BDP: Milletvekilleri hükümetin umurunda değil

BDP: Milletvekilleri hükümetin umurunda değil
BDP: Milletvekilleri hükümetin umurunda değil
BDP yönetimi, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasını kabul edilemez bulduklarını belirtti. Açıklamada, "Milletvekillerinin tamamının dahi alıkonulmasının insani açıdan hükümetin umurunda olmadığının farkındayız" denildi.

Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Aygün'ün “silahlı bir grup” tarafından zorla alıkonulmasını üzüntüyle öğrendikleri belirtildi. Parti olarak Aygün'ün serbest kalması ve sağ salim geri dönebilmesi için ellerinden gelen insani desteği sunmaya hazır olduklarını bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“Her şeyden önce böylesi bir eylemi kabul edilemez buluyor, tasvip etmediğimizi belirtiyoruz. Sayın Aygün'ün zaman geçirilmeksizin derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz. Yaşanan olaydan dolayı Sayın Aygün'ün ailesi başta olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi 'ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Meclis'teki milletvekillerinin tamamının dahi alıkonulmasının insani açıdan hükümetin umurunda olmadığının farkındayız. Nitekim dünden bu yana hükümet partisinden yapılan açıklamaları ibretle izlemekteyiz. Alıkonulan kaymakam, asker, polis için umursamaz, gayrı ciddi, gayri insani tutum takınan hükümetin sayın Aygün için de aynı ciddiyetsizlikle hareket edeceğinden kuşkumuz yoktur. En nihayetinde hükümetin siyasi açıdan yıpranmaması her şeyden ve herkesten daha önemli ve değerlidir.” 

Açıklamada, “Bir kez daha sayın Aygün'e, ailesine ve CHP 'ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” ifadelerine de yer verildi. (AA)