BDP'li Tan: PKK silahları kime teslim etsin

BDP'li Tan: PKK silahları kime teslim etsin
BDP'li Tan: PKK silahları kime teslim etsin

Altan Tan, en büyük sorumluluğun Başbakan Erdoğan ın bir barış projesi ortaya koymamasından kaynaklandığını söyledi

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Hakkari Dağlıca'da 8 askerin şehit edilmesini değerlendirirken, "Her seferinde PKK'ya silah bırakma çağrısı yapılıyor. Tamam silahları bıraksın, nasıl, kime bıraksın, neye bıraksın.' dedi

Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’nde 13 tutuklunun yaşamını yitirmesi ile ilgili düzenlenen basın toplantısına katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Dağlıca’da 8 askerin şehit olması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dağlıca’da 8 askerin şehit edilmesi olayını ve son günlerde tartışılan silah bırakma tartışmalarını değerlendiren Milletvekili Tan, 30 yıldır aynı şeylerin yaşandığını ve aynı şeylerin söylendiğini ifade ederek, "Bu sene kışın, devlet ’operasyon yapmıyorum’ diyor ya, Bitlis’te 15 kadın gerilla topluca öldürüldü. Bu olaylar olduğu vakit, kamuoyu tartışıyor, ’silahla olmaz, kan dursun’, 3 gün sonra tekrar eskiye dönüyoruz. Biz bu filmi defalarca seyrettik. Hükümet yetkilileri şunu söylüyor ’akan kan yerde kalmayacak, şehitlerimizin intikamı alınacak, terörün başı ezilecek, devletin gücü gösterilecek.’ Kardeşim bunu 30 senedir söylüyorsun. Başka bir plak çal" dedi.

’ÖLDÜRMEKLE NE GERİLLA NE DE ASKER BİTER’
BDP’li Altan Tan, her seferinde PKK ’ya silah bırakma çağrısı yapıldığını söyleyerek, "Tamam silahları bıraksın, nasıl, kime bıraksın, neye bıraksın. Erbil pazarında satsın mı, Kandil’de mi bıraksın, kime teslim etsin. Teslim ettikten sonra nereye gelsin? Habur’a gelip, ’Türküm doğruyum, çalışkanım, ne mutlu Türküm’ diyerek devletin şefkatli kollarına mı sığınsın, ne yapsın. Hükümetin bu konuda hiç bir projesi yoktur. Artık bütün Kürtler biliyor ki, dünyanın en güçlü ordularından biri olan 1 milyonluk bir Türkiye Cumhuriyeti ordusunun yenilerek imha edilemeyeceğini. Öldürmekle ne gerilla ne de asker biter. Üstelik askerlerin önemli bir kısmı da Kürt. Türkiye cumhuriyetinin gücü PKK’ya Kandil’de yeter yetmez bu ayrı bir tartışma. Saddam Hüseyin Halepçe’de kimyasal silah attı, bir günde 6 bin kişiyi öldürdü. Enfal operasyonu ile 182 bin Kürdü katletti. Sorun çözülmedi, hatta Kürdistan kuruldu. Türkiye cumhuriyeti Kandil’e kimyasal silah atarak 10 bin kişiyi yok edebilir bu bir başarı mıdır? Bu acısı kıyamete sürecek yeni bir yaranın başlangıcı olur. Onun için PKK silah bırakmalı, demokratik halk direnişi örgütlenmelidir. Çağımız devrimci halk savaşlarının çağı değil, belediye, milletvekili seçimleri, grevler, boykotlar mitingler, pasif direnişler ve sivil itaatsizlikler çağıdır bunlar organize edilmelidir" dedi.

