BDP'den Aktaş açıklaması: Vekilliği düşmez!

BDP'den Aktaş açıklaması: Vekilliği düşmez!
BDP'den Aktaş açıklaması: Vekilliği düşmez!

Hasip Kaplan

BDP'li Kaplan: Bağımsız milletvekili Aktaş'ın vekilliği düşürülmemiştir. Aktaş'ın aldığı ceza milletvekili seçildikten sonra onaylandığı için dönem sonuna bırakılması gerek

ANKARA - BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın aldığı cezanın milletvekili seçildikten sonra onaylandığı için dönem sonuna bırakılması gerektiğini belirterek şu an vekilliğinin düşmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

BDP’li Kaplan Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Ermeni "soykırımını" inkârın cezalandırılmasını öngören yasa Fransız Parlamentosu’na getirildiğinde " Türkiye ’nin 301’inci maddesine de Fransa’nın benzer 301 maddesine de karşıyız" dediklerini hatırlatarak Fransa Meclisi’nin AB değerleri, içtihatları ve Fransa anayasası ile düşünce özgürlüğünün sınırlarını çizerek bu kararı verdiğini belritti. Kaplan, "Türkiye’nin de düşünce suçlarında karar vermesinin zamanı gelmiştir" dedi.

Uludere olayının üzerinden 2 aydan fazla zaman geçmesine karşın "faillerin ortaya çıkarılmamasını" eleştiren Kaplan, saldırıda 28 aile ferdini kaybeden Encü ailesinden 5 kişinin tutuklandığını, 70 kişilik liste hazırlandığını, bu sabah da Ferhat Encü’nün jandarma tarafından gözaltına alındığını söyledi. Mağdur aileleri tutuklama girişimini "zorbalık ve zulüm" olarak nitelendiren Kaplan, "Hükümeti bu noktada uyarıyoruz, ‘Vazgeçin bu zorbalık ve zulümden. Yaptıklarınız yetmiyor mu, daha ne yapacaksınız’ diye soruyoruz. Sizin derdiniz ne? Öldürdüğünüz yetmedi, failleri de bulmuyorsunuz. Mağdur aileleri içeri alıyorsunuz. Buna son verin" dedi.


-ÇİÇEK’E AÇLIK GREVLERİYLE İLGİLİ ZİYARET-


Cezaevindeki milletvekillerinin açlık grevinde 15’inci güne girdiğini anımsatan Kaplan bu kapsamda Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’ü ziyaret ettiklerini söyledi. Kaplan, Çiçek’e, açlık grevindeki Şırnak milletvekili Selma Irmak’ın "Yeni anayasa sürecinde yeni bir barış umuduyla demokratik hak ve özgürlüklerin önünün açılması" gerektiği yönündeki mesajı ve "Artık Meclis’te görev yapmak istiyoruz. Milletin verdiği yetkiyi kullanmak istiyoruz" dileklerini ilettiklerini anlattı. Meclis başkanının duyarlılık göstererek milletvekillerini en azından ziyaret edip neden açlık grevinde olduklarını sorup kamuoyunu ve Meclisi bilgilendirerek atılacak bazı adımları atması gerektiğini ifade eden Kaplan, "28 Şubat’ı eleştiriyoruz ama devam ediyor. Başbakan ‘seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz’ diyor. Eğer bütün seçilmişleri kast ediyorsa bu seçilmişler için de duyarlılık göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Kaplan Meclis Başkanının bu taleplerle ilgili kendilerine döneceğini söyledi.


-AKTAŞ’IN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLMEMİŞTİR-


Kaplan, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın milletvekilliğinin düşürüldüğü yönündeki haberleri de değerlendirdi. Anayasa’nın 76’ncı maddesinin milletvekili seçilme yeterliliğini düzenlediğini, Aktaş hakkında seçildiği tarihte verilmiş bir hüküm olmadığını, cezanın Aktaş milletvekili seçildikten sonra onaylandığını hatırlatan Kaplan şöyle devam etti:
"2001 reformu çerçevesinde anayasanın 76, 83 ve 84. maddeleri birlikte mütalaa edildiğinde sonradan verilen bir kararın dahi ki bu 76’ya göre süre olarak fazla da olsa bir şey değiştirmiyor, dönem sonuna bırakılması anayasanın amir hükmünün gereğidir. Zaten anayasanın 14. maddesinin son fıkrası 2001 yılında değiştirildi, ‘uygulanacak müeyyideler kanunla belirlenir’ dendi ama 11 yıldır bu kanun çıkmış değil. Bu nedenle Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın vekilliği düşürülmemiştir. Yasama dokunulmazlığının kalkması içtüzüğün 131 ve 138. maddelerinde belirtilmiştir. Böyle bir durumda komisyon çalışması vardır, bu aşamaya gelinmemiştir."
Bahattin Şeker örneğine bakılarak durumun daha iyi anlaşılabileceğini söyleyen Kaplan, "Milletvekilliği adaylığı döneminde kesinleşmiş hiçbir mahkeme sonucu yoktur. Milletvekili seçildikten sonra düşünce açıklaması nedeniyle süren bir yargılamada milletvekilliği araştırılmadan verilen bir karar vardır. Bu kararın konusu düşünce açıklaması olduğu için anayasa 90 ve özellikle AİHS 10. maddesine göre bu nevi bir karar hem anayasa 76, 83 ve 84 kapsamında dönem sonuna bırakılır yönünde hüküm bulunmaktadır. Usul prosedürü iç tüzükte işletilmemiş, daha o aşamaya gelinmediği ve Meclis’te de okunmadığı için vekilliğin düşmesi gibi bir durum söz konusu değil şu an" dedi.


-MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLÜRSE NE OLACAK?-


Kaplan’a yasalar farklı yorumlanarak milletvekilliğinin düşürülmesi durumunda nasıl bir tavır alacakları soruldu. "Hiçbir siyasi iktidar rakiplerine karşı bu tür bir yaklaşımla mücadeleyi ajandasına alma sorumsuzluğuna sahip değildir" diyen Kaplan şöyle devam etti:
"Siyasetçiler sandıkta yarışırlar. Demokratik toplumda düşünce özgürlüğü söz konusu olduğunda dikkatli olmak zorundalar. Biz 8 milletvekilinin tutuklu bulunmasının sürdürülemez, katlanılamaz, tahammül edilemez duruma dönüştüğünü düşünüyoruz. Yeni anayasada düşünce özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesi gerekiyor. ‘Kanun lastiktir, istediğim sınıra çekerim’ diye bir şey yok arkadaşlar. Parlamentomuzun böyle bir görüntüyle karşılaşacağını düşünmüyoruz."


-"MERVE KAVAKÇI’YA İADE-İ İTİBAR"-


Kaplan, "Merve Kavakçı’ya iadei itibar" haberlerinin hatırlatılması üzerine de ikisinin birlikte değerlendirilemeyeceğini belirterek şunları söyledi:
"Birisi tamamen düşünce özgürlüğü ile ilgili konuşma. Kavakçı’nın prosedürü çok farklı bir durum. İçtüzük ile ilgili bir olayda kantarın topuzu 28 Şubat havaları eşliğinde fazla kaçmış. Bugüne kadar buna AKP hükümetleri, 28 Şubat mağdurları sahip çıkmamış. Nasıl iade-i itibar edecekler? Anayasa ve içtüzüğü değiştirmeden nasıl bir karar çıkartacaklar? Çıkartsınlar getirsinler biz de özgürlükçü anlayışımız çerçevesinde değerlendirelim. Hiçbir vatandaşın inançları ve düşünceleri nedeniyle mağdur olmasını istemeyiz." (ANKA)