BDP: Sevag Balıkçı olayı cinayettir

BDP: Sevag Balıkçı olayı cinayettir
BDP: Sevag Balıkçı olayı cinayettir
Askerlik görevini yaparken başka bir askerin kurşunuyla yaşamını yitiren er Sevag Şahin Balıkçı davasına katılan BDP'li Tan ve Tuncel, olayın cinayet olduğunu öne sürdü.

Felat BOZARSLAN - Serdar SUNAR

DİYARBAKIR - Batman’ın Kozluk İlçesi Gümüşgörü Jandarma Karakolu’nda vatani görevini yaparken 24 Nisan 2011 tarihinde başka bir askerin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren jandarma er Sevag Sahin Balıkçı davasına, Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşma öncesinde BDP milletvekilleri Altan Tan ve Sebahat Tuncel ile, Nor Zartonk (Yeni Uyanış) İnisiyatifi üyeleri 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı önünde toplanıp, basın açıklaması yaptı. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan şunları söyledi:

"Parti olarak sadece Kürtlere, Alevilere, Türklere, laiklere değil herkese demokrasi diyoruz. Tabi ki Türkiye ’de yaşayan Ermeni, Süryani bütün gayrimüslim vatandaşlarımız da, vatandaşlık hukukundan doğan bütün hukukları ile eşit haklara sahiptir. Ama halen yüz yıl önceki zihniyetle bir ayrımcılık ve ’benim katilim iyidir’ felsefesi ile bir çok vatandaşımız yine ötekileştirilmekte. Ve bir Ermeni vatandaşımıza yapılan bu haksız muamelenin üzeri örtülmeye çalışılmaktadır. Bu bir cinayettir. Bunun mesulleri kim olursa olsun, ister tetiği çeken şahıs, ister bunun üstünü örten askeri yetkililer, burokratlar kim olursa olsun, bunların kanun önünde cezalarını bulmaları gerekir. Bugün hak, adalet, hukuk için, ayrımcılığa karşı çıktığımız, müslim gayrimüslim ayrımı yapmadığımız için buradayız. Bütün hak ihlalerini, bütün haksızlıkları sonuna kadar takip ettiğimiz ve karşı çıktğımız gibi, bu haksız muameleye de karşı çıkacağız sonuna kadar da takip edeceğiz."

’ASKER ÖLÜMLERİNİN BİR ÇOĞU NEFRET CİNAYETİDİR’
BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel de, bu sorunun yanlız Balıkçı Ailesi’nin sorunu olmadığını, bu ülkede asker ölümlerinin çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Tuncel, şöyle konuştu:

"Çoğu intihar etti diye eve gönderiliyor. Bir çoğunun nefret cinayeti olduğunu biz biliyoruz. Ermeni, Alevi, Kürt olduğu için insanlar özellikle askeriyede militarizmin de çok yoğun yerlerde bu tip şeylerle çok yoğun şekilde karşı karşıya kalıyorlar. Biz burada yetkililere bir kez daha çağrı yapmak istiyoruz. Türkiye’de bu nefret söylemi son bulmadığı sürece ne yazık ki bu cinayetlerle karşılaşacağız. Sadece askerde değil, sokakta da bu nefret söylemi şiddeti beraberinde getiriyor. O açıdan bu nefret söylemine dur demek hepimizin sorumluluğu diye düşünüyorum. Çünkü Balıkçı ailesinin bir nefret söyleminin bir kurbanı diye düşünüyoruz. Sadece Ermeni kimliğinden dolayı değil, aslında Ermeni kimliğine söylenenlerin bir yansımadır. Bu bitmediği sürece de Türkiye’de de gerçek anlamda demokrasi olmaz. Hakların Demokratik Kongresi olarak davayı izlemeye devam edeceğiz. Burada adalet çıkarsa en azından bundan sonraki bu cinayetleri engellemek açısından bir adım olacak."
Kendilerine Nor Sartonk (Yeni Uyanış) adını veren grup adına çıklama yapan Kevork Altınkaya da olayın aydınlatılmasını ve sorumluların cezalanmasını istedi. (dha)