BDP'li vekiller açlık grevine başladı

BDP'li vekiller açlık grevine başladı
BDP'li vekiller açlık grevine başladı


DİYARBAKIR/ İSTANBUL - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer ile Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek vermek amacıyla Diyarbakır’da süresiz açlık grevine başladıklarını açıkladı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında dün 14 DTK daimi meclis üyesinin başlattığı eyleme bugünden itibaren Üçer ve Ayna da katılmış oldu.
Diyarbakır’da bulunan DTK binası önünde BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile birlikte basın açıklaması yapan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, dün daimi meclis üyelerinin açlık grevine başladığını belirterek, "Bizler de daimi meclis üyesi milletvekilleri olarak, 58’inci gününde olan açlık grevine destek olmak amacıyla bugünden itibaren süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlamış bulunuyoruz" dedi.

ARINÇ'A ÇAĞRI


Pazartesi günü BDP grubu olarak yaptıkları toplantıda, BDP’nin eş başkanları ve grup başkanvekillerinin, diyalog ve görüşmeler yapması nedeniyle ve sağlık sorunu bulunan arkadaşları dışında kalan vekillerin açlık grevine girmesi konusunda karar alındığını söyleyen Van Milletvekili Özdal Üçer, "Bakanlar Kurulu toplantısından sonra sayın Bülent Arınç’ın açıklamaları toplumun geniş kesmini olmak üzere bizi de umutlandırmıştı. Bugün itibariyle 4 gün geçtiği halde açlık grevinde direnen arkadaşlarımızın geçirdiği her saniyenin ölüm olduğu bilinmesine rağmen hiçbir somut adım ve yaklaşım sergilenmemiştir. Söylenen sözler anlamlı ve önemliydi. Biz söylenen sözlerin gereğinin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Sayın Arınç’a sesleniyorum. Ölüm eşiğinde olan bu insanların taleplerini hükümet olarak dile getirdiğiniz halde neden 4 gün geçmesine rağmen herhangi bir şey yapmıyorsunuz? Geçen her saniye ve dakika onları ölüme bir adım daha yaklaştırmaktadır. Bizler de yoldaşlarımızın eriyip gitmesine tahammül etmiyoruz. Onlar bu halk için bir fedakârlık eylemi yapıyorlar. Eş başkanlarımız diyalog için görüşmelerini devam ettirecekler. Bizler de DTK’nin daimi meclis üyeleri olarak açlık grevleri devam ettiği müddetçe bu eylemi devam ettireceğiz" dedi.
Açıklamadan sonra BDP’li Özdal Üçer ve Emine Ayna, DTK binasında dün açlık grevine başlayan 14 kişi ile birlikte açlık grevi eylemine katıldı. BDP’li vekillerin üzerlerine, “Talepleri talebimizdir” yazılı önlük giydi.


DEMİRTAŞ "GÜNDEME ALACAĞIZ" DEMİŞTİ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, salı günkü grup toplantısında "Ağırlıklı olarak grubun neredeyse tamamı, böyle bir eylemi (açlık grevi) yapmak istiyor. Belki önümüzdeki bir iki gündeki gelişmelere göre gündemimize alacağız" diye konuşmuştu.


AÇLIK GREVİNDE 58. GÜN


DİSK, KESK, TMMOB, TTB üyesi bir grup, cezaevlerindeki açlık grevlerinin sonlandırılması için oturma eylemi yaptı. Taksim Gezi Parkı girişinde toplanan grup ”ölümler durdurulsun” yazılı pankart açarak, çeşitli sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, açlık grevlerinin 58. günü olduğunu, yeni katılımlarla açlık grevine katılanların 10 bini bulduğunu öne sürdü. Açlık grevlerinin ”hemen sonlandırılması gerektiğini” ifade eden Özgen, şöyle konuştu: ”Bizler emek ve demokrasi örgütleri olarak, bu yüzyılda bir utanç tablosu yaşamamak, artık bir insanımızı dahi yitirmemek için bir an önce diyalogların çözüme ulaşmasını istiyoruz. Hükümet bir an önce üzerindeki bu sorumluluğu yerine getirmelidir. Aksi halde bu utanç tablosunun mimarı olarak, yitip giden yaşamların sorumlusu sadece kendisi olacaktır.”

Lami Özgen, DİSK, KESK, TMMOB VE TTB olarak, açlık grevlerinin sonladırılması için 11 Kasım’da bütün illerde yürüyüş ve oturma eylemi yapacaklarını söyledi. Bir süre devam eden oturma eyleminin ardından gruptakiler dağıldı. (dha, aa)