BDP'li vekilden yaşama dönüş ziyareti

BDP'li vekilden yaşama dönüş ziyareti
BDP'li vekilden yaşama dönüş ziyareti
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, açlık grevine başlayan 15 yaşında H.D. ve U.T. isimli iki çocuğu eylemlerinden vazgeçirmek için yarın İzmir Şakran Çocuk Cezaevine gidecek.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Daha önce Mersin ve İstanbul ’da cezaevinde açlık grevine katılan 8 çocuk BDP ’lilerin ikna etmesi sonucu eylemi bırakmıştı.

Buldan, İzmir Aliağa Şakran Çocuk Cezaevinde, 15 Ekim’den bu yana açlık grevinde olan 15 yaşında H.D. ve U.T’yi eyleminden vazgeçirmek için İzmir’e gidiyor. Çocuklarla görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuran Buldan, ilk olarak olumsuz yanıt aldı. Daha sonra, “Açlık grevindeki çocuk eylemcileri ikna etmek için” görüşme izni almak istediğini belirten Buldan’a cezaevi kapısı açıldı. Yarın sabah saatlerinde, beraberinde psikolog ile birlikte İzmir Aliağa Şakran Çocuk Cezaevi’ne girecek olan Buldan, gün boyu iki çocuk eylemciyi, açlık grevini bırakmaları için ikna etmek için çalışacak. Buldan, “Gün boyu eylemlerini bırakmaları için çalışacağım. Umarım başarılı olurum. Biraz sert açıklamalar yapıyorlar. İkna edemezsem de büyüklerin yanına nakledilmelerini isteyeceğim. Büyük mahkumların yanında kalırlarsa belki onlar bırakmaları için ikna eder” dedi.

Daha önce Mersin Cezaevinde bulunan 6 çocuk ve İstanbul Maltepe Cezaevinde bulunan 2 çocuk, BDP’lilerin girişimi sonucu eylemini bırakmıştı.

Mektup yazmıştı

12 Eylül’de başlayan açlık grevine değişik tarihlerde çocuk tutuklu ve hükümlüler de katılmıştı. Şakran Çocuk Cezaevi’nde kalan H.D. ve U.T. ise 15 Ekim tarihinde süresiz açlık grevine başladı. Çoçcuklardan H.D yazdığı mektubunda, “1995 Mardin’in Mazıdağı ilçesi Karagu köyü doğumluyum. Ben Kızıltepe ilçesinde tutuklandım. 18 aydır tutukluyum. Temmuz ayında Mardin E Tipi Cezaevi’nden İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sürgün edildim.. Bedeli ne olursa olsun eylemimizden vazgeçmeyeceğiz” demişti.