BDP'den 'demokratik özerklik' açıklaması

BDP'den 'demokratik özerklik' açıklaması
BDP'den 'demokratik özerklik' açıklaması
BDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın "Seçimden sonra özerklik ilan edeceğiz" yönünde bir açıklamasının olmadığı belirtildi.

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır'daki bugünkü konuşmasında şunları söyledi

"Burada asıl inşa edilecek şey kültür merkezleri değil, asıl inşa edilecek şey demokratik özerkliktir. Halkın kendini yönetebilme anlayışı, mekanizması, sistemidir. Belediyelerimiz artık bunun fiilen hayata geçirilmesi aşamasına geçmiştir. Burada kendi anadillerimizle, Kürtçe'nin, Arapça'nın lehçeleriyle, Ermenice, Süryanice ile bu toplum artık kendi diliyle hizmet almanın aşamasına geldi. Biz bunları devletten beklemeyeceğiz. Ders kitaplarımızı kendimiz basacağız. Her dilde matematik kitabımız da olacak, coğrafya kitabımız da. Çocuklarımıza bizler kendi imkanlarımızla eğitim vereceğiz. Biz devleti beklemek zorunda değiliz. AKP 'nin bu konuda insafını, vicdanını beklemek zorunda değiliz. Yapacağımız anayasaya, yasalara aykırı bir iş de değildir. Son derece meşru, haklı temellere dayanan, bir halkın kendini yönetme kendi diliyle, kültürüne yaşama hakkına sahip çıkma meselesidir. İşte BDP'li belediyeler bütün bu hizmetleri her yerde hayata geçirecektir."

Demirtaş'ın bu sözleri internet sitelerinde "Seçimden sonra özerklik ilan edeceğiz" başlığıyla duyrulunca BDP'den açıklama geldi. Demirtaş'ın "Seçimlerden sonra özerklik ilan edeceğiz' şeklinde hiç bir ifadesinin olmadığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi. " Bugün Diyarbakır'da toplu açılış töreninde konuşan Genel Başkanımız Sayın Demirtaş'ın açıklamalarında iddia edildiği gibi 'Seçimlerden sonra özerklik ilan edeceğiz' şeklinde hiç bir ifade yoktur. Sayın Demirtaş konuşmasında yerel seçimlerin önemine işaret ederek halkın kendi kendisini yönetme sürecine vurgu yapmış ve bu anlamda demokratik özerkliğin inşasıyla ilgili süreçten söz etmiştir." (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/117642211764221

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yalova Kaymakamı - ibretnüma

  BDP istediği kadar demokratik özerkliğini ilan edeceğini söylesin otoritesi terörist ayakları altında çiğneyen müşerreften müstağfi devletimiz bir tepki vermese de PKK partisi kendi kendine gelin güvey olmuş, yalova kaymakamı durumuna düşmüş olacaktır. Hayır sen ilan ediyorsun da anlı şanlı valimiz senin tepeden iniyor mu? Yok. Polisimiz, haşmetli bayrağımız hala seni etkilemeye devam etmiyor mu? Ediyor. İnşallah devlet bunu duyar ve Demirtaş'ı derdest eder. Etmese bile bahsettiğim unsurlar bile onları kötü durumlara düşürmeye yeter.