BDP'li Ayna: Bizim dilimiz keser onursuz ve şerefsizleri

Diyarbakır'da BDP'li bir kadının güvenlik görevlisinin tacizine uğradığı iddiasıyla yapılan protesto gösterisine katılan BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, sert konuştu. 
Ayna, "Bizlerin elinde belki silah yok, bizlerin elinde belki top, tüfek yok, sizlerle mücadele etmek için. Ama bizim ayaklarımız var. Bu yolları yürümeye devam edeceğiz. Ama bizim yüreğimiz var. Ama bizim dilimiz var. Hem de öyle bir dilimiz var ki, kılıç gibidir, keser biçer. O onursuzları şerefsizleri" dedi.


Diyarbakır'da BDP Kadın Girişimi, bir kadının güvenlik görevlisi tarafından tacize uğradığı iddiasıyla protesto yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır merkez Bağlar İlçesi Belediye Başkanı Yüksel Baran ile yaklaşık 500 kadın ve erkek katıldı. BDP önünde başlayan ve 1 kilometre mesafedeki Batıkent'e kadar süren yürüyüş sırasında, 'Tecavüzcüler bulunsun hesap sorulsun', 'Tutuklamalarla, taciz ve tecavüzlerle bizleri yıldıramazsınız','Tacize tecavüze hayır' yazılı dövizler ile Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları taşındı.

Batıkent'te parti otobüsünden protestoculara seslenen BDP MYK üyesi Nursel Aydoğan, parti çalışanlarından D.A. adlı kadın arkadaşının evine giderken asansörde fiziki ve sözlü tacize uğradığını iddia etti. Konuyla ilgili gerekli yasal başvuruları başlattıklarını belirten Aydoğan, " Son 7 yılda kadın cinayetlerinin bin 400 kat arttığı, 2010 yılının ilk 3 ayında 50'den fazla kadının çeşitli gerekçelerle katledildiği bir ülkede yaşamanın güçlüklerini en fazla bilenler biz kadınlarız. Son 1 yılda sivil giyimli güvenlik görevliler tarafından sokakta sözlü tacizlere, takiplere ve tehditler uğramaktayız. Yine geçtiğimiz aylarda Diyarbakır'da Ofis Semti'nde oturan arkadaşına misafirliğe giden bir arkadaşımız sivil giyimli güvenlik görevlilerince baskında bulunulmuş ve bu arkadaşımız cinsel işkenceye maruz kalmıştır" dedi.

AYNA KONUŞTU
BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, sert eleştirilerde bulunduğu konuşmasına, taciz olayını gerçekleştirenlere seslendiğini belirterek, "şöyle dedi:
"Buradan bu olayı yapan alçakça saldırıyı yapanlara, bu şerefsizce saldırıyı yapanlara, bu namussuzca saldırıyı yapanlara sesleniyorum. Bizleri, biz kadınları bu saldırılarla durdurmazsınız. Biz kadınların eşitlik mücadelesini, özgürlük, yeni bir yaşamı yaratma iddiasını bu saldırılarla durduramazsınız. Bir pankart ilgimi çekti diyor ki 'tecavüzcüler bulunsun tecavüzü onaylayan sistem yargılansın' işte budur özü. Tecavüzü onaylayan bir sistemin içerisinde yaşıyoruz. Tamda bir kampanya başlatıyoruz. Kampanyamızda tecavüz kültürünü sonlandıralım, bitirelim, yok edelim ortadan kaldıralım, özgürlük mücadelemizi yükseltelim. Bakın eğer bir Kürtsen, bir erkeksen diyor, tecavüzcü kültürün sistemi burnunu kırarız. Eğer bir Kürt kadınıysan diyor tecavüz kültürünün sistemi, burnunu ve de özgürlük ve eşitlik, adalet diyorsan o zaman cinsel anlamda saldırırız tacizde bulunuruz. Aynıdır. Birbirinden farkı yoktur. Buradan herkese sesleniyorum. İnsanım diyen herkese sesleniyorum. Yüzyıllardır savaşlar yaşanır dünyada bir ozan şöyle demiş. Tüfek icat oldu mertlik bozuldu. O ozanımız bugün yaşasaydı asıl namertliğin ne olduğunu görürdü"

NAMERTLER BİZDEN UTANACAK
BDP'li Ayna, yapılanın namertlik olduğunu söyleyerek, şöyle dedi:
"Ozanımız tüfeğin icat oluşunu savaşta namertlik olarak gördü. Ama bugün savaşı yürütenler dünyada savaşanlar ezenler, sömürenler, iktidar gücüne sahip olanlar, sahip olduğu bu iktidar gücünü yürütmek isteyenler, güçlerini işte böyle namertçe, böyle şerefsizce, böyle namussuzca göstermeye kalkışıyorlar. Namert olanlar, biz beyniyle yüreğiyle namuslu olanlar, biz beyniyle, yüreğiyle, şerefiyle yaşayanlar, alnı açık başı dik olanlar, özgürlüğe sonunda kavuşacağız. Bugün o namertçe üstümüze gelip, namertçe bizimle mücadele edenler, namertçe burnumuzu kıranlar, cinsiyetimize, kadınlığımıza saldıranlar, bir gün utançlarından yüzlerini yerden kaldıramayacaklar. Bugün ben Emine Ayna değilim. Buradan Emine Ayna olarak konuşmuyorum. Derya A. olarak konuşuyorum. Ona yapılan saldırı bana yapılmıştır. Hepimize yapılmıştır diyorum. Ve diyorum ki, benim namusumu böyle kirletemezsiniz. Benim onurumla böyle oynayamazsınız. Benim başımı böyle eğemezsiniz. Ben öyle bir onurlu mücadelenin parçasıyım ki, diyorum Derya olarak, öyle şerefli bir mücadelenin parçasıyım ki diyorum, 30 yıldır bu mücadelede nice kadınlar ve nice erkekler öldürüldüler. Tecavüze uğradılar. Cinsel tacize uğradılar. Ama hepsi bugün ölenler bizim şehidimizdir. Yaşayanlar bugün mücadeleye yanımızda devam edenler bizim onurumuzdur. Bende Derya A., olarak onlardan biriyim diyorum. Hepinizi bu mücadeleye destek vermeye çağırıyorum. Bizlerin elinde belki silah yok, bizlerin elinde belki top, tüfek yok, sizlerle mücadele etmek için. Ama bizim ayaklarımız var. Bu yolları yürümeye devam edeceğiz. Ama bizim yüreğimiz var. Ama bizim dilimiz var. Hem de öyle bir dilimiz var ki, klıç gibidir, keser biçer. O onursuzları şerefsizleri"
Konuşmaların ardından protestocular dağıldı.