BDP'li Üçer: Bugünden sonra artık Kürt baharı

BDP'li Üçer: Bugünden sonra artık Kürt baharı
BDP'li Üçer: Bugünden sonra artık Kürt baharı
BDP Van Milletvekili Özdal Üçer Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması için düzenlenen yürüyüşte konuştu: Suriye'de özerkliğini ilan etmiş Kürdistan'ı herkes tanıyacak

Murat ÇAĞLAR

VAN - Van’da , Van’da Tutuklu Yakınları Derneği (TUYAD-DER) tarafından Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için düzenlenen yürüyüşe BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, BDP İl Başkanı Mihriban Şah ve yaklaşık 500 kişi katıldı. BDP İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık Cumhuriyet Caddesi’nden sanat sokağına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanlar ’Biji serok Apo’, ’Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganları atarak sanat sokağına kadar geldi. Burada BDP Van Milletvekili Özdal Üçer konuşma yaptı.


"HERKESE İNAT ÖZERK KÜRDİSTANI TANIYACAĞIZ"


Üçer, çözümün olması için Kürt halkı olarak Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istediklerini belirterek, Kürdistan bölgesindeki Kürt hareketlerinin önderinin Öcalan olduğunu söyledi. Üçer " Başbakan Erdoğan Suriye’deki Kürdistan halkını tehdit etmek yerine, Kuzey Kürdistan’da yani Türkiye sınırları içersindeki Kürtlerin haklarını vermeye dönük bir projeler geliştirsin. Erdoğan o denli haddini aşıyor ki, nerdeyse dünyayı tehdit edecek konumda hissediyor kendini. Ama şunu iyi bilsin ki Suriye’de özerkliğini ilan etmiş Kürt konseyini saygıyla selamlıyoruz. Yaşasın özgür özerk Kürdistan. Türkiye tanımasa da, dünya tanımasa da, Birleşmiş Milletler tanımasa da tarih bunu böyle yazsın. Milyonlarca Kürt halkı nasıl federal Kürdistan hükümetini yüreğine basarak tanıdı ise Suriye’de özerkliğini ilan etmiş özerk Kürdistanı da herkes tanıyacak. Bugünden sonrası da artık Kürt baharıdır. 4 parça Kürdistanda tüm dünyada Kürtlerin adı özgürlükle anılacak" dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından toplanan kalabalık 5 dakikalık oturma eylemi yaparak sessizce dağıldı. (dha)