BDP Meclis'teki komisyonlardan çekildi

BDP Meclis'teki komisyonlardan çekildi
BDP Meclis'teki komisyonlardan çekildi
Gültan Kışanak, Adil Kurt, Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Aysel Tuğluk ve Osman Baydemir açlık grevinde. BDP tüm komisyonlardan çekildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

DİYARBAKIR -  BDP Milletvekilleri Özdal Uçer ve Emine Ayna’nın ardından bugün beş milletvekili ve bir belediye başkanı daha açlık grevine başladı.
Diyarbakır’da başlatılan açlık grevine BDP Eş Genel Başkanı ve milletvekili Gültan Kışanak; BDP’li milletvekilleri Adil Kurt, Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder; bağımsız milletvekili ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir katılıyor.

MECLİS’TEKİ TÜM KOMİSYONLARDAN ÇEKİLDİLER

Gültan Kışanak eylemden önce yaptığı açıklamada, açlık grevleri süreci sonuçlanana dek TBMM’deki bütün komisyon çalışmalarından çekildiklerini açıkladı. BDP’lilerin cezaevinde sağlık durumu kötüye giden eylemcilere, “Biz sizin eyleminizi devralıyoruz. Siz bırakabilirsiniz” mesajı yollayacağı öğrenildi.

BDP'li Belediye Başkanları Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçe Belediyesi'nde bir araya geldi. Cezaevlerinde süren açlık grevlerini değerlendiren Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri ve Belediye Meclis üyeleri ortak deklarasyon yayımladı. 93 belediye başkanı ve 9 il genel meclis başkanının imza attığı deklarasyonu Baydemir okudu. Baydemir, "Haksız ve hukuka aykırı olarak cezaevinde tutulan binlerce siyasi rehine, 3 temel taleple bedenlerini ölüme yatırmıştır. Grevdekilerin talebi bizim de talebimizdir" dedi.
DTK il binasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTK Genel Başkan yardımcısı Bağımsız Van milletvekili Aysel Tuğluk ve Hakkari Miletvekili Adil Kurt ile birlikte basın toplantısı düzenleyen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, açlık grevleri 60'ıncı gününe girerken hükümetten adım atılmadığı için kendisi ile birlikte Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder, Sabahat Tuncer, Adil Kurt'un da açlık grevine bugünden itibarden süresiz ve dönüşümsüz başladığını açıkladı.
Kışanak, cezaevindeki tutuklu veya hükümlülerin bedel ödemesini istemediklerini, eylemlerine sonuna kadar saygılı olduklarını anlatırken, şöyle dedi:"Herkesin de bu fedaice duruşa saygılı davranması gerekiyor. Bu talepler bizim taleplerimiz, bu direniş bizim direnişimizdir. Biz bugün burada süresiz açlık grevine başlayan milletvekili ve belediye başkanı arkadaşımızla birlikte şu çağrıyı yapıyoruz. Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamalar sonucu beklenti havası oluştu. Umudumuzu yitirmedik. Ancak çözüm olsun diye beklemek iyi bir şey değil. Tamamı açlık grevine katılmak cezaevlerinde yükselen bu çığlığa katılmak için ısrarlı oldular. Belediye başkanlarımız da bu direnişin içerisinde yer almak istediklerini söyledi. Tartışmalar sonucunda arkadaşlarımızı ikna ederek tamamının açlık grevine girmesine gerek olmadığını belirttik. Temsili grupla bu sorumluluğu hepsinin adına yürütüyoruz. Tüm belediyeler adına büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir ile birlikte süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. Tutsakların talebi bizim de talebimizdir. Sonuna kadar yürümeye kararlıyız."

 


"FİLİSTİN'DE DEMOKRAT KÜRDİSTAN'DA FAŞİST OLUNMAZ"

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ise Kürtlerin direnerek kazandığını, açlık grevinin şantaj değil, siyasal protesto, hak arama mücadelesinde son merhale olduğunu söyledi. Tuğluk, "Demokrasi herkes için geçerlidir. Riyakarlık kaldırmaz. 'Ama'sız, 'fakat'sız tüm yurttaşları kapsar. Filistin'de demokrat Kürdistan’da faşist olunmaz" dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, "Zalimle aramıza mesafe koymanın vakti gelmiştir" dedi.
Açlık grevlerine destek vermek amacıyla Diyarbakır'daki KESK üyeleri de Ofis semtinde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı basın açıklamasından sonra polis çemberini yararak DTK il binasına doğru koşmaya başlayan KESK'lileri polis de koşarak takip etti. KESK üyeleri ile bazı kişiler DTK binasında açlık grevine başlayan milletvekillerini ziyaret etti. (Radikal/dha)