BDP'li Kaplan'dan anaokulunda Kürtçe talebi

BDP'li Kaplan'dan anaokulunda Kürtçe talebi
BDP'li Kaplan'dan anaokulunda Kürtçe talebi
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Talebimiz; anaokulundan itibaren Kürtçe'nin eğitim dili olmasıdır" dedi.

Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Van'da belediye başkanları ve BDP'lilerin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonların “AK Parti'nin MYK'sında planlandığını” iddia etti. Gelinin noktanın 1990'lı yılları aratmadığını savunan Kaplan, “Seçilmiş Kürt siyasetçilerinin neredeyse tamamının tutuklu bulunduğu ülkede, Uludere'nin konusunda üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hiç bir ilerleme yok” dedi. 

8 milletvekilinin tutukluğunun bugün birinci yılını doldurduğunu ifade eden Kaplan, “Bu, demokrasinin, Meclis'in ayıbıdır, AKP 'nin yüz karasıdır” diye konuştu. 1 yıldır yürütülen KCK operasyonlarının tamamının yasal, demokratik alana yöneldiğini öne süren Kaplan, şunları söyledi: 

“AKP'li olmak, AKP'ye biat etmek dışında bu ülkede her şey yasak. Bu ahlak dışı saldırı yöntemleriyle AKP, muhalefetten ve kendisinden olmayan yüzde 51'i düşman ilan etmiştir. Şımarıklık, arsızlık, saldırganlık; kin, nefret, ırkçılık söylemi, Başbakan'ın dilinden düşmüyor. En son yaptığı açıklamayla cenazelere saygısızlık eden, ailelerine vermede sorun çıkaran AK Parti iktidarı, bu konuda insani, dini, ahlaki, örfi görevi yerine getiren milletvekillerimiz için utanmadan 'morg önünde nöbet tutanlar' diyor. Siz de morg patronu, ölüm tacirisiniz. Ölüm üzerinden iktidarını sürdüren, rant sağlayan, insanlık suçu işleyen, Uludere'nin hala hesabını vermeyen kişilersiniz.” 

“Kürtçe'nin seçmeli ders olacağı” haberleriyle ilgili Kaplan, “Sayın Başbakan; siz Türkçeyi seçmeli olarak mı öğrendiniz? Bu ülkede Türkçe, eğitim alanında nasıl kullanılıyorsa, Kürtçe de aynı şekilde kullanılacak. Bu artık 21. yüzyılın tartışılmayacak evrensel haklarındandır” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun da bu konu üzerinde düşünmesi gerektiğini belirten Kaplan, “Surunu çözmeye dilden başlamamız gerekiyor” diye konuştu. Kaplan, bir soru üzerine, “Talebimiz, anaokulundan itibaren Kürtçe'nin eğitim dili olmasıdır” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI: BU KONUDA BİR ÇALIŞMA BULUNMUYOR
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakanlığın ilköğretim ve ortaöğretimde Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması ve zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kaldırılması konusunda herhangi bir çalışması bulunmadığını bildirdi.

ANKARA (ANKA)-Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakanlığın ilköğretim ve ortaöğretimde Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması ve zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kaldırılması konusunda herhangi bir çalışması bulunmadığını bildirdi.

MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, “Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması hususunda bir çalışma bulunmakta mıdır? Zorunlu din dersinin kaldırılacağı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, şöyle dedi:

“Bakanlığımızın ilköğretim ve ortaöğretimde Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması ve zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kaldırılması konusunda herhangi bir çalışması bulunmamaktadır.” (aa-anka)