BDP'den Türkiye halkına teşekkür

BDP'den Türkiye halkına teşekkür
BDP'den Türkiye halkına teşekkür
BDP'li siyasetçiler, YSK'nın vize kararıyla tansiyonun düşeceğini söyledi. Sırrı Sakık, "Acaba bu ağır bedelleri ödemeden bu kararlar çıkamaz mıydı? Duyarlılığından dolayı bütün Türkiye halkına teşekkür ediyorum" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) BDP ’nin destekleği bağımsız milletvekili adayları Gültan Kışanak, Hatip Dicle, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel ve Salih Yıldız’ın itirazlarını kabul edip adaylıklarına onay vermesi, Güneydoğu’da ’keşke yaşanmasaydı’ yorumuna neden oldu.

DHA muhabirlerinin konuya ilişkin görüştüğü siyasiler, YSK’nın yanlıştan döndüğü görüşünde birleşti.

* Hasip Kaplan (BDP Şırnak Milletvekili): YSK çok ciddi bir hukuk ve siyasi yanlıştan döndü. Bu yanlış halkın meşru direnişi sonucu alınmıştır. Sadece adaylıkların vetosunun kaldırılması, hala seçimin demokratik koşullar altında yapılacağı anlamına gelmiyor. AKP adayları polis ordusu eşliğinde korunarak seçim çalışması yapıyor. Biz gaz bombalarının tehdidi altında seçim çalışmasını yapıyoruz. Bu kadar acı yaşandıktan sonra genç kardeşimizi kaybettikten sonra sonra bu kararın verilmesi buruktur. Partimiz esas değerlendirmesini yapacaktır.

* Altan Tan (BDP’nin desteklediği Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı): Olumlu olmuştur Türkiye büyük bir krizden kurtuldu. Yoksa seçimler şaibeli olacaktı. Bölgede seçim yapılamayacaktı. Türkiye demokrasisi için için yararlı bir karar olmuştur. Bundan sonrada bu kararı tartışacağız.

* Ertuğrul Kürkçü: (BDP’nin Mersin’de destekledeği bağımsız milletvekili adayı): Bu aslında bir hafta önce verilmesi gereken bir karardı. Bir haftada Türkiye’de hiç yaşanması gereken, istemediğimiz şeyler oldu. Bir insan hayatını kaybetti.. Sadece hukuku prosedür tamamlanacak diye insan günlerce sokaklarda mücadele etmek zorunda kaldılar. Acı ve sıkıntı çekti. Türkiye halkı, kamuoyu çoğunluğu savaşa karşı barıştan, despotluğa karşı demokratik haklardan yana tavır aldı. Unutulmaz tarihi anlardan bir tanesi. Yüksek mahkemenin hukuksuzluğunu milyonlarca insan, barışçıl, demokratik, akılcıl itiraz yollarından geri çevirmeyi sağladırlar. Bu itirazları dile getirenlerin büyük bir çoğunluğu bizimle hem fikir değillerdi. Benim gibi düşünmeyen, konuşmayanın da siyaset yapmaya yapmaya hakkı var diye itiraz ettiler. Demokratik olgunluk sınavını Türkiye aştı. Toplumun itirazlarına borçluyuz, Hukuk kurumları ne yazık ki sorunu derinleştiren bir rol oynadılar. Bu mevzuatla seçimlere gitmemize yol açan hükümet ve parlamento bütün bu gerilimde önemli bir rol oynadı. Dönemeci aştık.

* Bengi Yıldız: (BDP Batman Milletvekili): Keşke bir hafta bu önce bu sonuçlar ortaya çıkmasaydı. Çok kötü bir atmosfer olmuştu. Belgeler eksik dendi, belgeler bulundu. Bunlar bilinen durumlardı. Kamuoyunun ortaklaşarak, iyi bir sınav verdi. Umarız bu kararla, benzenler kararların yaşanmayacağı bir sürece geçeriz. Nasıl sonuçlar ortaya çıkardığını yaşıyoruz. Bu kararın Türkiye demokrasisine katkı sunmasını diliyoruz.

* Aysel Tuğluk: (BDP’nin destekliği Van bağımsız milletvekili adayı): Son derece sevindirici ve olumlu. Yanlıştan, hukuksuzluktan dönüldü. Bu karar son günlerde gösterdi ki, kabul edilebilir değildi. Toplumsal tepkiye, infiale yol açtı. Türkiye’nin yararına oldu. Bu kararda ısrar edilmesi halinde inanını Türkiye açısından iyi olmayan, haklar arasında giderek bir ayrışmaya yol açacak, aidiyet duygusunu zayıflatacak bir gelişmeye yol açabilirdi. Düzelmenin yaşanması riskleri ortan kaldırdı. Bu yönüyle önemli olmuştur. Türkiye demokrasi, hakların kardeşliği ve barışı açısından bir kazanım olmuştur.

* Galip Ensarioğlu:( AK Parti Diyarbakır Milletvekili adayı): YSK tabi ki kamuoyunun vicdanını rahatsız eden, milletin özgür iradesinin sandığa yansımasını, seçimlerin güvenliğini tehlikeye sokacak bir karar vermişti. Bu karar bölgede çok ciddi bir takım olaylara neden oldu. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Bugün bu yanlıştan dönülmesi çok doğru ve sevindirici bir karar. Ortamı rahatlatmıştır. Seçimin özgür bir ortamda geçmesine katkı sunmuştur. Sorumluluk makamında insanların bundan sonraki kararlarına daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bir ders çıkarıp bir daha böyle hassas konularda karar verirken, sorumluluk makamında karar verenlerin bir kez daha dikkat etmeleri gerektiğini göstermiştir.

* Sezgin Tanrıkulu: ( CHP Genel başkan Yarndımcısı, İstanbul milletvekili adayı): YSK’nın bugün akşam saatlerinde sona eren toplantı sonra yaptığı açıklamayı değerlendiren CHP Genel Başkanı Sezgin Tanrıkulu, "Olması gereken bir karadı. YSK, yerel mahkemelerin kararının beklemeden de, bir yargı oranı olarak, veto kararına başvurmadan varabilirildi. Türkiye açısından 3 günlük siyasi gerginliğe ve krize neden olmuştur. Aynı zamanda da seçim barajının kaldırılması noktasında, barajın kaldırılması gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Türkiye’de siyaset kurumlarına düşen görev, anti demokratik olan, temsiliyette adaleti engeleyen seçim barajının, başka bir krize neden olmadan kaldırılması için siyasi bir uzlaşı sağlanması gerekir."

* Mehmet Aktar: (Diyarbakır Baro Başkanı) : İptal kakarı hiç olmamalıydı. Yüksek Seçim Kurulu hatalı karardan geri dönmüş oldu. Bölgede bir yumuşama olur. Ama belli bir tahribatta yarattı. Bu tahribatın izleri bir süre daha sürecek gibi. Hepimizin üzüntüsü olayların can kaybıyla sonuçlanmış olması. Burada kamuoyunun desteği ve tepkisi böyle bir kararın verilmesine etkili olmuştur.