BDP'li Tuncel'den, tazminata tepki: Karar siyasi

BDP'li Tuncel'den, tazminata tepki: Karar siyasi
BDP'li Tuncel'den, tazminata tepki: Karar siyasi
Şırnak'ta bir polise tokat attığı için 25 bin lira tazminata mahkum olan BDP'li Sebahat Tuncel, kararın siyasi olduğunu, daha farklı bir karar çıkmasını beklemediklerini söyledi.

DİYARBAKIR - Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde 2011 yılında Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylar sırasında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ilçede görev alan Şırnak Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner'e tokat attı. Çetiner'in 50 bin liralık tazminat davası açtığı Tuncel, dün Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 25 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Sebahat Tuncel verilen kararın siyasi olduğunu, daha farklı bir karar çıkmasını beklemediklerini söyleyen Tuncel, "Daha önce bilindiği gibi BDP'li vekiller polis saldırılarında ve müdahalelerinde yaralandı. Son olarak Grup Başkanvekil Pervin Buldan'ın ayağı kırıldı. Bu konuda açılan soruşturmalarda kasıt yok denildi. Bir çok kişi gaz bombaları ile öldürüldü, kasıt yok denildi. Roboski'de 34 kişi öldürüldü kasıt yok denildi, ama ben zulme karşı çıktığım için, isyan ettiğim için kasıt var denilerek ceza veriliyor" dedi.

Tuncel, mahkemenin verdiği ve siyasi olarak değerlendirdiği kararın insanlardaki adalete olan güven duygusunu zedelediğini ileri sürüp, "Adil yargılamanın olmayacağı billiydi. Adil yargılama olsaydı buradan ceza çıkmazdı. Dava açılan kişiler BDP'li ve Kürtler olunca adalet rafa kaldırılıyor" dedi.

Tokat attığı Murat Çetiner'in bu olay sayesinde terfi ettiğini iddia eden Tuncel, "Kazandığı parayı Şırnaklı çocuklara harcayacağını söylemiş. Belki bir hayırlı işe vesile olmuş bu karar. Ancak, ben onlardan Şırnaklı çocuklara artık gaz bombaları atmamalarını yeterli buluyorum" diye konuştu.

DHA - Ferit ASLAN