Tan, bu konuda en büyük sorumluluğun Başbakan Erdoğan’ın bir barış projesi ortaya koymamasından kaynaklandığını söyledi. Tan, "Bir gün TRT 6 açtım daha ne diyorsunuz diyor. Sonra Kürtçe eğitim ülkeyi böler diyor. Ama mecbur kaldı mı 2 saatlik seçmeli ders olur diyor. PKK teslim olsun silah sussun diyor, gerisini merak etmeyin bana güvenin diyor. Barış projesini topyekün ortaya koymadıkça bir çözüm elde etmez. Meclis bir gecede 550 oyla Kürtçe ana dilde eğitimi kabul etse bile bunun gerçekleşmesi en az 5 yıl sürer. Hangi okul, hangi öğretmen, hangi müfredat, hangi kitap . Demokratikleşmeyi tam bir program olarak ortaya koy, gel barışı birlikte inşaa edelim" dedi.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/109172510917257

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kimden aldıysa kim verdiyse onlara bıraksınlar! - tasarimci7

  İlk kurşunu ilk öldürmeyi nerde başladıysa orda bıraksınlar. Kurşun sıkanlara kim silah verdiyse onlara bıraksınlar. Silahları kimden aldıysa, kim verdiyse onlara bıraksınlar. kuzey ırak yönetiminden aldıysa oraya bıraksınlar. İmralıdaki verdiyse oraya bıraksınlar. Suriyeden aldıysalar şam’a bıraksınlar. İran’dan aldıysalar tahran’a bıraksınlar. İsrail’den aldıysalar tel-aviv’e bıraksınlar. Amerika’dan aldıysalar washington’ a bıraksınlar. İtalya’dan aldıysalar roma’ya bıraksınlar. Türkiye’den aldıysalar ankara’ya bıraksınlar. Dünyanın illaki bir yerinden aldılar,verdiler temin ettiler Oraya bıraksınlar. Hangi insan kimler temin ettiyse onların yaşadığı Evlerine evlerinde yoksalar,yaşamıyorlarsa ailesinden bir fertlerine bıraksınlar.

  - - m3kb

  Çok basit PKK silahı devlete bırakacak aslında. Ama ben şu süreç içerisinde PKK'nın silah bırakmasının zor olduğunu düşünüyorum. Onun yerine PKK'nın sınır dışına çekilmesi gerekir kanımca. Onun için ben Altan Tan'ın PKK'ya sınır dışına çekilme çağrısı yapmasını bekliyorum.

  Kürt direnişi kendini klabul ettirdi. - çıkarsız

  Özal, Demirel cumhurbaşkanlarının 'Kürt Gerçeği' nitelemelerinden bu yana devletin son politikaları bunu gösteriyor. "Kart, Kurt" saçmalığının, 'hepimiz kardeşiz, hepimiz Türküz' tekerlemelerinin beraberinde sürdürülen baskı, işkence, öldürme politikalarından sonra bugün Kürtlerin ulusal varlıkları, dilleri kabul ediliyor. Bir 'akil' adayı da çıkıp, onlarca yıldır bu insanlara niçin acı çektirdiniz, niçin akıldışı politikaları sürdürdünüz diye sormuyor. Bunca baskı, yasak ve işkenceye karşı çıkmış, mücadele etmiş, bu nedenle yasadışı kalmış insanlara çözüm olarak neyiniz var diye sormuyor.

  ... - burakberitan

  pkk kürt halkının haklarını savunmak için silahı seçti düz ovada siyaset yapabilirdi ama bu ortam yok kaç tane seçilmiş insan ortada ve pkk kürtler haklarına kavuşmadan silah bırakmayacaktır.

  Bunu İdris Naim Şahin'den beklerdim. - turker_emir@hotmail.com

  Böyle abuksubuk bir açıklama daha yok, imha edecek yahu bu kadar basit

  'HERKES AYNI ACI İLE YANIYOR ' - BARİSİM

  Herkes ölümlere karşı herkesin yüreğini yakıyor ölümler. Ama asıl kişileri muhattap almak yerine eski zihniyetle PKK yı savaşarak bitirmek mümkün değil ki. Hala kürtçe konuştuğu için propaganda yapmış deyip İçeriye alınıyor . sorun nasıl çözülecek. anlayamadım.

  Ne bu acele. - ertanöngür

  Bir durun, başbakan bir dönsün, bakacak. Aceleniz mi var, acelemiz mi var. Şunun şurasında 30 seneden fazladır 50.000 insan ölmüş, işin doğası böyleymiş, normalmiş, bir durun hele.