürlükler konusunda ana muhalefet partisi sayısız yasa teklifi ve araştırma komisyonu kurulması için önergeler vs..verdi.Çözümü meclis içinde ve kendiniz de çalışarak aramalısınız. Hem unutmayın ki,iktidarın da Amerika'nın da maşallah dediği 40 gün yaşamıyor.

  Sizi Amerika'mı kurtaracak:) - Burak1978

  AKP den sonra Amerika'nın en sevdiği parti hapise girenleri Amerika kurtaramaz gel kurtuluşu solcularda ara...

  namusum şerefim üzerine senin çıkarın benimdir.. - sadoge

  Senin çıkarlarına ihanet etmeyeceğime namusum şerefim üzerine söz veririm. Senin çıkarlarının temelde benim çıkarlarım olduğunu tarihin geleceğin önünde yemin ederim. Dünyanın neresinde olursa olsun. Karşılıklı işbirliğimize yararlarımıza aykırı davranan nasıl bir kalkışma isyan başkaldırı olursa olsun beraber karşı duracağımıza da bu metin üzerinde anlaşmış bulunuyoruz. Bugüne değin yaptığınız bütün kanlı savaşları Vietnam’ı Irak’ı Hiroşima’yı sayılamayacak kadar diğerlerini kınayanlara asla onay vermeyeceğimize söz veriyoruz bunları hep haklı gerekçelerle yaptınız. Kızılderilileri isyan etmeselerdi soykırıma tabii tutmayacaktınız. Zencileri adam etmek için ezdiniz yok ettiniz. Komünistleri dünyanın insanlığın gelişimine aykırı olduğu için cadı avlarınızda katlettiniz. Siz olmasaydınız dünyanın demokrasiyi tanıyacağı yoktu. Kürt kalkışmacılarıda da zaten silahları ne Avrupa’dan aldı ne de Amerika’dan. O komünistler yok mu o sosyalistler Rusya’sı Çin’i onlardan aldı. Artık sizin düşmanlarınız bizimde düşmanlarımızdır. Biz Kürt burjuvaları Kürt ağaları Kürt aşiret reisleri olarak sizlere Kürt halkı olarak güvence veriyoruz. Asla Kürt topraklarında sol, sosyalizm olmayacaktır. Olsa da aynen Türkiye topraklarında ki gibi devletin kontrolünde sadece toplumun isyan duygularını bastırmak serinletmek ferahlatmak için olacaktır. Yarın topraklarımızda dilediğiniz kadar askeri üsler açabilirsiniz. Askerlerimizi eğitebilir ordularımızı donatabilirsiniz. O yüksek o evrensel Kültürünüzü tanıtmak için bütün eğitim kurumlarınızı topraklarımızda açabilirsiniz. Topraklarımızdan misyonerlerinizi bütün Ortadoğu orta Asya körfez ülkelerine diktatörlüklerine halklarına insanlığı öğretmek adına gönderebilirsiniz. Topraklarımızda bankalarınıza yatırımcılarınıza bankerlerinize sonuna kadar izin verilecektir. Bize elinizi uzattığınız için size çok teşekkür ederiz. Yaşasın globalleşme. Yaşasın küreselleşme. Yaşasın petrol. Yaşasın kapitalizm. Yaşasın paranın güç birliği. Yaşasın Kürt Amerikan halkalarını kardeşliği. … Yazıklar olsun. Yazıklar. Bu metni rüyalarımda mı okudum bilemiyorum.

  Büyük Abi.. - Sinan Devrim

  Ne yapsın adamlar 10 yıldır AKP'nin ileri demokrasi uygulamalarının üstüne şimdi de KCK vurgunu sayesinde tutuklanmadık siyasetçisi kalmadı.Belki İktidarın okyanus ötesi büyük Abi'sinden çözüm çıkarırlar.

  GEÇ BİLE KALINDI - pispor

  daha önceden siz abd ye gidip kürt sorununu kurcalamanız gerekirdi.yoksa sayın erdoğan ve ağabey obama barzaniyi kürt sorunu için sahaya sürer.o da onların ağzı ve dili ile konuşur.