BDP'li Önder'den cezaevi uyarısı

BDP'li Önder'den cezaevi uyarısı
BDP'li Önder'den cezaevi uyarısı
BDP Mardin'de kampa girdi. BDP'li Önder, Mardin Cezaevi'ndeki bazı hükümlü ve tutukluluların nakledilmesini eleştirdi: Savcılık gece sevkiyat yapmayacağız dedi, demek baskı gördüler. Bedeli bütün bu millete çok ağır olacak

MARDİN - BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP), Mardin’de 3 günlük kampa girdi. Genel Başkan Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin katıldığı kampta, geçen yılın değerlenderilmesi ve önümüzdeki dönem izlenecek politikaların ele alınacağı bildirildi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP milletvekileri Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata, Nursel Aydoğan, Ertuğrul Kürkçü ve bağımsız Mardin Milletvekilli Ahmet Türk'ün katıldığı toplantı öncesinde BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


MARDİN CEZAEVİ SORULDU


Bir gazetecinin “Mardin Cezaevi'nde bulunan bazı hükümlüler gece başka illere sevk edildi. Neler söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine Önder, şöyle dedi: “Adalet Bakanı telefonlarıma çıkmadı. Cezaevlerini idare edememenin yolu sürgün ve sevkıyat değildir. Bunu anlamaları gerekiyor. Bedeli bütün bu millete çok ağır olacak. Tarihe not düşerek söylüyorum; yarın diğer gün cezaevlerinde ölümler isyanlar, yangınlar başladığında 'bu nereden çıktı' diyenler, bu sevkıyata baksınlar. Savcılığın bana söylediği 'bizim inisiyatifimizde değildir. Bakanlık emriyle biz bu gece sevkıyat yapmayacağız' dedi. Demek ona da baskı yapmışlar. Gece yaptılar. Biz kimsenin sözüne güvenmeyecek miyiz? Ondan sonra 'niye diyalog' yok diyenler var. Bu memleketin başsavcısı 'bu gece sevkıyat olmayacak' diyor. Ondan sonra sevkıyat oluyor.”
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın açıklamalarının sorulması üzerine ise Önder, “Diyarbakır valisi vali mi acaba? Önce dönsün kendine baksın. Parti başkanı mı, vali mi?” diye konuştu.
ZANA KATILACAK MI?

’Kürt sorununu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çözer’ açıklamasını yaptıktan sonra Başbakan ile görüşen Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın Mardin’deki kampa gelmediği görüldü. BDP’liler Zana’nın da kampa katılacağını söylerken, kamp öncesi gazetecilerin görüntü ve fotoğraf almasına izin verilmedi.