BDP, Öcalan ile görüşmek için bastırıyor

BDP, Öcalan ile görüşmek için bastırıyor
BDP, Öcalan ile görüşmek için bastırıyor
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - BDP ev hapsine çıkartılması için kampanya başlattığı Abdullah Öcalan’la görüşmek için harekete geçti. ‘3. yargı paketi’nin görüşüldüğü gece BDP’li Sırrı Sakık ve Ayla Akat Ata, Adalet Bakanı Sadulah Ergin ile muhalefet kulisinin bahçesinde bir araya geldi. BDP’liler Bakan Ergin’e, cezaevlerinde yaşanan sorunların yanı sıra Öcalan’la görüşmek istediklerini belirtti ancak olumlu yanıt almadı. DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk ise İmralı’ya gitmek için heyet oluşturmaya hazır olduklarını açıkladı.
Diyarbakır’da ‘Öcalan’a özgürlük mitingi’ hazırlıkları yapan DTK ve BDP’liler, İmralı Cezaevi’ne giderek Öcalan ile görüşmek için de çeşitli girişimlerde bulunuyor. Öcalan’ın bir teknede ABD’lilerle görüştürüldüğüne ilişkin ididialarla ilgili MHP ve CHP ’nin eleştiri ve soruları üzerine Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in “İnanmayan gitsin baksın” açıklaması BDP’yi hareketlendirdi. BDP, İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşmek için girişimlerde bulundu. BDP’li Ayla Akat Ata ve Sırrı Sakık, TBMM muhalefet kulisinin bahçesinde Bakan Ergin ile mini zirve yaptı. Görüşmede BDP’lilerin “Öcalan ile ilgili tartışmaların toplumda gerginlik nedeni olduğu ve bu gerilimi sonlandırmak için Öcalan ile görüşmek istediklerini” belirttiği, Bakan Ergin’in ise buna mesafeli yaklaştığı öğrenildi. Kulislere yansıyan bilgiye göre, aynı gece BDP’liler ile Bakan Ergin arasında iki görüşme daha gerçekleşti. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün ise Ergin’i arayarak telefon ile görüştüğü belirtildi. Türk’ün Ergin’e, “İmralı’ya gitmek istediğini” belirttiği öğrenildi. Türk, daha sonra, İmralı’ya gitmek istediklerini ve bunun için heyet oluşturmaya hazır olduklarını açıkladı. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuya açıklık getirdi. Kaplan, İmralı’ya ziyaret yapılmasına ilişkin yapılan başvuruya dair bir soruya, “Sayın Ahmet Türk, Sayın Bakan’a gitmek istediğini içeren yazılı bir beyan sunmuştur. Eğer hükümet bu konuda söylediğinin arkasında ise bir talep vardır. O talebin gereğini yerine getirsinler” karşılığını verdi.
Sakık’ın, TBMM’deki 3. Yargı Paketi görüşmelerinin ikinci gününde ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de görüşerek, Öcalan’ın sağlık durumu hakkında bilgi istediği yine kulislere yansıyan bilgiler arasında. 

Başsavcılık: Hiç çıkmadı
Bu arada, Bursa Başsavcılığı, Abdullah Öcalan’ın, İmralı F Tipi Cezaevi’nden çıkarılarak Bursa’da MİT merkezine götürüldüğü iddialarını yalanladı. Açıklamada, “Hiçbir şekilde çıkarılmamış olup haberlerde yer alan iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.